Életünk nagy részét alvással töltjük, így nem csoda, hogy gyakorlatilag mindenkinek van véleménye erről, ha szóba kerül a téma. Összegyűjtöttük a leginkább elterjedt gondolatokat az alvásról, valamint az alvászavarokról, és utánajártunk, mennyi az igazság bennük.

Igaz vagy hamis? Mítoszok az alvásról

1. A KRÓNIKUS BETEGSÉGEK, MINT A CUKORBETEGSÉG, A MAGAS VÉRNYOMÁS VAGY A DEPRESSZIÓ, NINCSENEK KAPCSOLATBAN AZ ALVÁS MENNYISÉGÉVEL ÉS MINŐSÉGÉVEL

HAMIS.

Egyre több tudományos vizsgálat mutat rá az elégtelen, rossz minőségű alvás és e betegségek kialakulásának összefüggéseire. Bizonyított, hogy az alváshiány diabéteszt megelőző állapothoz vezethet. A szervezet reakciója az alvásmegvonásra hasonlít az inzulinrezisztenciához, mely a cukorbetegség előszobája. Az inzulin feladata, hogy segítse a szervezet glükózfelhasználását, hogy energiát nyerjen. Inzulinrezisztencia esetén a sejtek nem hatékonyan használják fel a hormont, ami magas vércukorszintet eredményez. Ezen túlmenően az elégtelen alvás befolyásolja a növekedési hormonok termelődését is, amelyek felelősek lehetnek az elhízásért.

 

2. AZ IDŐSEBBEKNEK KEVESEBB ALVÁSRA VAN SZÜKSÉGÜK

HAMIS.

Alvásszakértők szerint egy felnőttnek átlagosan 7–9 óra alvásra van szüksége ahhoz, hogy a szervezete működése zavartalan legyen. Az alvási szokások az életkor előrehaladtával változnak, de az alvásmennyiség – a közhiedelemmel ellentétben – nem feltétlenül változik. Az idősebbek általában korábban térnek nyugovóra, mint a fiatal felnőttek, gyakrabban is ébrednek fel éjszaka, de az alvási szükségletük ettől még nem kevesebb.

 

3. A HORKOLÁS GYAKORI PROBLÉMA, AMELY KÁROSÍTHATJA AZ EGÉSZSÉGET

IGAZ.

A horkolás utalhat alvási apnoéra, amely szoros kapcsolatban állhat például szív- és cukorbetegséggel. Az alvási apnoe egy potenciálisan súlyos alvászavar, melynek során a légzés alvás közben időről időre abbamarad, majd újra elindul. Az alvási apnoéban szenvedők – a horkolás mellett – reggel fáradtan ébrednek és a többségnél nappali aluszékonyság is jelzi a bajt.

 

4. AZ ELEGENDŐ ALVÁSMENNYISÉG ELÉRÉSÉHEZ „CSALHATUNK”

HAMIS.

A legtöbb ember hét közben nem alszik annyit, mint amennyire szüksége lenne, ezért hétvégén igyekszik bepótolni a lemaradást. Úgy tűnhet, így nagyjából helyreáll az egyensúly, de figyelembe véve az egészségügyi szempontokat, sokkal jobb lenne, ha a szükséges alvásmennyiség egyenletesen oszlana el. Ráadásul az életkörülmények miatt az alvás minősége is kérdéses a legtöbb embernél.

 

5. A KAMASZOKNAK TÖBBET KELL ALUDNIUK, MINT A FELNŐTTEKNEK

IGAZ.

Kamaszkorban a hormonháztartás felborul, számos változás zajlik a testben. Ezek a folyamatok „kikövetelik” maguknak a pihenést. A tinédzsereknek minimum 9 óra alvásra van szükségük. Sajátos életmódjuknak, ritmusuknak köszönhetően egy átlagos kamasz éjfél körül fekszik le, ami azt jelenti, hogy hétköznapokon alig 6 órát alszik.

 

6. AKI NEHEZEN ALSZIK EL, ÁLMATLANSÁGBAN SZENVED

HAMIS.

Az álmatlanság lényege, hogy az alvás nem felel meg alapvető funkciójának, azaz a szellemi-fizikai készenléti állapot megújulása nem történik meg; a folyamata megzavart, tartalma rövid, és napközbeni fáradtsággal, a teljesítőképesség csökkenésével jár. Tehát, ha valaki nehezen alszik el, az még nem jelenti azt, hogy álmatlanságban szenved.

 

7. NAPKÖZBEN CSAK AZ ALUSZÉKONY, AKI NEM ALSZIK ÉJSZAKA RENDESEN

HAMIS.

Kétségtelen, hogy a napközbeni aluszékonyság azoknál gyakoribb, akik éjszaka nem pihenik ki magukat, ám előfordulhat, hogy egy átdurmolt éjszaka után is hiányzik a délutáni szundi. Ennek oka lehet mögöttes betegség vagy alvási rendellenesség, mint például a narkolepszia vagy az alvási apnoe. De a környezeti tényezők is okozhatnak álmosságérzetet fényes nappal: a szoba hőmérséklete, az elfogyasztott ételek, unalom stb.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink