Az ebédidő a munkaidő egyik kellemes része is lehetne: amikor az ember kikapcsolhat, cseveghet a kollégákkal, és persze finomakat ehet. Persze az egészséges ebédszünet egy sor hiba miatt füstbe mehet. Íme, néhány példa, hogy könnyebben elkerüld a buktatókat.

A legnagyobb diétás hibák, amit ebéd közben elkövetsz

Természetes, hogy nincs időd mindennap főzni, ezért időnként ki kell ugrani a munkahelyedről valahová ebédelni. Ha azonban ez rendszeres, nem csak a pénztárcádnak, de az alakodnak sem tesz jót. Különösen rossz, ha kevés időd van és csak gyorséttermekben, gyrososnál vagy kínainál kapsz be valamit. Ezek az ételek garantáltan nem olyan egészségesek, mintha otthon készítetted volna őket, valószínűleg a kelleténél több sót, telített zsírsavat és sok-sok üres kalóriát tartalmaznak.

Az asztalánál eszel

Ha a számítógép előtt fogyasztod el az ebédet, valószínűleg többet eszel majd, mint amennyivel az éhséget csillapíthatod. Hasonlóan a tévé előtti nassoláshoz: ha a laptopunkra meredünk, nem az evésre koncentrálunk, többet eszünk. De nem javasoljuk azt sem, hogy a telefont nyomkodd ebéd közben, hiszen akkor sem az étkezésre, az ízekre figyelsz, nem veszed észre, ha már kellemesen elteltél.

Egy ebédszünet, két kávé

Többen is hajlamosak az ebédidőt elnyújtani még egy kései kávéval, azonban nem teszi jól, ha újra a kávégép felé indulsz. Kutatások szerint vannak, akiknél gondot okozhat az elalvásnál, ha az ágyba bújás előtt hat órával még kávét iszik. Egy kései, mondjuk háromórai ebéd utáni kávé már bezavarhat a nyugodt pihenésbe.

Nem eszel zöldséget

Ha semmi zöld nem kerül a tányérra, rengeteg hasznos és fontos tápanyagtól fosztod meg a szervezeted. Kifejezetten a mélyzöld színű zöldségek fontosak ilyenkor, például a spenót vagy a kelkáposzta, amelyek rostban gazdagok (vagyis segítik az emésztést), rengeteg C-vitamint (ami nem csak az egészségmegőrzésben segít, de a bőrt is szebbé varázsolja) és antioxidánst tartalmaznak. De ha nem is a fent említett zöldségeket választod, valamilyen zöldségfélét mindenképpen fogyassz ebédre.

Kenyeret eszel a salátához

Szuper, ha salátát választod, de a mellé felszolgált kenyeret már ne edd meg. Üres kalóriákat tartalmaz (étkezésenként plusz 100-150 kcal!), amitől csak hízol, de jól nem laksz. Ha mindenképpen ennél kenyeret is, válassz teljes kiőrlésű gabonából készültet.

Túl későn vagy túl korán ebédelsz

Már régóta tudjuk, nem csak az a döntő a fogyókúrában, hogy mit eszünk, de az is, hogy mikor. Ha túl korán indulsz a konyhába, azt kockáztatod, hogy a munkaidő vége előtt újra megéhezel, az irodai nassolás meg ritkán egészséges. Ha viszont túl sokat vársz az ebéddel és végül farkaséhesen ülsz asztalhoz, valószínűleg többet fogsz enni, mintha a megszokott időben ebédelnél. Legjobb, ha dél és délután három között ebédelsz.

Útközben eszel

Rohangálós nap? Ilyenkor a kocsiban, tömegközlekedés közben, az utcán vagy bárhol, ahol tudsz, ebédelsz? Ez minden, csak nem egészséges. Így nem az étkezésre koncentrálsz, olyan, mintha nem is ebédeltél volna, nem telsz el az étellel, illetve az étkezés rituáléjának hiányában később nagyobb valószínűséggel pótolod a főétkezést vagy eszel többet.

Egyedül eszel

Nem csak a hangulatod lesz jobb, de egészségesebb is, ha egy baráttal vagy munkatárssal költöd el az ebédet. Egy nemrég, a cambridge-i egyetemen végzett kutatásból kiderült, hogy azok az emberek, akik egyedül esznek, kisebb eséllyel választanak zöldséget köretként (vagy a köretük mellé), egészségtelenebb döntéseket hoznak. Ráadásul megfosztják magukat a beszélgetéstől is, így gyorsabban végeznek az ebéddel, ami egy másik kutatás szerint szintén nem egészséges. Sőt akik csak gyorsan belapátolják az ételt, nagyobb eséllyel híznak el, mint akik lassan, megfontoltan esznek. Hagyj időt , élvezd az étkezést, az ízeket.

