Miután elhatározzuk, hogy megszabadulunk végre a felesleges kilóinktól, automatikusan a szénhidrátok csökkentése az első, ami ilyenkor eszünkbe jut.

A szénhidrát barát vagy ellenség? Itt a válasz!

Az utóbbi években rájár a rúd a szénhidrátokra, sok helyről hallani, hogy károsak az emberi egészségre, ezért teljesen ki kell őket iktatni az étrendünkből. Azzal azonban kevesen vannak tisztában, hogy a szénhidrátok összetett szereppel és számos kedvező élettani hatással rendelkeznek- írja a borsonline.hu.

Mik pontosan a szénhidrátok?

A szénhidrátok a fehérjék és zsírok mellett a három fő kalorigén (kalóriát tartalmazó) tápanyag egyike. Két fő csoportja ismert. Az egyszerű szénhidrátok (monoszacharidok, diszacharidok), melyek jellemzően gyorsan megemelik a vércukorszintet, majd hirtelen leejtik – jelentős éhségérzetet kiváltva. Ide tartoznak a cukros üdítőitalok, a gyümölcslevek, a péksütemények, a fehér kenyér, a tészta és egyéb sós rágcsálnivalók. Az összetett szénhidrátok (poliszacharidok, oligoszacharidok) hosszabb ideig, egyenletesen látják el testünket energiával. Ráadásul a jóllakottság érzetét keltik hosszabb időre. Alapvetően jó szénhidrátok forrásai a hüvelyesek, a zöldségek, a friss gyümölcsök, a magvak és a teljes kiőrlésű gabonák.

A szénhidrátok fő élettani szerepe:

A legfontosabb energiaforrások

A szervezetünk elsősorban arra használja fel a szénhidrátokat (a rostok mellett), hogy energiát nyerjen belőlük. A mindennapi mozgás, létfenntartás során testünk (izmaink) szénhidrátraktárai kiürülnek, így azt folyamatosan pótolnunk kell, hogy egész nap frissek és energikusak maradjunk, illetve fizikai aktivitás során az izmaink regenerálódni tudjanak. Ezért nem érdemes őket a diéta alatt sem drasztikusan lecsökkenteni.

Jó hatással vannak az agyra

A csökkentett szénhidrátbevitelen alapuló diéta vagy életmód látványos és biztos fogyást ígér, azonban a szénhidrátszegény étrend már rövid távon is járhat mellékhatásokkal: az agyunk nem tud megfelelően működni, romlik a koncentrációs képességünk, valamint az emlékezési folyamatokban is zavar keletkezhet, de párosulhat fokozott fáradékonysággal, ízületi gyulladással, rosszkedvvel és depresszióval is.

A teljes kiőrlésű fajták jó rostforrások

Kedvező élettani hatásuk miatt a kiegyensúlyozott életmód részeként fontos a megfelelő mennyiségű rostbevitel. A teljes kiőrlésű termékekben található rost egyenletesebbé teszi a vércukorszintet, normalizálja a székletürítést, csökkenti a koleszterinszintet, hozzájárul a fogyáshoz, nem mellesleg, a szív- és érrendszeri betegségek, a 2-es típusú diabétesz és bizonyos rosszindulatú daganatok (pl. vastagbélrák) megelőzésben is komoly szerepet játszik.

A jó szénhidrátok nem hizlalnak

Diéta idején is nyugodtan fogyaszthatunk szénhidrátot, de persze fontos szem előtt tartanunk, hogy milyen minőségben tesszük azt. Nem szabad beleesnünk abba a csapdába, hogy nullára csökkentjük a tápanyag bevitelt. Se lelkileg se fizikailag nem tesz jót. Ha fogyni szeretnénk, mindenképp el kell kezdenünk sportolni. De a kívánt edzéshatás eléréshez és a kifáradás késleltetéséhez elengedhetetlen, hogy pótoljuk szénhidrát (glikogén) raktárainkat (pl. banánnal, rizzsel, csirkével).

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.

Ajánlataink