Tinédzserkortól a menopauza végéig a nők életében meghatározó szerepe van a menstruációs ciklusnak. Tudjuk, hogy hatással van a hangulatunktól kezdve a bőrünk, a hajunk állapotán át a fizikai teljesítményig sok mindenre, és igyekszünk ennek megfelelően alakítani a mindennapjainkat. Általános információk, amiket a férfiak is megjegyezhetnek.

A női ciklusról (nem)csak nőknek

Hosszú út az elfogadásig

Ma, amikor a nőiesség megélésére biztatnak minden fiatal lányt, elképzelhetetlennek tűnik, hogy voltak olyan évszázadok, amikor a nők bujkálni kényszerültek a „nehéz napok” idején, vagy jelet kellett viselniük a ruhájukon, hogy mindenki tudja, mi zajlik éppen a testükben. Nem is beszélve az egészségügyi betétek és tamponok őseiről. A lényeg: ebből a szempontból (is) örülhetünk, hogy most, a 21. században élhetjük át a női lét minden szépségét.

Pattanásos bőr, zsíros haj

A menstruációs ciklus hatással van a bőr és a haj állapotára is. 7–14 nappal a menzesz előtt az ösztradiolszint lecsökken, míg a tesztoszteroné marad, így a férfi nemi hormon kerül túlsúlyba. Emiatt megnő a bőr faggyútermelése, a bőr és haj zsírossá válik, az állnál és az állkapocs vonalánál fájdalmas, gennyes pattanások jelenhetnek meg. Ez a helyzet a menstruáció közeledtével tovább romlik, hiszen még több androgén hormon termelődik, ami miatt a pórusok még nagyobbakká válnak. A menstruáció alatt aztán a prosztaglandin hormonok aktivizálódnak, aminek köszönhetően a bőr extra érzékennyé válik. Ilyenkor tilos a pattanások nyomkodása! Jó hír, hogy a menstruáció vége után pár nappal a bőr ismét visszanyeri szépségét. A kritikus időszakban használjon szalicilsavas készítményeket, és fogyasszon minél több B-vitaminkomplexet tartalmazó élelmiszert, étrend-kiegészítőt.

Fájdalmas napok

Számos tényezőtől függ, hogy a menzesz fájdalommal jár-e, és azt is több minden befolyásolja, hogy milyen erős a vérzés. Az enyhe görcsökön a rendszeres mozgás, a diéta és persze görcsoldó tabletták segíthetnek. Ha azonban a fájdalom hónapról hónapra erősebb, érdemes nőgyógyászhoz fordulni. Világszerte egyre nő az endometriózisban szenvedő nők száma. Ebben a betegségben a méhnyálkahártya kivándorol a méhből, és más helyeken telepszik meg, de ugyanúgy a hormonokra érzékenyen, havonta megvastagszik, és vérzés kíséretében lelökődik. Mivel azonban a vér onnan nem tud távozni, felszaporodik a zárt testüregben, ingerelve a környező szöveteket. Ciszták alakulhatnak ki, hegszövetek és összenövések jöhetnek létre, amelyek nagyon fájdalmasak. A hirtelen jelentkező erős fájdalom és/vagy nagyon erős vérzés komoly betegségre utalhat, ezért mindenképpen forduljon orvoshoz.

Pluszkilók

A nők súlya folyamatosan változhat egy menstruációs ciklus alatt. A menzesz ugyanis befolyásolja a vízháztartást – a szervezet ilyenkor hajlamos fokozott mennyiségű víz megkötésére –, így a ciklus végére akár 2 kilogrammos súlygyarapodás is megfigyelhető. Ez azonban nem igazi hízás, hiszen nem zsír, és általában a menstruáció harmadik napjára el is tűnik. A leküzdhetetlen vágy az édesség után, és az ennek következtében elfogyasztott extra kalóriák miatt felszaladt pluszkilók azonban nem múlnak el a ciklus végére, ezért érdemes figyelni az étkezésre.

Szex: igen vagy nem?

Korábban az a vélemény volt elfogadott, hogy a menstruáció alatt veszélyes nemi életet élni, ám ennek sokkal inkább vallási, mintsem egészségügyi okai voltak. Ma már tudjuk, hogy orvosilag semmi akadálya a dolognak, sőt a menstruáció közbeni szex segíthet enyhíteni a hasi görcsöket, a fejfájást és az ingerlékenységet. Arra azonban mindenképpen ügyeljen, hogy menstruációkor a méhszáj nyitott, így a baktériumok könnyebben bejutnak a kismedencei hasüregbe. Óvszer használatával szinte teljesen kivédhetők a fertőzések.

Ezeket már olvasta?

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink