A szexuális étvágy, az, hogy ki milyen gyakran kívánja a szexet, egyénenként változó. Így a gyakran elhangzó „alacsony libidó” kifejezés is szinte mindenkinél mást jelenthet. De vajon mi állhat a szexuális vágy csökkenésének hátterében?

Miért csökkenhet a nemi vágy? 10 lehetséges ok

Figyelmeztető jelek

A libidó a nemi vágy, illetve a szexuális tevékenység iránti érdeklődést jelenti. Honnan tudhatod, hogy nálad gond van? A csökkent libidónak három gyakori tünete van:

  • A szexuális tevékenységek iránti érdeklődés hiánya (ide tartozik az önkielégítés is).
  • Soha vagy csak nagyon ritkán vannak szexuális fantáziáid, nem gondolsz a szexre.
  • Aggódsz az érdeklődés hiánya miatt.

Ha ezeket a jeleket vagy a jelek valamelyikét tapasztalod, nem kell pánikba esned, a problémával nem vagy egyedül. Egy kutatás során több mint 11 ezer brit nőt és férfit vizsgáltak. Összességében a nők 34 és a férfiak 15 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a kutatás megelőző év során legalább három hónapra elveszítette szexuális étvágyát. Az érintettek fele szomorúságról és aggodalomról is beszámolt a probléma kapcsán.

 

Lehetséges okok

Mind a férfiak, mind a nők körében van jó néhány olyan tényező, amely alacsony szexuális érdeklődést eredményez. A skála igen széles: a stresszes életmódtól kezdve a korábbi negatív szexuális élményeken át a szexuális úton elkapható betegségektől való félelemig szinte minden indok felmerülhet a nemi vágy csökkenésének okaként.

1. Stressz

Kinek van kedve szexelni vagy akár csak gondolni az együttlétre, amikor megoldandó feladatok tömkelegével szembesül nap mint nap? Munka, háztartás, gyerekek és még hosszan sorolhatnánk. Legyünk őszinték: inkább az a meglepő, hogy valakinek van kedve és ideje szeretkezni, nem az, hogy nincs. Szakértők szerint ez persze teljesen normális jelenség, hiszen a szex nem csupán egy ösztönös, fizikai tett, erőteljes érzelmi töltet is szükséges hozzá. Éppen ezért bármilyen olyan esemény, amely megzavarja a lelki egyensúlyt – legyen az terhesség, munkahelyi gond, vita a partnerrel –, máris a nemi vágy erőteljes csökkenéséhez vezethet.

 

2. Hormonális fogamzásgátlás

Míg egyes nők számára a hormonális fogamzásgátlás felszabadulást jelent – hiszen végre nem kell aggódni a nem kívánt terhesség miatt –, addig mások számára egy küzdelem kezdete lehet a gyógyszerrel való védekezés. A hormonális fogamzásgátlók ugyanis csökkentik a petefészek hormontermelését, köztük az ösztrogénét is, ami befolyásolja a hüvely nedvesedését. A száraz hüvely pedig az egyik leggyakoribb oka a fájdalmas szexnek. Ha fáj a szex, a nő egy idő után hárít, érthető módon. Ha a gyógyszer mellékhatásaként jelentkezik a szexuális vágy csökkenése, érdemes váltanod a fogamzásgátlás más, hormonmentes módszerei közül valamelyikre.

 

3. Hüvelyi szárazság

Erről a témáról sok szó esett, de mivel fontos szerepet játszik a nemi vágy csökkenésében, újra és újra előkerül. Felmérések szerint a 18–50 év közötti nők 17 százaléka szenved hüvelyszárazságtól. Amennyiben a hüvelyszárazságnak érzelmi oka van, érdemes egy alapos beszélgetéssel tisztázni a helyzetet. Ha a tünet hátterében valamilyen fizikai elváltozás áll – hormonális ingadozás, nemi betegség stb. –, akkor mindenképpen tanácsos egy alapos orvosi vizsgálat. Jó, ha mindig kéznél van egy tubus síkosító, ezzel egyébként is feldobhatod az együttlétet.

 

4. Cukorbetegség

Nagyon sok a nem diagnosztizált 2-es típusú diabéteszes, akik semmilyen módon nem kezelik a betegségüket. A hosszú ideig kezeletlen magas vércukorszint az artériák és az erek eltömődését, beszűkülését okozhatja, ami csökkenti a véráramlást a nemi szervek környékén is. A problémát tovább fokozza a dohányzás vagy a magas vérnyomás betegség – ezek ugyanis tovább rontják az erek állapotát.

 

5. Vérnyomásproblémák

A legtöbb nő nem köti össze az alacsony nemi vágyat a vérnyomás problémáival, pedig többnyire a szexuális életben bekövetkező zavarok utalnak arra, hogy gond van a vérnyomással. Ha semmi más tüneted nincs, mérd rendszeresen a vérnyomásod, és konzultálja háziorvosoddal, ha tartósan magas, alacsony vagy ingadozó.

 

6. Menopauza

Sokan nem gondolnak arra, hogy a menopauza miatt csökken a szexuális vágyuk, pedig a hőhullámok és a hangulatingadozás mellett ez az egyik leggyakoribb változókori tünet. Oka az ösztrogénszint csökkenése, ami miatt csökken az érdeklődés a testiség iránt, ráadásul a hüvelyszárazság miatt a szex kellemetlenné, fájdalmassá válhat. A nők nagy része ennek ellenére a menopauza idején és azon túl is kielégítő szexuális életet él.

 

7. Pajzsmirigyproblémák

A pajzsmirigy-alulműködés szinte az egész szervezet működésére hatással van, így nem meglepő, ha a nemi élet alakulását is befolyásolja. Tünetei közt leggyakrabban a túlsúly, a székrekedés és a krónikus fáradtság szerepel, de a libidócsökkenés és a hüvelyszárazság is gyakori probléma. Gyakran előfordul a menstruáció zavara, ez is okozhat egyébként gondot a nemi életben. Jó hír, hogy a pajzsmirigy gyógyszeres kezelésével a libidó újra helyreáll.

 

8. Szorongás és depresszió

A szexhez öröm, felszabadultság és motiváltság kell. Ha szorongásos tüneteid vannak, vagy depressziós vagy, nem meglepő, hogy a szexuális vágyad valahol a pinceszinten van. A Michigani Egyetem felmérése egyébként azt is kimutatta, hogy a fizikai feszültség nemcsak csökkent vággyal jár, hanem sokszor fájdalmas szexet is eredményez. Ráadásul, ha szex előtt és közben boldogtalannak és letargikusnak érzed magad, valószínűleg ezek az érzések a következő alkalommal is előjönnek. Ilyenkor érdemes csak összebújnod a partnereddel vagy nagyokat sétálni és közben beszélgetni. Ahogy a hangulatod javul, úgy jön vissza a nemi vágy is.

 

9. Negatív testkép

Narancsbőr, nagy has, vaskos combok – ha egyfolytában a vélt vagy valós testi „hibáid” körül forognak a gondolataid szex közben, nagyon nehéz helyzetbe kerülsz. A negatív testkép a szexuálisan aktív nők több mint 65 százalékára jellemző, így a helyzet nem túl rózsás. Persze könnyű mondani, hogy fogadd el a tested olyannak, amilyen. Nézegesd magad meztelenül, próbáld összeszedni azokat a dolgokat, amikkel elégedett vagy. Ha pedig olyan hibát találsz, ami orvosolható, mondjuk hasi zsírpárnákat, akkor válts életmódot: mozogj rendszeresen, változtass a táplálkozásodon. Könnyebb lesz a helyzeted, mert úgy érzed, teszel magadért valamit.

 

10. Életmód

Ha azt gondolod, hogy alkoholfogyasztással megalapozhatod a jó hangulatot, tartsd szem előtt, hogy az alkohol jelentősen befolyásolja a nemi vágyat. Míg kis mértékben fogyasztva a szeszes ital felkorbácsolja az érzékeket, szabaddá és merészebbé tesz, addig ha túlzásba viszed, pont az ellenkező hatást éred el: a libidó jelentősen lecsökken.

Ugyanígy vágycsökkentő a testmozgás hiánya vagy a túlzásba vitt edzés. A táplálkozás is hatással van a vágyra: a nehéz, zsíros ételek fogyasztása után nem biztos, hogy lesz kedved/erőd nemi életet élni. Nem árt, ha tudod, hogy vannak vágyfokozó ételek, mint például az avokádó, a mandula, a szamóca vagy az osztriga.

 

Mit tehetsz, ha csökken a nemi vágy?

Próbáld egy kicsit lazábban kezelni a témát. Minél többet aggódsz, annál rosszabb lesz a helyzet.

  • Aludj kicsivel többet. Egy tanulmány szerint azok a nők, akik 1-2 órával többet alszanak, mint amennyit általában szoktak, 14 százalékkal nagyobb valószínűséggel szexelnek másnap.
  • Használd a képzeleted. A terapeuták gyakran ajánlják a nőknek a fantáziálást akár olyan formában is, hogy erotikus regényeket olvassanak vagy erotikus filmeket nézzenek.
  • Öleld meg gyakrabban a kedvesed. Az érintés serkenti az oxitocin hormon termelődését, ami erősíti a kötődést, valamint a szerotonin hormon szintjét is megnöveli. Függetlenül attól, hogy akarsz-e szexelni, a fizikai kontaktust érdemes fenntartani.
  • Romantikázzatok a partnereddel. Randizzatok, mint a kapcsolatotok elején, tegyetek úgy, mintha most ismerkedtetek volna meg.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!
Maradj fitt a mobiloddal: öt applikáció, ami segít ebben
Az okostelefonunk mindig a zsebünkben van. Miért ne használnánk arra is, hogy segítsen az egészséges életmód kialakításában?
Epres álom sütés nélkül, és nincs benne cukor!
Ez a csodálatos epres süti nem csak az ízlelőbimbóidra lesz kedvező hatással, de az alakodat sem kell féltened, ráadásul percek alatt elkészíthető!
A barátai sem ismerték meg Gábort, annyit fogyott! Mi a titka?
Egész nap nem evett, este viszont már alig látott az éhségtől. Nem mozgott, állandóan az autóban ült, így szép lassan rakódtak egymásra a fölösleges kilók... Egy magánéleti válság kellett hozzá, hogy Miklay Gábor drasztikusan változtasson az életmódján.
Tavaszi gyümölcsdiéta, így érdemes belevágni!
Finomak, lédúsak és egészségesek... Használd fel az évszak ajándékait, és fogyj egészségesen!
Felejtsd el a tésztát, így lesz tavasszal könnyebb a diéta!
Így még biztosan nem ettél káposztát! Töltsd meg mindenféle vitaminos finomsággal és tekerd fel úgy, mint egy burritot!

Ajánlataink