Minden ember egyedi
Egyre népszerűbbek azonban az olyan „valódi” diéták, amelyek nem feltétlenül a fogyókúráról, inkább az egészségmegőrzésről szólnak. Önmagukban egyikkel sincs baj: sok nagyon jól meg van támogatva tudományosan is. A szent grált azonban még senki sem találta meg, és az igazság az, hogy mindenki számára egységesen jól működő étrend – nincs. Egyediek vagyunk mind külső, mind belső tulajdonságainkban. Mégpedig nemcsak öröklött módon, hanem szerzetten is. Az egyes anyagcsere-tulajdonságainkat meghatározó gének ugyanis ki és be tudnak kapcsolódni.
Ez a ki- és bekapcsolódás sokszor már az anyaméhben vagy kisgyermekkorban megtörténik. De a táplálékok, étkezési választásaink szerint nap mint nap hatnak anyagcsere-működéseinkre, illetve immunfolyamatainkra. Ezzel a témakörrel az epigenetika és a táplálkozásimmunológia foglalkozik. Az a tény, hogy egy bizonyos étrendtől egy óra múlva, egy nap múlva vagy pár hónapig jól vagyunk, nem biztos, hogy megmutatja a hosszú távú hatás mibenlétét. Egy-egy ember tapasztalata pedig teljesen eltérhet mások tapasztalatától.
Nem minden rossz, amit annak gondolunk
Egyre több olyan kórállapot van, amely valamelyik táplálékösszetevő kihagyására szépen reagál. Többféle ételallergia, keresztallergia, étel-intolerancia és enzimhiány (pl. laktóz-intolerancia) jó példa erre. Egyre többen folytatnak gluténmentes diétát, paleo diétát, tej- vagy pusztán laktózmentes étkezést. Van, aki a zsírokat próbálja teljesen kerülni, van, aki a szénhidrátokat. Bármi is az ok, az okozat egy következő probléma forrása lehet. Ha ugyanis valamit kihagyunk az étkezésből, azt valami mással kell pótolnunk. Kérdés, hogy ha valami mást növelünk, azzal jót teszünk-e? Tanúi voltunk annak, hogy az elmúlt évtizedekben mi mindent kiáltottak ki bűnösnek.
Először a telített zsírok kerültek kereszttűzbe (már tudjuk, hogy az igazság sokkal árnyaltabb). A zsírt és annak ízhatását pótolni kellett, megnőtt az ételek cukortartalma, most éppen az a fő gonosz. Az ízhatás miatt a sótartalom is nőtt, most óva intenek mindenkit a sok só magas vérnyomást fokozó hatásától, noha ez csak az emberek 20 százalékánál jelent valódi problémát. Különböző, valódi immunreakciót okozó ételösszetevők kihagyása azonban drasztikus életminőség-javulást tud okozni az arra érzékenyeknél. Az immunitás is egy állandóan változó folyamat. Ha úgy hagyunk ki hosszabb ideig bizonyos összetevőket, hogy nem is vagyunk rájuk érzékenyek, később nálunk is kialakulhat a valódi érzékenység.
Még a finomított szénhidrátokkal is az a helyzet, hogy jó, ha néha-néha kap egy löketet a szervezet, hogy tudja, mit kezdjen vele – elvégre az ősember is evett mézet néha! Ha az összetevőket nézzük, az első számú közellenség a glutén lett. A glutén valóban probléma sok embernél, főként a valódi coeliákiás betegeknél, ez egy öröklött autoimmun betegség. Az ilyen betegeknél a gluténra adott immunreakció tönkreteszi a bélfalat, ami miatt komoly felszívódási zavar lép fel. Létezik az úgynevezett nem coeliákiás gluténérzékenység is, amely sokkal több embert érint, de még mindig nem annyit, mint amennyien igyekeznek gluténmentes diétát folytatni. Azt is tudjuk, hogy a glutén képes keresztreakciót adni a pajzsmiriggyel, ami a pajzsmirigy autoimmun gyulladásainak is állhat a hátterében.
4 TUTI EGÉSZSÉGES, HÁZI ÉTEL TINIKNEK, AMIT IMÁDNI FOGNAK
STRESSZMENTESÍTŐ DIÉTA – ÉTRENDDEL