Ha előfordult már veled, hogy nyugtalanul aludtál, vagy nehezen aludtál el, akkor neked szólnak a következő sorok! Tippeket, tanácsokat és finom ételeket gyűjtöttünk össze, amelyekkel minőségi lesz az alvás.

10 bevált tanács, hogy pihentetően aludj!

Sokan elfecsérelt időnek tartják az alvást, pedig az elegendő mennyiségű és megfelelő minőségű éjszakai pihenés nemcsak az egészségünket szolgálja, kellően felvértezve bennünket az előttünk álló nap kihívásaival szemben, hanem jó közérzetet is biztosít. Ugyanakkor a krónikus kialvatlanság súlyos következményekkel járhat.

MIÉRT FONTOS?

Az alvás szerepét nagyon régóta kutatják; közismert tény, hogy alapvetően egy pihentető állapot, és fontos szerepe van a memória konszolidációban, tehát a megtanult dolgok, az elsajátított ismeretek megőrzésében, rendszerezésében, szelektálásban. Alvás szükséges ahhoz, hogy az emlékképek és információk mintegy „bevésődjenek” a fejünkbe.

7 SZUPER GYÓGYNÖVÉNY EMÉSZTÉSI PROBLÉMÁKRA >>>

MINŐSÉGI ALVÁS

Alvás közben szervezetünk működése megváltozik: lelassul a szívműködés, csökken a pulzusszám, a percenkénti légzésszám és a vérnyomás, változik a testhőmérséklet, módosul a különféle hormonok szintje (ilyenkor termelődik pl. a növekedésért felelős hormon), aktivizálódik az immunrendszer, számos anyagcsere-folyamat lelassul. Bőrünk is éjjel regenerálódik. Vagyis a minőségi alvás felfrissíti a szervezetet és pihenteti a testet, ezáltal pedig az egészségünket szolgálja.

KEVESEBBET ALSZUNK, MINT SZÁZ ÉVE!

A felmérések szerint a népesség 95 százaléka küzdött már valamilyen alvászavarral az élete során, a legfrissebb kutatási eredmények pedig azt mutatják, hogy Magyarországon a lakosság fele alváshiányban szenved. Összességében kb. két órával alszunk kevesebbet, mint száz évvel ezelőtt, aminek talán még nem is látjuk a következményeit, hiszen az életmódunk az utóbbi néhány évtizedben borzasztóan felgyorsult, és ehhez nem egyszerű alkalmazkodni. A napi tevékenységünk nagymértékben befolyásolja az éjszakai nyugalmunkat, mint ahogy az alvás mennyisége és minősége is visszahat a napközbeni éberségünkre, lelkiállapotunkra, teljesítőképességünkre. Az állandó munkahelyi „nyomás”, a stresszes, feszültséggel teli, túlhajszolt életmód remek táptalaja az alvászavaroknak.

NEM MEGY AZ ALVÁS? 7 GYÓGYTEA, HOGY NYUGODT LEGYEN AZ ÉJSZAKA >>>

A MUNKÁD ÉS AZ ALVÁSOD!

Tízezrek dolgoznak több műszakban, illetve változó munkarendben, és akadnak, akik állandó „éjszakásként” keresik a kenyerüket. Sokan a munkájuk miatt rendszeresen járnak külföldre; ők számíthatnak arra, hogy a gyakori utazással járó időeltolódás néhány év múltán felborítja a bioritmusukat. Ehhez jön még a tévé és az internet: sokszor az éjszakába nyúlóan nézzük a televíziót és/vagy számítógépezünk; ráadásul ez a probléma a gyerekeket is érinti: kicsik és nagyok órákat ülnek a képernyők előtt otthon és az iskolában, így nem csoda, ha a fiatalok ötöde nem alszik eleget. A kialvatlanság pedig figyelemzavarhoz, hiperaktivitáshoz vezethet.

ERRE FIGYELJ!

A bázeli egyetem kutatói azt figyelték meg, hogy a LED-képernyők kékes fénye különösen az esti órákban zavarja az alvás-ébrenlét ritmusát. Az intenzív kék fény az alváshoz szükséges, az alvási ciklust irányító hormon, a melatonin hatását nyomta el. Nem tudsz elaludni? Egy banán nagy segítségedre lehet, mert ellazít és megnyugtat.

10 ÉRVVEL GYŐZÜNK MEG ARRÓL, HOGY MIÉRT JÓ A RENDSZERES MOZGÁS >>>

MIÉRT NEM TUDSZ ELALUDNI?

Nemcsak az alvás mennyisége számít, hanem a minősége is. Előfordul, hogy hiába feküdtünk le este időben, reggel kimerülten ébredünk, ettől aztán napközben fáradtak, álmosak vagyunk. Az álmatlanság lehet átmeneti panasz, hisz bárkivel megeshet, hogy bizonyos élethelyzetekben éjszakánként nyugtalanul, rosszul alszik. Ezekben az esetekben a körülmények pozitív irányú változásával a probléma általában magától is megoldódik. A nem megfelelő minőségű alvás hátterében ugyanakkor alvásbetegségek is állhatnak. Ha a kialvatlan állapot huzamosabb ideig tart, akkor jó eséllyel kóros álmatlanság (inszomnia) okozza a panaszokat. Ha valaki rendszeresen elalvási nehézségekkel küzd, gyakran felébred vagy felriad éjszaka, illetve reggel túl korán és fáradtan ébred, akkor mindenképpen tanácsos szakemberhez fordulnia.

HORKOLSZ? JAJ!

Az egyik leggyakoribb alvászavar a hangos horkolással kísért alvásfüggő légzéskimaradás, más néven alvási apnoé. Emellett meg kell említenünk még az alvásfüggő mozgászavarok csoportjába tartozó, úgynevezett nyugtalan láb szindrómát (amikor valakinek rángatózik a lába alvás közben); már csak azért is fontos beszélni róla, mert egyes felmérések szerint a lakosság 5-15 százalékát érinti ez a betegség. Az alvászavar számtalan belgyógyászati, reumatológiai és pszichiátriai betegség tünete lehet, ezért a kezelés megkezdése előtt mindenféleképpen fel kell térképezni a társuló panaszokat is.

HA ROSSZUL ALSZOL…

A krónikus kialvatlanság és a nappal-éjszaka ritmus eltolódása könnyen „átprogramozza” a szervezet belső óráját, ami hatással van pl. az anyagcsere-folyamatokra. Ennek következtében kevesebb inzulint termel a hasnyálmirigy, és cukor halmozódik fel a vérben. A megnövekedett vércukorszint pedig diabéteszhez vezethet. Az alváshiány hosszú távon megnöveli a magas vérnyomás, valamint ezzel összefüggésben a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, sőt egyes kutatások szerint az krónikus kialvatlanságban szenvedőket nagyobb eséllyel fenyegetik a daganatos betegségek is.

EZEKTŐL AZ ANTIOXIDÁNSOKTÓL MARADUNK EGÉSZSÉGESEK >>>

A NŐKNEK TÖBB ALVÁSRA VAN SZÜKSÉGÜK!

Egy nemrégiben végzett tudományos kutatás kimutatta, hogy a nőknek több alvásra van szükségük. Az egyesült államokbeli észak-karolinai Duke Egyetem szakértői szerint a nők agyának több időre van szüksége a „feltöltődéshez”, a regenerációhoz, mert napközben egyszerre több dologra figyelnek, több feladat megoldásával is foglalkoznak. A kutatók szerint a pihenés hiánya a nőknél súlyosabb idegrendszeri következményekkel járhat, mint a férfiaknál. Az alváshiányban szenvedő nők a fokozott igénybevétel miatt hajlamosabbak a depresszióra és az ingerlékenységre, emellett esetükben magasabb a szívbetegség és a stroke kialakulásának esélye is. A nyugodt, pihentető éjszakai alvásnak van néhány fontos szabálya, amelyeket érdemes szem előtt tartani.

