A menstruációs ciklus kifejezés azt sugallja, hogy a nőknél a havi vérzés óraműpontossággal jelentkezik. A szabályos ciklus 28 napos, de a szakemberek a 24–31 napos ciklusokat is normálisnak tekintik. Előfordulhat, hogy az addig szabályos ciklus valamilyen tényező hatására megváltozik, a vérzés rendszertelenné válik, esetleg el is marad. Érdemes utánajárni, mi állhat a háttérben.

8 ok a rendszertelen menstruációs ciklus hátterében

1. Fokozott fizikai aktivitás

A túlzott fizikai megterhelés a szervezet számára nagy stressz, aminek hatására a szervezet ideiglenesen leállíthatja a nemi hormonok termelését. A probléma nemcsak az élsportolókat érinti: kutatások szerint azoknak a nőknek, akik kemény edzéstervet követnek és nem hagyják a szervezetüket regenerálódni, több mint a fele tapasztal enyhe menstruációs szabálytalanságokat. Ha a vérzése egymás után 3 hónapig kimarad, mindenképpen forduljon orvoshoz!

2. Túlsúly

A felgyülemlő nagyobb mennyiségű zsírszövet endokrin szervként funkcionálhat, és ez kihatással lehet a női nemi hormonok működésére. A zsírszövetek hozzájárulnak az ösztrogéntermeléshez, amelynek szintje túlsúlyosoknál túl magas lehet, így az ovuláció ritkává válhat, esetleg el is maradhat. Ilyen esetben a testsúly optimalizálása, az anyagcsere, főként a szénhidrát- és zsírháztartás megfelelő szabályozása a megoldás.

3. Kóros soványság

A kóros soványság, ugyanúgy, mint az elhízás, felboríthatja a hormonháztartás egyensúlyát. Valójában ebben az esetben is a testzsírszázalék a döntő fontosságú: alacsony testtömegindexű nők esetében, zsírszövet hiányában az ösztrogéntermelés csökken, esetleg meg is szűnik, aminek hiányában pedig a menstruáció ritkává, rendszertelenné válhat. Az étrendnek fontos szerepe van, hiszen az egészséges táplálkozás biztosítja, hogy a szervezet élettani folyamatai helyesen működjenek.

4. Gyógyszerek

Minden olyan gyógyszer, amely a hormonműködést befolyásolja – például a pajzsmirigygyógyszerek, a szteroidok vagy az antidepresszánsok – hatással lehet a menstruációs ciklusra is. Ha ilyen készítményeket ír fel önnek az orvos, nem árt, ha tudja, hogy ezek a gyógyszerek az egész hormonháztartásra hatnak. ne essen pánikba, ha a gyógyszer szedését követő első hónapban késik a menstruációja, de mindenképpen beszéljen orvosával, ha ez a későbbiekben rendszeressé válik.

5. Növényvédő szerek

Egyes vegyi anyagok blokkolják a nemi hormonok termelődését a szervezetben. Tanulmányok kimutatták, hogy azokban a gazdaságokban, ahol növényvédő szereket használnak, a nők ciklusa hosszabb, mint azokban, amelyek növényvédőszer-mentes gazdaságok.

6. Stressz

Stresszhelyzetben a normál biológiai folyamatoknak köszönhetően úgynevezett stresszhormonok szabadulnak fel, amelyeknek hatására a hormonális szabályozás sérül. Tartós stressz, de akár hirtelen bekövetkező lelki trauma esetén a menstruáció késhet, sőt ki is maradhat. Tanuljon meg és alkalmazzon különböző stresszkezelési módszereket.

7. Fogamzásgátló tabletták

Fogamzásgátló tablettát sokszor azért ír fel az orvos, hogy a szabálytalan vérzéses panaszokat kezelje. A szervezetnek időre van szüksége, amíg hozzászokik a gyógyszerhez és a menstruációs ciklus szabályossá válik. Ha új gyógyszert próbál ki, hagyjon 2-3 hónap időt, hogy beálljon a ciklus. ne feledje, a hormonális fogamzásgátló tablettákat mindig azonos időben kell bevenni!

fogamzásgátló, gyógyszer, pirula

Fotó: Shutterstock

8. Életkor

Előfordulhat, hogy az első menstruációt követő két évben a vérzés kimaradozik. A ciklus szabálytalansága ebben az időszakban még normálisnak tekinthető. A termékeny éveket követően, a menopauza közeledtével – a hormonváltozásoknak köszönhetően – a ciklus aztán újra szabálytalanná válik. Ebben az időszakban mindig legyen önnél egészségügyi csomag, hogy elkerülje a kínos meglepetéseket.

 

Így legyőzhető az erős, fájdalmas menstruáció

Ez nem hiszti! Hogyan enyhíthetők a PMS tünetei?

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.
Marianna 26 kilót fogyott: „Újra érzem, hogy nő vagyok”
Fontos, hogy a gyerekek, kamaszok milyen környezetben nőnek fel, és milyen nőképet látnak maguk előtt. Marianna (50) ebből a szempontból is gondos anya, aki még a fogyásnál is ügyelt arra, hogy jó példát mutasson.
Hogyan ehetünk birsalmát, ha diétázunk?
Savanykás ízű, nehezen tisztítható gyümölcs – mégis, a birsalma az egyik legegészségesebb őszi csemege. Érdemes esélyt adni az illatozó, aranysárga almának.
A legjobb trükkök, amivel megerősítheted a gyerek immunrendszerét
Nagyon fontos, hogy a hűvösebb hónapokra alaposan és tudatosan állítsuk össze a gyerekeink étrendjét, hogy megerősítsük az immunrendszerüket.
Ez az ősz legjobb zsírfaló itala, éjszaka segíti a fogyást
Maradj formában ősszel is. A legjobb, ha mindig frissen készíted el és minden nap iszol belőle egy keveset. Hidd el a látványos hatás nem marad el.

Ajánlataink