Egy nemrégiben publikált tanulmány szerint a pesszimizmus növeli a szívbetegségek kockázatát. Valóban betegséghez vezethet a borúlátás?

Így hat a szervezetünkre, ha optimisták vagyunk!

Középkorú és idősebb felnőtteket vizsgáltak, kérdőívekkel azt mérték, mennyire optimisták vagy pesszimisták adott helyzetekben ezek az emberek. Olyan és hasonló kijelentéseket kellett értékelniük a résztvevőknek, mint például, hogy „bizonytalan időkben általában a jobb eshetőségre számítok”. Tizenegy év után a kutatók azt látták, hogy a szívkoszorúér-elégtelenségben szenvedő résztvevők közül a pesszimisták korábban haltak meg. Azt is felfedte a kutatás, hogy a depressziós emberek vérképében gyulladás jelei jelentkeztek. A pesszimizmus tehát nem a legjobb szemlélet a hosszú, derűs élethez.

Mi a pesszimizmus?

Egyfajta borúlátás, amikor mindig csak az alagút sötétségét látja valaki, a fényt a végén nem. Egy pesszimista ember szerint a rossz dolgok állandóak, mindenhol ott vannak. Ennek az lehet a következménye, hogy nem kezd bele új dologba, mert szerinte úgysem sikerül, kialakul egy tanult tehetetlenség. A pesszimista mindig azt veszi észre, hogy felhős az ég, és ahogy a klasszikus példa mondja: a pohár félig üres.

Akkor legyünk optimisták?

Egy másik tanulmányból meg az derült ki, hogy a túlzott optimizmus sem az ajánlható út. Az optimista a dolgok jobbik oldalát is látja, hisz abban, hogy van megoldás, a nehézségek átmenetiek, és ha átküzdi magát rajtuk, akkor minden jóra fordul. A túlzottan optimista emberekre viszont jellemző, hogy az élet sok területén magasabb kockázatot vállalnak. Az is kiderült, hogy a ma divatos pozitív gondolkodás sem feltétlenül csökkenti a pesszimizmust, legfeljebb palástolja.

Lehet-e pesszimistából optimista?

A karakter, a kisgyermekkorban kialakult személyiségjegyek nem fognak megváltozni, de meg lehet tanulni azt, hogy olyan szokásokat alakítsunk ki, amelyek védik az egészségünket. A testmozgás fontosságát meg lehet érteni, mint ahogy azt is, hogy a dohányzással csak ártunk magunknak. Arra ugyan nincs bizonyítékuk a finn tudósoknak, hogy ha optimistábbá válunk, megóvjuk magunkat a szívkoszorúér-betegségtől. De az biztos, ártani nem ártunk vele.

Az egészséges optimizmus

Nem nehéz arról meggyőződni – elég csak a környezetünkben megfigyelni az embereket –, hogy a kiegyensúlyozott, derűs emberek meg tudnak küzdeni a stresszel és kevésbé betegeskednek. Az optimizmussal kapcsolatban sokan azt gondolják, rózsaszín, habos-babos életszemlélet. Az ultrapozitív optimistának olyan mondásokat tulajdonítanak, mint például, hogy: „Mindennap minden lehetséges módon egyre jobban vagyok.” Olykor ez még elmegy az optimizmus címszó alatt, más esetekben viszont több köze van a tagadáshoz és a hárításhoz, mint az optimizmushoz. A tagadás a valósággal való szembenézés elutasítása. Aki tagad, inkább kreál egy grandiózus elméletet, ahelyett, hogy szembenézne a valósággal.

Az egészséges optimizmus azt jelenti, hogy úgy látjuk a körülöttünk lévő világot, ahogy az van, látva azt is, ami működik, s azt is, amire még szükség lenne. Az optimizmus alapja nem a motivációs mantrákban rejlik, hanem a gondolkodásmódunkban és abban, ahogy a világban élünk. Az egészséges optimizmus mindannak a fáradhatatlan keresése, ami a korlátok és akadályok ellenére lehetséges. Amikor az egészséges optimizmust választjuk életmódunknak, gyermekeinket biztatjuk és támogatjuk akkor is, ha hibáznak, és azt ki kell javítani. Azok a gyerekek, akik egészséges optimistákkal élnek, pozitív jellemvonásaikban fejlődnek és erősödnek, melyek egész életükre áldásos hatással lesznek.

A jó benyomás fél siker

Nekem miért nem sikerül semmi?

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink