Az utóbbi években rájár a rúd a szénhidrátokra, sok helyről hallani, hogy károsak az emberi egészségre, ezért teljesen ki kell őket iktatni az étrendünkből. Azzal azonban kevesen vannak tisztában, hogy a szénhidrátok összetett szereppel és számos kedvező élettani hatással rendelkeznek- írja a borsonline.hu.
Mik pontosan a szénhidrátok?
A szénhidrátok a fehérjék és zsírok mellett a három fő kalorigén (kalóriát tartalmazó) tápanyag egyike. Két fő csoportja ismert. Az egyszerű szénhidrátok (monoszacharidok, diszacharidok), melyek jellemzően gyorsan megemelik a vércukorszintet, majd hirtelen leejtik – jelentős éhségérzetet kiváltva. Ide tartoznak a cukros üdítőitalok, a gyümölcslevek, a péksütemények, a fehér kenyér, a tészta és egyéb sós rágcsálnivalók. Az összetett szénhidrátok (poliszacharidok, oligoszacharidok) hosszabb ideig, egyenletesen látják el testünket energiával. Ráadásul a jóllakottság érzetét keltik hosszabb időre. Alapvetően jó szénhidrátok forrásai a hüvelyesek, a zöldségek, a friss gyümölcsök, a magvak és a teljes kiőrlésű gabonák.
A szénhidrátok fő élettani szerepe:
A legfontosabb energiaforrások
A szervezetünk elsősorban arra használja fel a szénhidrátokat (a rostok mellett), hogy energiát nyerjen belőlük. A mindennapi mozgás, létfenntartás során testünk (izmaink) szénhidrátraktárai kiürülnek, így azt folyamatosan pótolnunk kell, hogy egész nap frissek és energikusak maradjunk, illetve fizikai aktivitás során az izmaink regenerálódni tudjanak. Ezért nem érdemes őket a diéta alatt sem drasztikusan lecsökkenteni.
Jó hatással vannak az agyra
A csökkentett szénhidrátbevitelen alapuló diéta vagy életmód látványos és biztos fogyást ígér, azonban a szénhidrátszegény étrend már rövid távon is járhat mellékhatásokkal: az agyunk nem tud megfelelően működni, romlik a koncentrációs képességünk, valamint az emlékezési folyamatokban is zavar keletkezhet, de párosulhat fokozott fáradékonysággal, ízületi gyulladással, rosszkedvvel és depresszióval is.
A teljes kiőrlésű fajták jó rostforrások
Kedvező élettani hatásuk miatt a kiegyensúlyozott életmód részeként fontos a megfelelő mennyiségű rostbevitel. A teljes kiőrlésű termékekben található rost egyenletesebbé teszi a vércukorszintet, normalizálja a székletürítést, csökkenti a koleszterinszintet, hozzájárul a fogyáshoz, nem mellesleg, a szív- és érrendszeri betegségek, a 2-es típusú diabétesz és bizonyos rosszindulatú daganatok (pl. vastagbélrák) megelőzésben is komoly szerepet játszik.
A jó szénhidrátok nem hizlalnak
Diéta idején is nyugodtan fogyaszthatunk szénhidrátot, de persze fontos szem előtt tartanunk, hogy milyen minőségben tesszük azt. Nem szabad beleesnünk abba a csapdába, hogy nullára csökkentjük a tápanyag bevitelt. Se lelkileg se fizikailag nem tesz jót. Ha fogyni szeretnénk, mindenképp el kell kezdenünk sportolni. De a kívánt edzéshatás eléréshez és a kifáradás késleltetéséhez elengedhetetlen, hogy pótoljuk szénhidrát (glikogén) raktárainkat (pl. banánnal, rizzsel, csirkével).
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Egészséges fogyás szénhidráttal
- A sült sárgarépa igazi csemege a fogyókúrázóknak!
- Folyton nassolsz? Tippek, hogy leszámolj a kínzó farkasétvággyal
- Biztos működik! 5 karcsúsító tipp, amivel nem nyúlhatsz mellé