Van tökéletes időpont az edzéshez? Valóban jobb antibakteriális szappannal kezet mosni? A mindennapok során számos, az egészséges életmóddal kapcsolatos kérdés merül fel bennünk, amiket aztán a legtöbb esetben mégsem teszünk fel. Íme, a leggyakoribb kérdések – és természetesen a válaszok is.

6 kérdés az életmódról, amit félünk feltenni

1. Kérdés: Melyik napszakban érdemes edzeni?

Válasz: Talán nem meglepő, de erre a kérdésre nincs egyértelmű, általános válasz. Az ugyanis, hogy ki mikor tud a leghatékonyabban edzeni, leginkább az egyéni életritmustól, a belső órától függ. Mindenkinek magának kell kitapasztalnia, hogy melyik a legmegfelelőbb időpont a sportoláshoz. Általánosságban az elmondható, hogy a legtöbb ember délelőtt van szellemi és fizikai teljesítőképessége csúcsán, ami dél körül lecsökken, délután pedig újra emelkedik. A legtöbben a reggeli órákban végzik a kardio- és este a súlyzós edzést.

2. Kérdés: A szoptatás az anyát is védi?

Válasz: Igen. A szoptatás nemcsak az anya és baba közötti kötődést segít kialakítani, de csökkentheti a szülés utáni depresszió kialakulásának esélyét is, és védelmet nyújthat bizonyos krónikus betegségek ellen. A mell- és petefészekrák, a csontritkulás, a cukorbetegség kialakulásának valószínűsége kimutathatóan csökken azoknál a nőknél, akik szülés után szoptattak. De jelentősen csökken a szívbetegségek, a szívinfarktus és az agyvérzés kockázata is.

3. Kérdés: Vannak a lézeres szemműtétnek kockázatai?

Válasz: Igen, hiszen a lézeres szemműtét egy orvosi beavatkozás, és mint ilyennek, természetesen vannak kockázatai. Azonban nagyon alacsony kockázatú, kevés veszélyt hordozó műtét, amelyet kellő tapasztalattal és megfelelő technikai háttérrel végezve, biztonságos beavatkozásnak mondhatunk. A világon háromféle lézeres szemműtéti eljárás terjedt el: A PRK, a FEMTO és a LASIK. Ez utóbbi felett már eljárt az idő, nem is nagyon végzik, de az első kettő maximális biztonsággal bír.

4. Kérdés: Az antibakteriális szappan jobb, mint a hagyományos?

Válasz: Nem. A „sima” szappan ugyanolyan hatásos. Egy tanulmány szerint a triklozán – az antibakteriális szappanok egyik gyakori hatóanyaga – valójában nem jobb fertőtlenítő, mint a hagyományos szappanok. A kísérlet során húsz másodperces kézmosás után nem volt különbség a kezeken lévő baktériumok számában az antibakteriális és a hagyományos szappannal kezet mosók között. A triklozános szappan csak a kézmosás után kilenc órával kezdett el nagyobb hatékonyságot mutatni, de ennyi idő alatt már több kézmosáson is túl kell esni.

5. Kérdés: A generikus gyógyszerek ugyanolyan hatásosak, mint az eredeti termékek?

Válasz: Igen, az esetek döntő többségében. Generikus gyógyszernek azokat a készítményeket nevezzük, amelyek olyan hatóanyagot tartalmaznak, melynek a szabadalmi védettsége lejárt. A legtöbb generikus gyógyszer az eredetivel bizonyítottan egyenértékű, az áruk pedig jóval alacsonyabb. (Két gyógyszer egyenértékű, ha azonos mennyiségű hatóanyagot azonos gyógyszerformában tartalmaznak, a hatóanyag felszabadulása azonos idő alatt történik meg és a hatóanyag koncentrációja a vérben, a szövetekben a két gyógyszernél megegyezik.)

6. Kérdés: Az éjszakai evés hizlal?

Válasz: Valószínűleg nem. Nincs ugyanis olyan tanulmány, amely bebizonyította volna, hogy az éjszakai étkezés és az elhízás között közvetlen összefüggés lenne. Sokkal valószínűbb, hogy az étkezések gyakorisága és az elfogyasztott ételmennyiség a lényeg, nem pedig az időpont.

Így érhet el testi lelki stabilitást egy cukorbeteg

108 kiló volt, most félmaratont fut az egykori dundi lány

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.

Ajánlataink