Kihagyod az ebédet

Teljesen mindegy, milyen sok a teendő, főétkezést kihagyni sohasem jó ötlet. Frusztráltabb, idegesebb leszel, nehezebben tudsz koncentrálni a feladatra. Hiába áraszt el a munka, megéri egy tápanyagban gazdag ebédre időt szakítani, hiszen így az elvégzendő feladatokra is jobban tudsz majd figyelni.

Ebéd után azonnal visszaülsz a munkához

Ezt a legnehezebb elkerülni, főleg, ha irodában dolgozol, szoros határidőkkel. De mégis, jól teszed, ha kicsit elnyújtod még az ebédszünetet, adj magadnak– ha teheted – harminc percet. Sétálj egyet a környéken. Így talán könnyebben elkerülöd a kajakómát, és mozogsz is egy keveset.

Csak a kalóriát számolgatod

Ha figyelsz arra, hogy mennyi kalóriát viszel be, már sokat tettél az eredményes fogyókúráért, az állandó kalóriaszámlálgatás azonban nem minden. Fontos, de még fontosabb, hogy megfelelő tápanyagokkal lásd el a szervezetet. Kalória helyett inkább azt nézd meg az összetevők listáján, hogy mennyi zsírt, szénhidrátot, cukrot, sót tartalmaz az ebéd.

Evéssel vezeted le a stresszt

Főleg egy kifejezetten idegeskedős napon nagy a veszélye annak, hogy az érzelmi nehézségeket evéssel próbálod lefojtani. A szoros határidőktől, az irodai konfliktusoktól egyenes út vezet a csoki- és csipszfogyasztáshoz. És persze a túlevéshez. Próbáld az ebédnél szétválasztani a stresszt és az éhséget, ne az evésben keresd a megnyugvást.

Nem eszel gyümölcsöt

A zöldségek és a gyümölcsök egyaránt a kiegyensúlyozott étkezés részei. Dobd fel a salátát pár szelet almával, bogyós gyümölccsel.

Ebéd után nassolsz

Nincsen ebéd desszert nélkül! – vallják sokan, és lássuk be, nehéz nem egyetérteni velük. Ebéd után azonban mégis próbálj erős maradni. Ha édességre vagy más nassra vágysz, ez azt jelenti, hogy az ebéd nem volt tele „éhségcsillapító” tápanyagokkal, rostokkal, fehérjével és egészséges zsírokkal. Amennyiben mindenképp édes ízre vágysz, egyél gyümölcsöt.

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ínhüvelygyulladás: Hogyan szüntethető meg a fájdalom és előzhető meg a visszatérése?
Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
A legjobb tippek, hogy nyárra tökéletes formában légy
Kedvetlennek és állandóan kimerültnek érzed magad? Lehet, hogy te sem tudod leküzdeni a hosszú téli hónapok után jelentkező tavaszi fáradtságot.
Íme a legdurvább okok, amiért nem tudsz lefogyni
Salátát eszel salátával, megvonod magadtól a finom falatokat, még némi sportra is ráveszed magad, a mérleg mégsem mozdul. Vagy ha igen, akkor is csak felfelé. Mit csinálhatsz rosszul? El sem hiszed, milyen apróságokon múlhat a fogyókúra sikere.
Bazsalikom, a fűszerek királya
A bazsalikom egyike a legkedveltebb és legnagyobb becsben tartott fűszernövényeknek, ami nem is csoda, mert aromája egyedülálló és nagyon különleges növény. Sokszor emlegetik együtt a rozmaringgal: „a bazsalikom a fűszerek királya”, a „rozmaring a fűszerek királynője”.
3 egyszerű diétás vacsora, ami hús nélkül is remek
Régóta bizonyított tény, hogy azoknál, akik kerülik a húsfogyasztást, vagy legalább csökkentik annak mennyiségét, azoknál bizonyos betegségek ritkábban fordulnak elő.
Puffad a hasad? Segítünk kideríteni az okát!
Mindenki lapos hasra vágyik. És sokan igencsak kitartóak, ha áramvonalas testről van szó. Mégis, vannak helyzetek, amikor minden igyekezet dacára a has puffadt, feszes, még behúzni is képtelenség. Mi lehet az oka?
Egy hetes diéta eperrel: itt a pontos program
A május minden évben az eperről szól: gyakorlatilag alig akad olyan, aki nem szereti ezt a csodálatos, zamatos gyümölcsöt. Nemcsak finom íze, de az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes pár napos eperdiétát tartani. Alább egyhetes menüt ajánlunk, középpontban a szuper bogyós gyümölccsel.

Ajánlataink