A zsigeri zsírt sajnos nem könnyű „megtalálni” vagy megszabadulni tőle, hiszen sem a mérleg, sem a BMI-nk nem mutatja ki, hogy mennyi zsírt tárolunk a belső szerveink között. A mérésre és az egészséges arányok visszaállítására is vannak hatékony módszerek.

Mi az a zsigeri zsír, és miért olyan nehéz megszabadulni tőle?

Ha több kalóriát viszünk be a szervezetünkbe, mint amennyit felhasználunk, az zsír formájában raktározódik el. Ez történhet a bőr alatt, egyenletesen elosztva testünkön, vagy a leggyakrabban a csípő-fenék tájékon, valamint inkább a hastájon, illetve többnyire a zsigerek között megbújva. Ez utóbbi a zsigeri zsír, és ez az a típus, amely nem csak esztétikailag zavaró, de súlyos egészségügyi problémákat okozhat. A zsigeri zsírszövet anyagcseréje aktív, működése közben olyan anyagok szabadulnak fel, amelyek többek közt gyulladást okozhatnak, ez az oka a legtöbb, elhízással összefüggő betegségnek is. Minél több zsírt raktározunk a belső szerveink között, annál a nagyobb eséllyel alakulhatnak ki szív-érrendszeri betegségek, agyvérzés (stroke), cukorbetegség, magas vérnyomás, daganatos betegségek, terméketlenség, reflux, zsírmáj, epekövesség, légzési problémák, sőt, még depresszió is.

Amit a BMI nem mutat ki

A BMI egy arányszám, ami a testmagasságunkból és a testtömegből számíthatunk ki (a kilókban mért testsúly elosztva a méterben mért magasság négyzetével) mutatja meg. De a testösszetételről nem árul el semmit.

Ha otthon szeretnénk egy gyors mérést végezni, akkor érdemes megmérni a haskörfogatunkat, nőknél a 80-88, férfiaknál a 94-102 cm feletti számok jelezhetik a zsigeri zsír meglétét. Ha nagyon pontosan szeretnénk látni, milyen a testünk összetétele, hol van izom, milyen a csontsűrűségünk, hol van víz és hol bujkálhat a zsigeri zsír, akkor érdemes egy DEXA készülékkel végzett vizsgálaton részt vennünk, amely részletes „térképet” ad szervezetünkről.

„A stressz sajnos egyértelmű oka lehet az elhízásnak. Részben olyan anyagok, hormonok felszabadulását okozza, amelyek nem engedik a zsírbontást. Másrészt, ha rossz beidegződésként stresszoldás gyanánt eszünk, az esélyeink tovább romlanak. Fontos tudni, hogy a nem alvás (munkánk, adott élethelyzetünk -kisgyermek nevelése-, akár horkolásban is megnyilvánuló alvási apnoe szindróma) is hasonló módon okozhat elhízást” – mondja Dr. Bajnok Éva obezitológus.

Szénhidrátra szükség van!

Cukorra, pontosabban szénhidrátra szükségünk van, elsősorban az agynak, a vörösvértesteknek, az izmoknak. Nagy vizsgálatok hosszú távú követési eredményei azt bizonyítják, hogy egészségünk megőrzése érdekében napi kalóriaszükségletünk kb. felét érdemes a diéta alatt is szénhidrát formájában bevinni (minimum 120 g-ot). Különösen lényeges ez nagy koncentrációt igénylő munkáknál, aktív fizikai munka, valamint terhesség, szoptatás alatt, komolyabb társbetegségek esetén. Persze nem mindegy, hogy szénhidrátigényünket hüvelyesekből, gyümölcsből, gabonákból vagy felesleges, vitamint, rostot, egyéb tápanyagot nem tartalmazó cukros péksüteményekből fedezzük!

 

Együnk változatosan!

Érdemes változatos táplálékforrásból fedezni az összességében csökkentett energiatartalmú ételeket, sok zöldséget, gyümölcsöt, hüvelyeseket, teljes kiőrlésű illetve proteinben gazdag gabonaféléket, csökkentett zsírtartalmú tejterméket, sovány húst, olajos magvakat fogyasztani. Ilyen diéta mellett – a D-vitamin kivételével – extra vitaminbevitel is ritkán szükséges és lényegében mindenféle betegség vagy ételintolerancia esetén, kis módosítással tartósan alkalmazható.

Minden mozgás hasznos

A hasi zsírszövetet nem a hátfájásig ismételt hasizom gyakorlattal, hanem aerob (zsírégető), azaz viszonylag alacsony pulzusszámmal végzett, ugyanakkor viszonylag hosszabban tartó testmozgással lehet eltüntetni. Természetesen a törzsizomzat megerősítése (core-edzés) javít a tónuson, tehát a megfelelő erősítő edzéseket is érdemes beiktatni a sportprogramba! Az anaerob, azaz magasabb intenzitással végzett edzés csak jó kondiban lévő személynek ajánlott, biztosan egészséges kardiológiai állapot esetén. Mindenféle mozgás hasznos, de a zsírszövet eltüntetése céljából az elsőként említett zsírégető gyakorlatok a legideálisabbak.

Az edzés fontos azért is, hogy ne az izmunkból fogyjunk, ráadásul még az anyagcserénket is javítja. Mozgás közben éppen a hasi zsírszövetben felszabaduló, betegségeket okozó anyagokkal ellentétes hatásúak termelődnek, emiatt egészségvédő szerepet is betölt. Hamar javítja energiaállapotunkat, önértékelésünket és stresszoldó is.

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Kánikula diéta: így hűtsd le belülről a tested
Ha ezekből eszegetsz a nap folyamán többször, jobban fogod bírni a forróságot!
Ezeken az egészségügyi munkahelyeken helyezkedhetsz el a vidéki Magyarországon
Amikor valaki orvosnak tanul, egy idő után eljön a pillanat, amikor választania kell: marad a nagyvárosi nyüzsgésben vagy keres magának egy nyugodtabb, élhetőbb ritmust.
4 kiló mínusz 2 hét alatt? Igen, ezzel a trükkös, tojásos módszerrel!
Már nem kell sokat várnod, és végre megérkezik az igazi strandidő! Ha szeretnél fürdőruhában is magabiztosan tündökölni, akkor ez a kéthetes diéta segíthet abban, hogy akár 4 kilótól is megszabadulj – mindezt éhezés és bonyolult szabályok nélkül.
Ez lesz a kedvenc diétás, nyári sütid: barackos ropogós
Ezt a diétás édességet pillanatok alatt elkészítheted, hidegen és melegen is isteni.
Öt apró szokás, ami segít formában maradni nyáron is
Sokan hiszik, hogy az egészséges életmód csakis napi többórás edzéssel és szigorú diétával érhető el. Pedig a valóság sokkal árnyaltabb: már néhány egyszerű, tudatos szokással is rengeteget tehetünk azért, hogy fittebbnek és energikusabbnak érezzük magunkat.
Anyajegyek: Ártalmatlan bőrelváltozás vagy a bőrrák első jele?
Ha gyanús jeleket tapasztalunk, habozás nélkül forduljunk orvoshoz, mert az időben diagnosztizált elváltozások nagyon jól kezelhetőek. Figyeljünk oda magunkra!
Zsírégetés alvás közben? – 5 hormon, amitől valóban fogysz éjszaka
Kata története: áldozatokkal járt, hogy lefogytam
Előfordul, hogy az elszántság és a belefektetett munka egyszerűen nem elég. Ilyenkor hiába minden diéta, edzés és változtatás, egyszerűen nem mennek le a kilók. Kata esetében a fogyási kudarc egyik oka, a betegségei mellett a sporttal kapcsolatos pszichés gát is volt, így utolsó kísérletként választotta a gyomorkisebbítő műtétet, ami végül hozzájárult testsúlycsökkenéséhez.

Ajánlataink