Elcsendesedni a mai világban? Szinte lehetetlen, mondják a kétkedők. Dolgozunk a számítógépen, figyeljük a leveleinket, esetleg háttéranyagokat is olvasunk a neten, és persze időnként felugrunk a közösségi oldalra is. Rengeteg inger és információ éri az agyunkat, és mindenhez egy szempillantás alatt hozzáférünk, így nem csoda, ha nehéz információk nélkül létezni, még ha csak néhány percről van is szó. Pedig ma már a hivatalos tudomány is elismeri, hogy hasznos „kikapcsolni” az agyunkat rövidebb-hosszabb időre, például meditáció segítségével.
Érdemes a napjaink részévé tenni!
Arra jutottak az egyik kaliforniai egyetem kutatói, hogy a meditációnak rövid távon elsősorban pszichés előnyei vannak, viszont hosszabb távon már a fizikai hatások is jelentkeznek. Például a meditáló személy stressz-szintje csökken, így szintén csökken a vérben a stresszhormonok szintje, valamint enyhülnek az érelmeszesedéssel együtt járó gyulladásos folyamatok. Szóval, ha ennyi előnye van az orvostudomány szerint is, akkor nézzük, hogyan tanulhatjuk meg, hogyan építhetjük be a mindennapjainkba ezt a fajta elcsendesülést.
Szálljunk ki pár percre
Álljunk fel az asztaltól vagy hagyjuk abba a munkát, és keressünk egy csendes sarkot, ahol leülhetünk pár percre. A telefont ne vigyük magunkkal, egyszerűen csak zökkentsük ki magunkat azzal, hogy nem olvasunk, nem nézünk semmit. Vagy menjünk az ablakhoz, az erkélyre nézelődni pár percig. Nem kell az elcsendesedést erőltetni egyelőre, a cél csak annyi, hogy kikapcsolódjunk néhány percre. Otthon ezt jóval kényelmesebb körülmények között is megtehetjük: huppanjunk le egy fotelba, vagy kényelmesen heveredjünk el a kanapén, és engedjük meg magunknak, hogy csak bámuljuk a mennyezetet.
Próbáljuk meg ülve
Ha már egész jól megy az előbbi kikapcsolódás, akkor megpróbálhatjuk, milyen érzés ülve, a hagyományos meditációra emlékeztető pózban végezni mindezt. Üljünk le egy székre, a talpunk legyen a talajon, a gerincünket egyenesítsük ki, és két percig csak a légzésünkre figyeljünk: arra, ahogy a levegő be- és kiáramlik az orrunkon. Lassan növeljük az időt 5-6 percre.
Segít a zene a meditáció során
Keressünk egy szimpatikus meditációs zenét vagy a természet hangjait, mondjuk a tenger morajlását vagy egy patak csobogását, és szoktassuk hozzá a fülünket és a lelkünket. Lélegezzünk lassan és mélyeket. Sokaknak ilyen módon könnyebben megy a meditáció, azt képzelik, hogy ott ülnek a tengernél, így nem azt erőltetik, hogy ne legyenek gondolataik, hanem egy kellemes élménnyel kapcsolódnak ki. Ha jól megy, növeljük az időt 10 percre, negyedórára.
Vezetett meditáció
A vezetett meditáció során a narrátor egy történeten, mesén keresztül vezet végig egy folyamaton, ahol adott esetben ellazíthatjuk az egész testünket, a lábujjainktól a fejünk búbjáig. Az interneten számos ilyen meditációt találhatunk, sőt, online meditációs eseményeken is résztvehetünk.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Nem csak ülve lehet: meditálj séta közben!
- 3 tipp, hogy több boldogsághormont termeljen a tested
- Fejben erősen – Kell a mentális edzés is
- Kezd jól a napot! Meditációs gyakorlatok csillagjegyek szerint