Miután elhatározzuk, hogy megszabadulunk végre a felesleges kilóinktól, automatikusan a szénhidrátok csökkentése az első, ami ilyenkor eszünkbe jut.

A szénhidrát barát vagy ellenség? Itt a válasz!

Az utóbbi években rájár a rúd a szénhidrátokra, sok helyről hallani, hogy károsak az emberi egészségre, ezért teljesen ki kell őket iktatni az étrendünkből. Azzal azonban kevesen vannak tisztában, hogy a szénhidrátok összetett szereppel és számos kedvező élettani hatással rendelkeznek- írja a borsonline.hu.

Mik pontosan a szénhidrátok?

A szénhidrátok a fehérjék és zsírok mellett a három fő kalorigén (kalóriát tartalmazó) tápanyag egyike. Két fő csoportja ismert. Az egyszerű szénhidrátok (monoszacharidok, diszacharidok), melyek jellemzően gyorsan megemelik a vércukorszintet, majd hirtelen leejtik – jelentős éhségérzetet kiváltva. Ide tartoznak a cukros üdítőitalok, a gyümölcslevek, a péksütemények, a fehér kenyér, a tészta és egyéb sós rágcsálnivalók. Az összetett szénhidrátok (poliszacharidok, oligoszacharidok) hosszabb ideig, egyenletesen látják el testünket energiával. Ráadásul a jóllakottság érzetét keltik hosszabb időre. Alapvetően jó szénhidrátok forrásai a hüvelyesek, a zöldségek, a friss gyümölcsök, a magvak és a teljes kiőrlésű gabonák.

A szénhidrátok fő élettani szerepe:

A legfontosabb energiaforrások

A szervezetünk elsősorban arra használja fel a szénhidrátokat (a rostok mellett), hogy energiát nyerjen belőlük. A mindennapi mozgás, létfenntartás során testünk (izmaink) szénhidrátraktárai kiürülnek, így azt folyamatosan pótolnunk kell, hogy egész nap frissek és energikusak maradjunk, illetve fizikai aktivitás során az izmaink regenerálódni tudjanak. Ezért nem érdemes őket a diéta alatt sem drasztikusan lecsökkenteni.

Jó hatással vannak az agyra

A csökkentett szénhidrátbevitelen alapuló diéta vagy életmód látványos és biztos fogyást ígér, azonban a szénhidrátszegény étrend már rövid távon is járhat mellékhatásokkal: az agyunk nem tud megfelelően működni, romlik a koncentrációs képességünk, valamint az emlékezési folyamatokban is zavar keletkezhet, de párosulhat fokozott fáradékonysággal, ízületi gyulladással, rosszkedvvel és depresszióval is.

A teljes kiőrlésű fajták jó rostforrások

Kedvező élettani hatásuk miatt a kiegyensúlyozott életmód részeként fontos a megfelelő mennyiségű rostbevitel. A teljes kiőrlésű termékekben található rost egyenletesebbé teszi a vércukorszintet, normalizálja a székletürítést, csökkenti a koleszterinszintet, hozzájárul a fogyáshoz, nem mellesleg, a szív- és érrendszeri betegségek, a 2-es típusú diabétesz és bizonyos rosszindulatú daganatok (pl. vastagbélrák) megelőzésben is komoly szerepet játszik.

A jó szénhidrátok nem hizlalnak

Diéta idején is nyugodtan fogyaszthatunk szénhidrátot, de persze fontos szem előtt tartanunk, hogy milyen minőségben tesszük azt. Nem szabad beleesnünk abba a csapdába, hogy nullára csökkentjük a tápanyag bevitelt. Se lelkileg se fizikailag nem tesz jót. Ha fogyni szeretnénk, mindenképp el kell kezdenünk sportolni. De a kívánt edzéshatás eléréshez és a kifáradás késleltetéséhez elengedhetetlen, hogy pótoljuk szénhidrát (glikogén) raktárainkat (pl. banánnal, rizzsel, csirkével).

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

3 zseniális étel sütőtökből, ha diétázol
A sütőtök nem csak finom, hanem alacsony kalória- és magas rosttartalma miatt ha fogyni szeretnél egy szuper alapanyag.
Természetes módszerek nőknek vérnyomás csökkentésére
A változó kor számos kellemetlen tünettel jár, mint a hangulatingadozás, hőhullám, álmatlanság. De vajon mi köze a vérnyomásunkhoz?
Mire jó az orvosi masszázs? A kéz gyógyító ereje
Az orvosi masszázsként is emlegetett fizioterápiás módszer a mozgásszervi betegségek kezelésére, önállóan vagy gyógytorna kiegészítéseként, de a megelőzés tekintetében is fontos lehet. Eláruljuk, hogy pontosan milyen problémáknál érdemes szakembert felkeresni.
Jógázz a felhők felett!
A jóga egyik szépsége, hogy szó szerint bárhol végezhetjük.
Íme az ősz kedvenc diétás vacsorája: marhahúsos karfiolpite
Számos remek karfiolos recept után most egy újabb szuper ötlet! Így kápráztasd el a családodat ezzel az ínycsiklandó étellel!
Ezért használd a kókuszt, ha diétázol
Az egzotikus gyümölcs, és annak felhasználásával készült készítmények rendszeres fogyasztása nemcsak az érzékszerveinket kényezteti: szervezetünkre gyakorolt pozitív hatásai az egészségünket is fokozzák.
Mit szimbolizál a jegygyűrű?
A jegygyűrű évszázadok óta fontos szimbóluma a házasságnak és az elkötelezettségnek. Ahogy az idők során a szokások és hagyományok változtak, úgy alakult a jegygyűrű jelentése is, azonban alapvető szimbolikája ma is megmaradt. Ebben a blogban áttekintjük, mit jelképez a jegygyűrű, és hogyan illeszkedik ez a mai kor elvárásaihoz.
Mónika fitt nagyi akart lenni: 4 hónap alatt 18 kilót fogytam
Borda Mónika évtizedekig el sem tudta képzelni, hogy sportolásba kezdjen. Életmódváltása után, 55 évesen kezdett el futni. Azóta minden hétköznap hajnalban megtesz 10 km-t, hétvégén pedig a dupláját.

Ajánlataink