1. Kérdés: Melyik napszakban érdemes edzeni?
Válasz: Talán nem meglepő, de erre a kérdésre nincs egyértelmű, általános válasz. Az ugyanis, hogy ki mikor tud a leghatékonyabban edzeni, leginkább az egyéni életritmustól, a belső órától függ. Mindenkinek magának kell kitapasztalnia, hogy melyik a legmegfelelőbb időpont a sportoláshoz. Általánosságban az elmondható, hogy a legtöbb ember délelőtt van szellemi és fizikai teljesítőképessége csúcsán, ami dél körül lecsökken, délután pedig újra emelkedik. A legtöbben a reggeli órákban végzik a kardio- és este a súlyzós edzést.
2. Kérdés: A szoptatás az anyát is védi?
Válasz: Igen. A szoptatás nemcsak az anya és baba közötti kötődést segít kialakítani, de csökkentheti a szülés utáni depresszió kialakulásának esélyét is, és védelmet nyújthat bizonyos krónikus betegségek ellen. A mell- és petefészekrák, a csontritkulás, a cukorbetegség kialakulásának valószínűsége kimutathatóan csökken azoknál a nőknél, akik szülés után szoptattak. De jelentősen csökken a szívbetegségek, a szívinfarktus és az agyvérzés kockázata is.
3. Kérdés: Vannak a lézeres szemműtétnek kockázatai?
Válasz: Igen, hiszen a lézeres szemműtét egy orvosi beavatkozás, és mint ilyennek, természetesen vannak kockázatai. Azonban nagyon alacsony kockázatú, kevés veszélyt hordozó műtét, amelyet kellő tapasztalattal és megfelelő technikai háttérrel végezve, biztonságos beavatkozásnak mondhatunk. A világon háromféle lézeres szemműtéti eljárás terjedt el: A PRK, a FEMTO és a LASIK. Ez utóbbi felett már eljárt az idő, nem is nagyon végzik, de az első kettő maximális biztonsággal bír.
4. Kérdés: Az antibakteriális szappan jobb, mint a hagyományos?
Válasz: Nem. A „sima” szappan ugyanolyan hatásos. Egy tanulmány szerint a triklozán – az antibakteriális szappanok egyik gyakori hatóanyaga – valójában nem jobb fertőtlenítő, mint a hagyományos szappanok. A kísérlet során húsz másodperces kézmosás után nem volt különbség a kezeken lévő baktériumok számában az antibakteriális és a hagyományos szappannal kezet mosók között. A triklozános szappan csak a kézmosás után kilenc órával kezdett el nagyobb hatékonyságot mutatni, de ennyi idő alatt már több kézmosáson is túl kell esni.
5. Kérdés: A generikus gyógyszerek ugyanolyan hatásosak, mint az eredeti termékek?
Válasz: Igen, az esetek döntő többségében. Generikus gyógyszernek azokat a készítményeket nevezzük, amelyek olyan hatóanyagot tartalmaznak, melynek a szabadalmi védettsége lejárt. A legtöbb generikus gyógyszer az eredetivel bizonyítottan egyenértékű, az áruk pedig jóval alacsonyabb. (Két gyógyszer egyenértékű, ha azonos mennyiségű hatóanyagot azonos gyógyszerformában tartalmaznak, a hatóanyag felszabadulása azonos idő alatt történik meg és a hatóanyag koncentrációja a vérben, a szövetekben a két gyógyszernél megegyezik.)
6. Kérdés: Az éjszakai evés hizlal?
Válasz: Valószínűleg nem. Nincs ugyanis olyan tanulmány, amely bebizonyította volna, hogy az éjszakai étkezés és az elhízás között közvetlen összefüggés lenne. Sokkal valószínűbb, hogy az étkezések gyakorisága és az elfogyasztott ételmennyiség a lényeg, nem pedig az időpont.