Míg évszázadokkal ezelőtt annak örültek, ha gyarapodtak a zsírpárnák, mert nagyobb eséllyel élték túl a következő éhínséget, az utóbbi bő 100 évben a többség viszont annak örül, ha lead néhány kilót. A zsír, a zsírszövet témájáról Dr. Gajdács Ágnes belgyógyász, obezitológus szakorvos, a MediFat igazgatója mondja el a legfontosabb tudnivalókat.
Zsírbankunk: a fehér zsírszövet
A szervezetben legnagyobb mennyiségben előforduló zsírszövetfajta a fehér zsírszövet. A fehér zsírszövetet alkotó szép kerek zsírsejtek egyik fő feladata az energia tárolása. Ha a szervezet energiaigényénél több energiát viszünk be ételekkel, italokkal, amit a mozgásmennyiség nem ellensúlyoz, a zsírsejtek szorgalmasan elraktározzák a felesleges energiát éhezés esetére trigliceridek formájában.
- A fehér zsírszövet feladata még a szervezet védelme fizikai hatásokkal, például a hideggel szemben. Ezt a feladatot a bőr alatti zsírpárnák teljesítik. Bizonyos szervek (pl. hasüregi szervek stb.) kipárnázását a testüregekben levő zsírszövet (pl. zsigeri zsír) végzi el.
- A fehér zsírszövet ezenkívül endokrinszerv, ami fontos szerepet játszik az étvágyszabályozásban, sőt immunszerv, ami segít a fertőzések leküzdésében.
- A fehér zsírszövet a nemi működéshez is nélkülözhetetlen, pubertásban bizonyos zsírtömeg kell az első menzeszhez, és a ciklus fenntartása, illetve a teherbeesés, terhesség is normál zsírtömeg esetén működik a legjobban.
Felnőttek szervezetében normál testösszetétel esetén kb. 40 billió zsírsejt van, zsírfelesleg esetén pedig kb. 80-100 billió vagy még több, ráadásul a normálisnál jóval nagyobb méretű zsírsejt található. A fehér zsírszövetet alkotó zsírsejtek kb. 10 évig élnek, és a tévhittel ellentétben egész életünkben keletkeznek is, akár a zsírleszívás után is. A mennyiségéről a testzsírszázalék-mérés segítségével tájékozódhatunk a legegyszerűbben. (1. táblázat)
Miért hízunk, hova hízunk?
Nemcsak a zsír mennyisége, hanem a genetikai és hormonális adottságaink alapján kialakuló elsődleges zsírraktár helye is lényeges. Egyrészt ez határozza meg az alakunkat, másrészt bizonyos betegségek előfordulásával kapcsolatos rizikót is jelez.
Az alma (hasi) típusú zsírraktározás hajlamosít a szív- és keringési, illetve az anyagcsere-betegségekre (pl. cukorbetegség). Míg a körte (csípőtáji) típusú zsírraktározás a visszérbetegségekre és a lipödémára hajlamosít. A változókor táján vagy egyéb hormonális változások esetén alakváltás is bekövetkezhet, amikor a körte típusúak fokozatosan a hasra kezdenek raktározni, és nemcsak a bőr alá, így a zsigeri zsírtömeg akár 49 százalékkal nőhet a menopauza végére. Ha az elsődleges zsírraktárak megtelnek, egyéb területeken is megkezdődik a raktározás, például hasi típus esetén a hát, felkar, nyaki zsírpúp és a toka következik. Majd elhízáskor a sokadlagos zsírraktárak is sorra kerülnek.
A szervezet legjobban az elsődleges zsírraktáraihoz ragaszkodik. A nehezen leadható zsírpárnák méretének csökkentésére gyakran nem elég általános hatásként a fogyókúrás étrend és a testmozgás.
A zsírszövetre ható helyi kezelést, például orvosi elektrolipolízist is hasznos alkalmazni. A zsírszövet az őssejtek gazdag tárháza, a jövőben akár szövetek regenerálására, pótlására is alkalmas lehet, ezért is érdemes rá barátként tekinteni. (2. táblázat)
A barna zsírszövet felpörgeti az anyagcserét
A barna zsírszövetnek a fő feladata a hőtermelés, az elraktározott zsírt tüzelőanyagként égeti el. Barna zsírszövet felnőttekben már csak néhány helyen (pl. a nyak hátsó részén) igen kis, körülbelül 10 gramm mennyiségben található meg. Elhízottakban, idős emberekben, cukorbetegekben az átlagosnál kevesebb a mennyisége. A mennyiség még nem minden, a barna zsírszövet ugyanis csak aktiválás után képes számottevő zsírmennyiség elégetésére.
Hogyan aktiválhatjuk a barna zsírszövetünket? Kutatások szerint a tartós hideg hatás megnövelheti a barna zsírszövet mennyiségét és aktiválhatja azt. Töltsünk minél több időt mérsékelten hideg környezetben, mozogjunk a szabadban megfelelően felöltözve, de nem túlöltözve. Az úszás nagyon hasznos, a hideg vízben való mozgás szintén fokozza a hőtermelést, aktiválja a barna zsírszövetet. Ha pedig a lakásban, munkahelyen kicsit lejjebb vesszük a fűtést, az nemcsak a pénztárcánknak, hanem a testsúlyunknak is előnyös lehet.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Hasi elhízás: Mi okozza, mik a veszélyei, és mit tehetünk ellene?
- Mi az a zsigeri zsír, és miért olyan nehéz megszabadulni tőle?
- Így segíthet a kollagén a fogyásban