EGYÉL A JÓ ALVÁSÉRT!

Banán: magas szerotonin tartalma miatt nyugtat, ezáltal álmosít.
Meleg tej: a kalcium és triptofán tartalma miatt nyugtató hatású.
Mandula: magnézium tartalma nyugtatja az idegeket, segíti az ellazulást.
Kamilla: alvásjavító a kamillatea, mert természetesen nyugtat, a test minden érzékszervére hat.
Dió: kiváló triptofán aminosav forrása, amely az alvásciklust szabályozásáért felelős.
Saláta: vacsorára válassz salátát, mert lactucarium-tartalmának köszönhetően felkészíti az agyat az alvásra. Nyugtat, ellazít, és nem nehezíti el a gyomrot.
Sós perec: nem túl egészséges megoldás, de a sós perec is álmot hoz. Magas glikémiás indexe miatt megemelkedik tőle a vércukorszint és azzal az inzulin termelődése is. Ennek hatására később leesik a vércukrunk, és álmossá válunk.
Tonhal és lazac:B6-vitamin tartalmuk miatt segítik a testünk melatonin és szerotonin termelését, ezáltal nyugtató, álmosító hatásúak.
Müzli: ha estére müzlit fogyasztasz, úgy az álmot hozó szénhidrátot és a magnéziumot adod meg a szervezetedenk, így könnyen elalszol.

ÍGY ALUDHATSZ JÓL!

  • Lehetőleg mindig azonos időben, a napnak ugyanazon órájában kelj fel és feküdj le, hétköznapokon és hétvégén egyaránt.
  • A rendszeres testmozgás javítja az alvás minőségét. Eddzen hetente több alkalommal, de lefekvés előtt 3-4 órával már ne sportoljon intenzíven!
  • Alakíts ki az alváshoz kapcsolódó szertartásokat (olvasás, egy lazító fürdő, relaxációs gyakorlatok stb.). Fontos, hogy jelezd a testének, ideje lelassítani és nyugovóra térni.
  • A lefekvést megelőző 4-6 órában kerüd a megterhelő, zsíros, fűszeres ételeket, illetve a koffeintartalmú italokat, ne fogyassz alkoholt, és ne dohányozz!
  • A hálószobát ne használd irodának: ne dolgozz az ágyban, és tévét se onnan nézz.
  • Ha lefekvés után húsz percen belül nem tudsz elaludni, akkor kelj fel az ágyból, és kezdj bele valamilyen monoton vagy relaxáló tevékenységbe: olvass, hallgass kellemes, lazító zenét. Csak akkor feküdj vissza, ha elálmosodtál.
  • A nyugalmas környezet létfontosságú a jó alváshoz: a hálószobád legyen kellően csendes, sötét és megfelelő hőmérsékletű. Lefekvés előtt jól szellőztesse ki a hálóhelyiséget! A kényelmes fekhely ugyancsak a nyugodt pihenés alapfeltétele.

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!
Maradj fitt a mobiloddal: öt applikáció, ami segít ebben
Az okostelefonunk mindig a zsebünkben van. Miért ne használnánk arra is, hogy segítsen az egészséges életmód kialakításában?
Epres álom sütés nélkül, és nincs benne cukor!
Ez a csodálatos epres süti nem csak az ízlelőbimbóidra lesz kedvező hatással, de az alakodat sem kell féltened, ráadásul percek alatt elkészíthető!
A barátai sem ismerték meg Gábort, annyit fogyott! Mi a titka?
Egész nap nem evett, este viszont már alig látott az éhségtől. Nem mozgott, állandóan az autóban ült, így szép lassan rakódtak egymásra a fölösleges kilók... Egy magánéleti válság kellett hozzá, hogy Miklay Gábor drasztikusan változtasson az életmódján.

Ajánlataink