Miközben ma már a gyenge napsütés is rendkívül veszélyes UV-sugárzást jelent a bőrnek, addig a szervezet számára nélkülözhetetlen D3-vitamin előállításához mindenképpen kell a napfény. Akkor mi legyen a napozással? És főként mi a kisbabákéval? Nem könnyű döntés egy felelősségteljes szülőnek.

Az egészséges napfürdő 7 szabálya

Nincs is nagyobb megkönnyebbülés egy anyának, mint amikor beköszönt a jó idő, kisüt a nap, és a gyerkőcöket az öltözködés minden nyűge nélkül, egy szál semmiben ki lehet vinni vagy küldeni a kertbe, a játszótérre. A napsütés áldásos hatása nem is kérdés, hiszen nem csak a csont- és immunerősítéshez szükséges D-vitamin előállításában van szerepe, de szerotonint, vagyis boldogsághormonokat is felszabadít a szervezetben. Azt sem szabad azonban elfelejteni, hogy a gyerekek bőre sokkal vékonyabb és érzékenyebb a felnőttekénél, így hamarabb leég. A bababőr ráadásul még nem termel melanint, azaz olyan festékanyagot, amitől lebarnul, ezért nem képes védekezni a káros UV-sugárzás ellen. Mint majdnem mindenben, ezért aztán a napozás kérdésében is az arany középút a legjobb választás egy szülő számára. És hol van ez a középút? Lássuk a babanapoztatás 7 aranyszabályát!

1. Három hónapos korig felejtsd el!

A bőrgyógyászok eltérő véleményen vannak azzal kapcsolatban, hogy mennyi idős korától szabad napoztatni a gyerekeket. Egyesek szerint ez három, mások szerint hat hónap, de vannak, akik egy, vagy akár három éves korig sem ajánlják a közvetlen napfényt. Az biztos, hogy az első hónapokban csak nyitott ablaknál, fedett teraszon vagy összefüggő árnyék alatt szabad a kicsinek élveznie a meleg nyári levegőt.

2. Fokozatosan szoktasd!

Ha elérkezett az ideje, óvatosan, lassan, testrészenként kezdd el a naphoz szoktatni a kicsi bőrét. Kora délelőtt, kellemes melegben vetkőztesd le, és napoztasd egy percig a hátát. Naponta egy-egy perccel emeld a napozás időtartamát, míg eléred a tíz percet. Utána ugyanezt tedd a hasával. Tíz percnél többet semmiképpen ne hagyd a picit a napon!

3. A nap közepén árnyékban a helye!

A napfürdőt időzítsd a reggeli vagy a késő délutáni, kora esti órákra. Délelőtt 11 és délután 4 óra között semmilyen korú gyereket ne engedj napra, ilyenkor keressétek együtt az árnyékot. Mivel a káros UV-sugarak egy része a felhős égen, vagy erős napsütésben a falombok árnyékán, a textíliákon – ruhákon, napernyőn –, sőt még az üvegen is áthatol, a legbiztonságosabb, ha ebben az időszakban nem mentek ki a szabadba!

4. Melegben is kell ruha!

Ha a szabadban vagytok, a néhány perces napozásokat leszámítva folyamatosan védd a baba bőrét könnyű, nyári ruházattal! A melegkiütések elkerülése érdekében kerüld el a szokásos patentos kombidresszt, inkább adj rá bő szabású, szellős kisinget, fehér pamutpólót vagy napozót. A fején mindig legyen vékony, fehér sapka, lehetőleg olyan, ami a homlokot, a füleket és a tarkót is védi.

5. Védd a szemét is!

A napellenzős sapka mellett adj a gyerkőcre napszemüveget is, mert a szemét különösen védeni kell a káros sugárzástól. A pupillájuk ugyanis nagyobb, így több fényt enged be, ráadásul a szemlencséjük tíz éves korig hatszor annyi UV-sugarat enged át, mint a felnőtteké. Fontos, hogy a napszemüveg 100%-os UV-védelmet biztosítson, és célszerű, ha van rajta valamilyen rögzítési lehetőség is. Ne add fel, ha a kicsi eleinte nem viseli el, idővel rájön, hogy neki is jobb, ha nem süt a szemébe a nap!

6. Kend be!

Fél éves korig a baba bőrének nagy áteresztőképessége miatt nem ajánlatos semmilyen napozószert használni. Később, két éves koráig is inkább a fényt visszaverő fizikai, mint a kémiai fényvédőket válaszd, ezen belül is olyat, ami vízálló, nem tartalmaz illatanyagot és tartósítószert. Ha nem lépitek át a tíz perc napon töltött időt, akkor kisebb faktorszámú krém is elég, egyéb esetben, és az érzékenyebb, napnak jobban kitett területekre válaszd a 30, esetleg 50 faktorost. A nap folyamán többször, körülbelül két óránként kend be újra a testét.

7. Itasd!

Kánikulában folyamatosan gondoskodj a baba folyadékpótlásáról, ne várd meg, míg szomjas lesz. Ha még szoptatod, akkor ilyenkor szoptasd meg gyakrabban, napfürdő után mindenképpen. Ha már nem szopik, a víz a legjobb szomjoltó, de az édesítetlen gyümölcstea, esetleg a vízzel higított gyümölcslé is megteszi.

JÓ TUDNI:

A napfény jó gyógyír lehet a viszketős, pörsenéses bababőrre, az ekcémás térd- és könyökhajlatokra és a kipirosodott popsira is. Hagyd ilyenkor gyakrabban szabadon az érintett bőrfelületet!

Nem kell a Vigantol

Ha a kisbaba heti fél órát a napon tölt meztelenül vagy pelenkában, akkor éri annyi napfény, amennyi a szervezetének a megfelelő mennyiségű D-vitamin előállításához szükséges. Ilyenkor mellőzheted a D-vitamin cseppek adagolását.

EZ IS ÉRDEKELHETI:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!
Maradj fitt a mobiloddal: öt applikáció, ami segít ebben
Az okostelefonunk mindig a zsebünkben van. Miért ne használnánk arra is, hogy segítsen az egészséges életmód kialakításában?
Epres álom sütés nélkül, és nincs benne cukor!
Ez a csodálatos epres süti nem csak az ízlelőbimbóidra lesz kedvező hatással, de az alakodat sem kell féltened, ráadásul percek alatt elkészíthető!
A barátai sem ismerték meg Gábort, annyit fogyott! Mi a titka?
Egész nap nem evett, este viszont már alig látott az éhségtől. Nem mozgott, állandóan az autóban ült, így szép lassan rakódtak egymásra a fölösleges kilók... Egy magánéleti válság kellett hozzá, hogy Miklay Gábor drasztikusan változtasson az életmódján.

Ajánlataink