Év elején sokan fogadalmat kötnek – saját magukkal –, hogy egészségesen étkeznek, többet mozognak, és idén aztán tényleg, de igazán lefogynak. Ebben szeretnénk segíteni az alábbi trükkökkel. Hidd el: a megszokás eredményhez vezet!

Rutinból erőt: hétköznapi szokások, amik segítik az életmódváltást

 

futás, edzés

Fotó: Shutterstock

1. szabály: Aki korán kel, erősebb lesz!

Érdemes reggel korán kirángatni magunkat az ágyból, és elvégezni az aznapi edzést. Ráadásul – egy 500 fő bevonásával végzett, arizonai klinikai kísérlet szerint – az ilyenkor végzett testmozgás háromszor hatékonyabb. Próbáld minimalizálni a „szundi” gomb használatát. Maximum 5 percig lustálkodj az ébresztő megszólalása után, ha ugyanis folyamatosan a „szundi” üzemmódot nyomogatod, nagyobb eséllyel alszol vissza. A reggeli edzés ráadásul javítja a koncentrációt, a szövegértést, valamint fejleszti a kognitív funkciókat.

 

2. szabály: Ne csak pedálozz!

Mielőtt a nulláról kezdve, az év végi-év eleji hajszában vad edzésbe kezdenél, gondold át az edzésterved. Ne csak a kardióval tervezz! Igaz, ez a fajta testmozgás talán gyorsabb zsírégetést eredményez, de a súlyzós edzéssel kiegészítve még nagyobb csodákra képes. A Tokiói Egyetem egy tanulmánya szerint 20 perc biciklizés egy kis súlyzózással kiegészítve nagyobb hatással bír, mint ha hosszabb ideig, de csak kardiomozgást végeznénk. Ez egyébként nem csak a zsírégetésnek, de a szívünknek is jót tesz.

 

Ez is érdekelhet: Kardió edzéssel a karcsúságért és a szív egészségéért

 

3. szabály: Váltogasd a tempót!

Végeztél az erősítéssel, és készen állsz az izzadásra? A magas intenzitású edzés után bizonyítottan aktívabb az anyagcsere, illetve a kalóriaégetés sem áll le, amint befejezzük az edzést. Ha például 300 kalóriát égettünk el a mozgás során, még plusz 45 kalória ég el az edzés után. Hogy a hatékonyságot növeljük, próbáljuk ki az intervall edzést: ha futunk, sétálunk, biciklizünk, úszunk – növeljük a tempót, majd pár percre lassítsunk, hogy aztán megint begyorsuljunk.

 

Ez is érdekelhet: 22 perces zsírégető intervallumos futóedzés

 

4. szabály: Dobd fel a napközbeni pangást!

Nem csak az ebéd utáni kajakómán segíthetsz ezzel a módszerrel gyorsan és egyszerűen. Hívhatod 20-20 szabálynak is: 20 perc séta 20 százalékkal növelheted az energiaszinted. Könnyen gondolhatja bárki, hogy a mozgástól még inkább elfáradunk, pedig valójában ennek az ellenkezője történik. A mozgástól feltöltődünk energiával, és kisebb eséllyel támad ránk az evés utáni fáradtság. És még az ebéd egy részét is ledolgozzuk egy kis mozgással.

 

5. szabály: Üldögélj kevesebbet!

Az elmúlt időszakban sokat lehetett hallani az inaktív életmód egészségromboló hatásáról. Mi is javasoljuk, hogy amennyiben ülőmunkát végzel, amikor csak teheted, álljon fel, sétálgass, végezz apró gyakorlatokat. Már a legegyszerűbb mozdulatok is csodákra képesek, erősítik a farizmokat (amely egyébként a legnagyobb izomcsoportja a testünknek). Óránként állj fel, csinálj pár guggolást. A munkanap megkezdése előtt otthon is szánj 10-15 percet rá, az eredményt pedig hamar látni fogod.

 

Ez is érdekelhet: Hány lépést tegyél meg naponta az egészségedért?

 

6. szabály: Kétszeres lépésszámmal az egészségért!

Dobd fel a lépcsőzést, tedd még hatásosabbá: szedd kettesével a lépcsőfokokat! Ezzel a mozgással nem csak több kalóriát éget, de olyan izmokat is megdolgoztatsz, amelyeket csak ritkán. Az izmainkat úgy tervezték, hogy messze tudjunk ugrani, keményen tudjunk rúgni és nagyot tudjunk ütni, ám a hétköznapokban csak ritkán végzünk ilyen mozdulatokat, így kifejezetten jó, ha ezeket az izmokat is aktiváljuk időnként.

 

7. szabály: Nyújtani, nyújtani, nyújtani!

Ne sajnáls az időt az edzés utáni nyújtásra! Nemcsak az izomláz elkerülése érdekében érdemes az edzésidőbe beiktatni, de az izomzatunkat is fejlesztjük ezáltal, megelőzzük a megrövidülésüket. Ha rendszeresen nyújtunk, az edzéseink is hatékonyabbak lesznek, az izmaink könnyebben, gyorsabban fejlődnek, alkalmazkodnak a változásokhoz.

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink