A koronavírus miatti elszigeteltség drámaian megváltoztatta a hétköznapokat. A „társadalmi távolságtartás” pedig könnyen elmagányosodáshoz, levertséghez vezethet... A mentális egészsége megőrzése érdekében próbálja ki az alábbi tanácsokat!

Félelmeink és a négy fal közé zárva – 12 tipp a depresszió ellen

Vészhelyzet: extrém stressz

Ha jelenleg bizonytalan, és aggódik saját maga és szerettei sorsáért, tudnia kell, hogy ezzel nincs egyedül. Az iskolai bezárások, a sokak által eddig annyira vágyott home office és más, kormányzati korlátozások komoly hatással bírnak a hétköznapokra. A különböző rendelkezések azonban azért vannak, hogy segítsenek megakadályozni a járvány terjedését, illetve hogy lassítsák a terjedés sebességét. Sajnos azonban a népesség jelenős része már egyébként is hangulat- vagy szorongási zavarokkal küzd, amit az extrém stresszhelyzet és a már említett társadalmi távolságtartás, elhatárolódás (social distancing) tovább ronthat. Az eddig támogató, erős családtagok, barátok is bizonytalanná válhatnak: aggódhatnak például a járvány miatt kialakult pénzügyi instabilitás miatt, félhetnek a betegségtől. Mit tehet, hogy megőrizze mentális egészségét, és hogy megoldásokat találjon a depresszió ellen?

 

1. Adjon időt magának!

Teljesen normális, ha most úgy érzi, hogy képtelen átlátni a helyzetet. A pozitív és negatív érzések ezekben a napokban szinte pillanatok alatt változnak az emberekben. Figyelje meg mások, például a családja, barátai, szomszédai reakcióját. Néhány nap után a legnagyobb vészhelyzetben is csillapodnak az indulatok, tisztulnak a gondolatok.

2. Tervezzen online találkákat!

Az, hogy nem találkozhat a barátaival, még nem jelenti azt, hogy társadalmilag elszigetelten kellene élnie a következő hetekben, hónapokban. Az online tér szerencsére lehetőséget ad közös kávézásra, ebédre, vacsorára, nagy beszélgetésekre. Ezek az események rendkívül jó módszerek lehetnek a depresszió ellen.

3. Segítség az időseknek

Sok idős ember egyébként is eléggé elszigetelten él… Ráadásul nem feltétlenül használnak okostelefonokat és laptopokat, mint a fiatalabb korosztályok tagjai. Ezért eljött az idő, hogy süssön-főzzön a szomszéd néninek, bácsinak, majd egy jó könyv, újság, és persze egy kedves levél kíséretében letegye az ajtajuk elé az ajándékot. Napi néhány perces, érdeklődő telefon is már-már életmentő lehet a magányos időseknek.

 

4. Ha úgy érzi, bátran forduljon szakemberhez!

Nagyon sok szakember, azaz pszichológus, pszichiáter online tanácsadásra váltott. Ha volt megbeszélt időpontja, telefonon, skyp-on, chaten, videóchaten tud beszélni szakképzett segítővel, de új betegként is foglalkoznak önnel, ha szükséges. Ne szégyelljen segítséget kérni!

 

5. Rendszeres sport, azaz egy kicsi mozgás most is mindenkinek kell

Szakemberek szerint testmozgás közben endorfin termelődik, aminek bizonyítottan stresszcsökkentő hatása van, és szuper fegyver a depresszió ellen. Amíg teheti, menjen el sétálni az otthona közelében, fusson vagy kerékpározzon – persze szigorúan a szabályok betartásával! A lakásban is mozoghat: az interneten egyre több, közös mozgásra ösztönző edző tart órát. A sporttal ráadásul fokozhatja az immunrendszer védekező képességét is.

6. Tanuljon meg relaxálni!

Még akkor is érdemes néhány nagy lélegzetet venni, ha egyébként nem szokott semmilyen módon lazítani, meditálni. Építse be a napi rutinjába a légzőgyakorlatokat, a meditálást, a zenehallgatást, a jógát – ezekkel a módszerekkel csökkentheti a feszültséget.

7. Az egészsége védelmében

A túlzott mennyiségű alkoholfogyasztás, cigarettázás, a magas cukor- és zsírtartalmú ételek fogyasztása csak átmeneti megkönnyebbülést hoz, megoldást nem jelent a nehéz helyzetekben. Az egészséges táplálkozás, a rendszeres mozgás, az alvás rendkívül fontos, hogy ezekben az embert próbáló pillanatokban is erős maradjon szellemileg és fizikailag egyaránt.

8. Időnként zárja ki a külvilág eseményeit

Nem érdemes a nap 24 órájában figyelni a híreket, mert ez csak fokozza a szorongást, valamint növeli a depresszió kialakulásának esélyét. Persze fontos tudni, hogy mi történik a világban, milyen intézkedéseket hoznak a járvány miatt, ezért válasszon ki egy megbízható forrást, és naponta kétszer csekkolja le a híreket. A rémhíreket, pletykákat hagyja figyelmen kívül!

9. Itt az idő a takarításra, rendszerezésre

Nem csak a fertőtlenítésre gondolunk! Itt az idő, hogy végre rendet tegyen a szekrényekben, átválogassa az íróasztal fiókjában heverő hivatalos papírokat. Kisebb felújításokba is érdemes belevágni.

10. Próbáljon ki új dolgokat!

Mindig szeretett volna kötni, de soha nem volt ideje megtanulni? Most megteheti! Mint ahogy kísérletezhet a konyhában, főzhet és süthet akár minden nap. Ezek a tevékenységek azért is fontosak, mert így azt érezheti, hogy teljesített egy feladatot, ez pedig mentálisan erősebbé teszi, és segítséget jelent a depresszió ellen is.

11. Struktúrált hétköznapok

Keljen fel időben, öltözzön fel, és készítsen ütemtervet a feladatairól. Határozza meg, hogy mennyi időt tölt munkával, mikor tart ebédszünetet, mikor mozog, mikor tölt a családjával időt. Ez azoknak is fontos, akik egyedül élnek, és azoknak is, akiknek komoly logisztika az otthoni munkavégzés, a gyerekek otthoni tanítása és a háztartás vezetése.

12. Ne pánikoljon!

Ne továbbítson szorongást kiváltó híreket, ne reagáljon a negatív bejegyzésekre. Osszon meg nyugtató tartalmakat, mint például Tom Hanks és Rita Wilson videóit a karanténból.

EZ IS ÉRDEKELHETI:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Egészségesen finomat – Így készült a diétás répás cupcake
A répás sütemények régóta kedvencei az egészségtudatos sütögetőknek, hiszen a sárgarépa természetes édessége, nedvessége és tápanyagtartalma kiváló alapot ad egy puha, szaftos muffinhoz. De mi történik, ha a klasszikus receptet egy kicsit újragondoljuk?
Szabadulj meg a hasi zsírtól - 7 napos egyszerű mintaétrend
Eleged van a makacs hasi zsírból, ami nemcsak esztétikailag zavar, de az egészségedre is veszélyt jelenthet?
Zsírégetés edzés nélkül? Ez a félperces trükk tényleg működik
Elég volt a kimerítő edzésekből és a szigorú diétákból? Egy mindössze 30 másodperces napi trükk segíthet beindítani a zsírégetést – ráadásul otthon, különleges eszközök nélkül. A megoldás meglepően egyszerű, mégis hatásos.
Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!

Ajánlataink