Miután elhatározzuk, hogy megszabadulunk végre a felesleges kilóinktól, automatikusan a szénhidrátok csökkentése az első, ami ilyenkor eszünkbe jut.

A szénhidrát barát vagy ellenség? Itt a válasz!

Az utóbbi években rájár a rúd a szénhidrátokra, sok helyről hallani, hogy károsak az emberi egészségre, ezért teljesen ki kell őket iktatni az étrendünkből. Azzal azonban kevesen vannak tisztában, hogy a szénhidrátok összetett szereppel és számos kedvező élettani hatással rendelkeznek- írja a borsonline.hu.

Mik pontosan a szénhidrátok?

A szénhidrátok a fehérjék és zsírok mellett a három fő kalorigén (kalóriát tartalmazó) tápanyag egyike. Két fő csoportja ismert. Az egyszerű szénhidrátok (monoszacharidok, diszacharidok), melyek jellemzően gyorsan megemelik a vércukorszintet, majd hirtelen leejtik – jelentős éhségérzetet kiváltva. Ide tartoznak a cukros üdítőitalok, a gyümölcslevek, a péksütemények, a fehér kenyér, a tészta és egyéb sós rágcsálnivalók. Az összetett szénhidrátok (poliszacharidok, oligoszacharidok) hosszabb ideig, egyenletesen látják el testünket energiával. Ráadásul a jóllakottság érzetét keltik hosszabb időre. Alapvetően jó szénhidrátok forrásai a hüvelyesek, a zöldségek, a friss gyümölcsök, a magvak és a teljes kiőrlésű gabonák.

A szénhidrátok fő élettani szerepe:

A legfontosabb energiaforrások

A szervezetünk elsősorban arra használja fel a szénhidrátokat (a rostok mellett), hogy energiát nyerjen belőlük. A mindennapi mozgás, létfenntartás során testünk (izmaink) szénhidrátraktárai kiürülnek, így azt folyamatosan pótolnunk kell, hogy egész nap frissek és energikusak maradjunk, illetve fizikai aktivitás során az izmaink regenerálódni tudjanak. Ezért nem érdemes őket a diéta alatt sem drasztikusan lecsökkenteni.

Jó hatással vannak az agyra

A csökkentett szénhidrátbevitelen alapuló diéta vagy életmód látványos és biztos fogyást ígér, azonban a szénhidrátszegény étrend már rövid távon is járhat mellékhatásokkal: az agyunk nem tud megfelelően működni, romlik a koncentrációs képességünk, valamint az emlékezési folyamatokban is zavar keletkezhet, de párosulhat fokozott fáradékonysággal, ízületi gyulladással, rosszkedvvel és depresszióval is.

A teljes kiőrlésű fajták jó rostforrások

Kedvező élettani hatásuk miatt a kiegyensúlyozott életmód részeként fontos a megfelelő mennyiségű rostbevitel. A teljes kiőrlésű termékekben található rost egyenletesebbé teszi a vércukorszintet, normalizálja a székletürítést, csökkenti a koleszterinszintet, hozzájárul a fogyáshoz, nem mellesleg, a szív- és érrendszeri betegségek, a 2-es típusú diabétesz és bizonyos rosszindulatú daganatok (pl. vastagbélrák) megelőzésben is komoly szerepet játszik.

A jó szénhidrátok nem hizlalnak

Diéta idején is nyugodtan fogyaszthatunk szénhidrátot, de persze fontos szem előtt tartanunk, hogy milyen minőségben tesszük azt. Nem szabad beleesnünk abba a csapdába, hogy nullára csökkentjük a tápanyag bevitelt. Se lelkileg se fizikailag nem tesz jót. Ha fogyni szeretnénk, mindenképp el kell kezdenünk sportolni. De a kívánt edzéshatás eléréshez és a kifáradás késleltetéséhez elengedhetetlen, hogy pótoljuk szénhidrát (glikogén) raktárainkat (pl. banánnal, rizzsel, csirkével).

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink