A különféle tejhelyettesítők, növényi tejek egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. A tejcukor- vagy tejfehérje-allergiások kényszerűségből váltanak, a vegetáriánusok elvi okokból, mások pedig pusztán kíváncsiságból, az új ízek miatt keresnek a tehéntej helyett valami mást. Arról megoszlanak a vélemények, mennyivel egészségesebbek a növényi tejek, mint a tehéntej, mindenesetre, mindkét oldal számos okot tud felsorolni pró és kontra. Mi nem foglalunk állást egyik oldalon sem, de megmutatjuk, milyen tejek közül választhat, aki szívesen kipróbálná a növényi tejeket.

Tehéntej helyett

Szójatej

Gazdag fehérjében és rostban, telítettzsírsav-tartalma alacsony. Szójababból készítik, teljes mértékben koleszterinmentes. A szója segíti a kollagén termelődését a szervezetben, lassítva az öregedés látható jeleinek megjelenését. Segít a vashiány és a csontritkulás megelőzésében. Azonban azt, hogy a szójatej egészséges alternatívája lenne a tehéntejnek, az utóbbi években egyre többen vitatják. Az ellenzői szerint a szójában található káros anyagok hatása a fermentálás után megszűnik (mint például a tofuban), de a nem fermentált szójatermékekről, mint a szójatej, ez már nem mondható el.

Ilyenkor ugyanis a szójában található természetes hormonszerű anyagok daganatkeltő hatásúak lehetnek. Cukortartalma is elég magas, különösen az ízesített változatokban, és nem tartalmaz elegendő kalciumot sem. A különböző márkák eltérőek lehetnek, de általánosságban elmondható, hogy a szójatej állaga krémes és sűrű, íze édes, a mogyoróra emlékeztet.

Rizstej

Az egyik legkönnyebb, legédesebb ital a tejhelyettesítők közül. Tápláló, nem tartalmaz koleszterint. Magas magnéziumtartalma segít a vérnyomás szabályozásában, a vas és a réz elősegíti a vörösvérsejtek termelődését. Gazdag szelénben és mangánban, melyek antioxidáns hatásúak. A barna rizsnek magas a B-vitamin-tartalma, így jó hatással van a keringésre és az emésztésre.

Hátránya, hogy magas a keményítőtartalma, és kevesebb fehérje található benne, mint a tehéntejben. A kalciumtartalma minimális, így érdemes olyat választani, amelyet kalciummal dúsítanak a gyártás során. Magas a szénhidráttartalma is, így cukorbetegek, diétázók csak mértékkel fogyaszthatják.

Zabtej

Koleszterinmentes, nagy mennyiségben tartalmaz antioxidáns E-vitamint. Alapja a legnagyobb fehérjetartalmú gabonaféle, ezért jótékonyan hat az idegrendszerre és sejtmegújító hatása is erős. Gazdag telítetlen zsírsavakban, cellulózban – az utóbbi tisztítja és szabályozza a belek működését. Jó magnéziumforrás, magas rosttartalma miatt nem terheli a szervezetet, sőt kifejezetten jót tesz emésztési problémák esetén. Negatívumként említhető magas cukortartalma.

Kókusztej

Ízletes ital, amit a kókuszdió reszelt húsából állítanak elő. Olajtartalmának köszönhetően védi a szív és az érrendszer egészségét, erősíti az immunrendszert, segít a vércukorszint optimalizálásában. Gazdag laurinsavban, amely antivirális és antibakteriális tulajdonságú, fokozza az immunrendszer működését és javítja a bélbolyhok egészségét. Telítettzsír-tartalma viszonylag magas, így érdemes mértékkel fogyasztani.

Mandulatej

Nagy mennyiségben tartalmaz egészséges zsírokat − például ómega 3 zsírsavat −, amik segítenek megelőzni a szívbetegségeket és a magas vérnyomás betegséget. Magnéziumtartalma a csontok egészségének megőrzése szempontjából fontos. Jó mangán-, szelén- és E-vitamin-forrás. Az utóbbi fontos antioxidáns, mely megvédi a sejtmembránokat.

A mandulatejben nincs koleszterin és telített zsír, magas a B-vitamin-tartalma, vasban és riboflavonban gazdag, melyek elengedhetetlenek az izmok növekedéséhez, egészségéhez. Mindezek mellett nem teljes értékű helyettesítője a tejnek, mert nem biztosít a szervezet számára elegendő kalciumot és proteint.

Ezek is érdekelhetnek

Egy hetes diéta eperrel: itt a pontos program
A május minden évben az eperről szól: gyakorlatilag alig akad olyan, aki nem szereti ezt a csodálatos, zamatos gyümölcsöt. Nemcsak finom íze, de az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes pár napos eperdiétát tartani. Alább egyhetes menüt ajánlunk, középpontban a szuper bogyós gyümölccsel.
Mutatjuk, hogy szépít meg a kávé! Most figyelj!
Összegyűjtöttük, mire használhatja szépségápolási rutinjában a kávét, illetve a kávézaccot.
Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.

Ajánlataink