A rutin és az unalom
Egy hosszú kapcsolatban a hónapok múlása nyilván csökkenti az érdekességet, a kíváncsiságot a másik irányában, a varázst, ami az első időkben automatikusan jelen van. Ha már nem annyira fontos, hogy mit is gondol a másik, hogyan néz ki és mit is szeretne, akkor érdemes elgondolkodni. mikor a beszélgetések kezdenek kiüresedni, és csak a praktikus dolgokra szorítkoznak, a kérdések és az érdeklődés elmarad, az általában már jelzés értékű. A „Hova menjünk? Nekem mindegy” párbeszédek pszichológiailag mutatják, hogy a kölcsönös vágyak és az erőfeszítések kezdenek eltűnni. Ha mindig ugyanaz minden, az valóban unalmassá válhat. A hétvége rutinná alakul, nincs benne semmi érdekes, előbb-utóbb pedig felötlik mindenkiben, hogy ez borzasztó szituáció és változtatni kellene. A változáshoz azonban mindkét fél kell, mert ha csak az egyik erőlködik, míg a másik passzív marad, abból ellentétek és indulatok alakulhatnak ki.
Egy kapcsolatban a legkönnyebb a programokon változtatni, és ha ez sikerül, az azt is jelenti, hogy az érzelmekkel még minden rendben van. Amerikai filmek tucatjai szólnak arról, hogy a kiszikkadt házasságot hogyan lehet megmenteni egy kis izgalommal, érdekességgel és vonzó programokkal. A nők ilyenkor változtatnak hajszínt és öltözködési stílust, és új varázst igyekeznek kelteni. Egy kapcsolat életében nem törvényszerű az unalom. Ha mindketten figyelnek arra, hogy az élet érdekes és változatos legyen, a kommunikáció színes és nem szűkszavú, a szexuális élet izgalmas és kívánatos, akkor nem kell tartaniuk ettől. Ez persze állandó jelenlétet és pszichés erőfeszítést igényel, tehát idő- és munkaigényes, sőt olykor fárasztó is. De ha valaki már úgy néz a párjára, hogy percekig kell töprengenie, mire meglátja azt, akibe beleszeretett, akkor viszont tenni kell valamit.
Az élet terhei és a fáradtság
Ma a fogyasztói társadalom keretei között az emberek nagy része napi 10-12 órát dolgozik rendszeresen. Az egzisztenciális szorongások, a céges gondok, a félelem a munkahely elvesztésétől mind teher, ami stresszt okoz. Vannak, akiknél ez inkább inspiráló, mert a szexualitást olyan területnek tartják, amely segít a feszültségek levezetésében, vagyis a hajszolt életforma nem írja felül a hajdani vágyakat. Azonban nem mindenki ilyen. Vannak, akiknél a krónikus fáradtság és a stressz nem oldható, és teljesen bezárkóznak, elfordulnak egyéb emberi kapcsolataiktól is, mert csak egyedüllétre vágynak.
Ezekben a helyzetekben a szexualitás szinte teljesen visszaszorulhat, mert a kezdeményezések elmaradnak, és az ágy csupán a „fáradt bezuhanás” színterévé válik. Akik az utóbbi csoportba tartoznak, sokáig nem szembesülnek a valósággal, csak általában olyan későn, hogy az már hónapokat is jelenthet egy lényegében „absztinens” állapotban. Erről a pontról újra megindulni, és a kapcsolat szexuális részét újra restaurálni persze nehezebb, de meg kell tenni. Az élet sebessége nem csökken és a terhek nem lesznek könnyebbek, úgyhogy érdemes azon elgondolkodni, megéri-e feláldozni ezt az érzelmileg oly fontos örömforrást. Ha egyenleget vonunk, a képlet nyilván azt mutatja majd, hogy figyelni kell a meghozott áldozatokra, vagyis törekedni kell arra, hogy teljes életet tudjon élni a párjával. A stresszoldás, a pihenés és az aktív mozgás sokat segíthet abban, hogy újra azt érezhesse valaki, a teste feletti kontrollt már nem engedi ki a kezéből.
Nem véletlen, hogy ennyi potenciajavításról szóló hirdetés fut a médiában. Világméretű jelenség ez, és nem valószínű, hogy hirtelen a felnőtt korosztály nagy része szexuálisan inaktív lett, és ennek mindenütt szervi okai vannak. Egyfajta lelki reakciót látunk, amit kezelni kell, és érdemes is, mert az örömforrások számát nem szabad csökkenteni.
3X20 PERC A BOLDOG PÁRKAPCSOLATÉRT
5 TANÁCS, HA KIKOPOTT A SZEX A PÁRKAPCSOLATÁBÓL