Életünk nagy részét alvással töltjük, így nem csoda, hogy gyakorlatilag mindenkinek van véleménye erről, ha szóba kerül a téma. Összegyűjtöttük a leginkább elterjedt gondolatokat az alvásról, valamint az alvászavarokról, és utánajártunk, mennyi az igazság bennük.

Igaz vagy hamis? Mítoszok az alvásról

1. A KRÓNIKUS BETEGSÉGEK, MINT A CUKORBETEGSÉG, A MAGAS VÉRNYOMÁS VAGY A DEPRESSZIÓ, NINCSENEK KAPCSOLATBAN AZ ALVÁS MENNYISÉGÉVEL ÉS MINŐSÉGÉVEL

HAMIS.

Egyre több tudományos vizsgálat mutat rá az elégtelen, rossz minőségű alvás és e betegségek kialakulásának összefüggéseire. Bizonyított, hogy az alváshiány diabéteszt megelőző állapothoz vezethet. A szervezet reakciója az alvásmegvonásra hasonlít az inzulinrezisztenciához, mely a cukorbetegség előszobája. Az inzulin feladata, hogy segítse a szervezet glükózfelhasználását, hogy energiát nyerjen. Inzulinrezisztencia esetén a sejtek nem hatékonyan használják fel a hormont, ami magas vércukorszintet eredményez. Ezen túlmenően az elégtelen alvás befolyásolja a növekedési hormonok termelődését is, amelyek felelősek lehetnek az elhízásért.

 

2. AZ IDŐSEBBEKNEK KEVESEBB ALVÁSRA VAN SZÜKSÉGÜK

HAMIS.

Alvásszakértők szerint egy felnőttnek átlagosan 7–9 óra alvásra van szüksége ahhoz, hogy a szervezete működése zavartalan legyen. Az alvási szokások az életkor előrehaladtával változnak, de az alvásmennyiség – a közhiedelemmel ellentétben – nem feltétlenül változik. Az idősebbek általában korábban térnek nyugovóra, mint a fiatal felnőttek, gyakrabban is ébrednek fel éjszaka, de az alvási szükségletük ettől még nem kevesebb.

 

3. A HORKOLÁS GYAKORI PROBLÉMA, AMELY KÁROSÍTHATJA AZ EGÉSZSÉGET

IGAZ.

A horkolás utalhat alvási apnoéra, amely szoros kapcsolatban állhat például szív- és cukorbetegséggel. Az alvási apnoe egy potenciálisan súlyos alvászavar, melynek során a légzés alvás közben időről időre abbamarad, majd újra elindul. Az alvási apnoéban szenvedők – a horkolás mellett – reggel fáradtan ébrednek és a többségnél nappali aluszékonyság is jelzi a bajt.

 

4. AZ ELEGENDŐ ALVÁSMENNYISÉG ELÉRÉSÉHEZ „CSALHATUNK”

HAMIS.

A legtöbb ember hét közben nem alszik annyit, mint amennyire szüksége lenne, ezért hétvégén igyekszik bepótolni a lemaradást. Úgy tűnhet, így nagyjából helyreáll az egyensúly, de figyelembe véve az egészségügyi szempontokat, sokkal jobb lenne, ha a szükséges alvásmennyiség egyenletesen oszlana el. Ráadásul az életkörülmények miatt az alvás minősége is kérdéses a legtöbb embernél.

 

5. A KAMASZOKNAK TÖBBET KELL ALUDNIUK, MINT A FELNŐTTEKNEK

IGAZ.

Kamaszkorban a hormonháztartás felborul, számos változás zajlik a testben. Ezek a folyamatok „kikövetelik” maguknak a pihenést. A tinédzsereknek minimum 9 óra alvásra van szükségük. Sajátos életmódjuknak, ritmusuknak köszönhetően egy átlagos kamasz éjfél körül fekszik le, ami azt jelenti, hogy hétköznapokon alig 6 órát alszik.

 

6. AKI NEHEZEN ALSZIK EL, ÁLMATLANSÁGBAN SZENVED

HAMIS.

Az álmatlanság lényege, hogy az alvás nem felel meg alapvető funkciójának, azaz a szellemi-fizikai készenléti állapot megújulása nem történik meg; a folyamata megzavart, tartalma rövid, és napközbeni fáradtsággal, a teljesítőképesség csökkenésével jár. Tehát, ha valaki nehezen alszik el, az még nem jelenti azt, hogy álmatlanságban szenved.

 

7. NAPKÖZBEN CSAK AZ ALUSZÉKONY, AKI NEM ALSZIK ÉJSZAKA RENDESEN

HAMIS.

Kétségtelen, hogy a napközbeni aluszékonyság azoknál gyakoribb, akik éjszaka nem pihenik ki magukat, ám előfordulhat, hogy egy átdurmolt éjszaka után is hiányzik a délutáni szundi. Ennek oka lehet mögöttes betegség vagy alvási rendellenesség, mint például a narkolepszia vagy az alvási apnoe. De a környezeti tényezők is okozhatnak álmosságérzetet fényes nappal: a szoba hőmérséklete, az elfogyasztott ételek, unalom stb.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.

Ajánlataink