Egy hagyományos mérleg csak azt mutatja meg, hogy hány kiló a testsúlyunk, van azonban egy adat, ami legalább ennyire fontos lenne, ez pedig annak az aránya, hogy a teljességből mennyi a zsír és az izom. Mégis milyen százalék számít magasnak, mik a túl magas vagy épp túl alacsony zsírtömeg veszélyei?

Testzsír! Sok fogyni vágyó nem méri, pedig komoly jelentése van!

A normál testzsír nemenként, koronként és az életmód függvényében is változik, így érdemes szakemberrel elvégezni a mérést, aki az eredmény kiértékelésében is segít. Erről már Dr. Viczián Ágnes belgyógyász beszélt, aki elmondta azt is, hogy a testzsír mérési vizsgálatok általában ruhában zajlank, egy vizsgálóasztalon fekve, a páciens fölött mozog a csontsűrűségmérő (DXA) készülék karja. „A készülék a testet átvilágítva készít felvételt. A karban lévő detektorsor képet alkot, és ezt a képet elemzi a készülék. A teljes test vizsgálata megtörténik ilyenkor, mind a csontokról, mind az egyéb lágyszövetekről kapunk információt. A hagyományos denzitometriai vizsgálatok csak a csont eredményeket értékelik, oszteoporózis, oszteopénia esetleges meglétéről nyilatkoznak. Speciális, testszövet-elemző rendeléseinken az összes csont és lágy szövetet is vizsgáljuk. A lágyszöveteken belül megkülönböztetjük a zsír-, és izomszövetet, és ezek testrégiónkénti eloszlását” – mondta a szakember, majd hozzátette, hogy a bár a testsúly kiváló jellemzője a teljes test tömegének, de arról nem ad felvilágosítást, hogy ebből a teljességből mennyi a zsír és mennyi az izom. „Például egy 90 kg-os ember fogyókúrába kezd, szigorú diétával, a megszokott napi mozgásával vagy mozgás hiányával. A súlya csökkenni kezd, de nagy valószínűséggel az izom tömegének csökkenése okozza a súlyvesztését, és nem a zsírszövet csökkenése. Másik példaként említhetem, hogy a fogyni vágyó ember aktívabb mozgásformába kezd a korábbi táplálkozási szokásai megtartása mellett, és elkeseredve látja, hogy nem változott a súlya. Ennek lehet az az oka, hogy a sport hatására több az izomzata, és fogyott a zsírtartalma, de e kettő összege ugyanannyi. Így a sikert csak a mérleg segítségével nem tudja lemérni.”

testzsír

Fotó: shutterstock

Ilyenkor persze mindenki azt kérdezi, hogy mégis milyen érték számít magas testzsírnak, és mit jelez ez a szám? Ahogy a szakember elmondta, a normál testzsír nemenként, koronként és életmód függvényében változik. Könnyű elképzelni, hogy egy átlag egészséges 20 éves ember testösszetétele egész más, mint például egy hasonló korú olimpikoné. Szakembereik feladata, hogy a mért eredményeket értelmezzék, és erről a vizsgált személyt tájékoztassák. Sokan elfelejtik azt is, hogy a testnek bizonyos mennyiségű zsírra szüksége van a normál működéshez. „A túl kevés igen súlyos betegségek következménye lehet. A túl sok zsír önmagában különböző megbetegedéseket okozhat, a hasi régió zsírtartalma különös figyelmet érdemel. A hasi zsíron belül a bőr alatti és szerveken lévő, zsigeri zsírt különböztetjük meg. Különösen veszélyes a zsigeri zsír felszaporodása. Ez a zsír, ha felszaporodik, szinte önálló szervként kezd el működni, és különböző anyagokat termel. Ezek az anyagok bekerülnek a vérkeringésbe, kialakíthatják, fenntarthatják a különböző anyagcsere-megbetegedéseket, cukorbetegséget, szív-, és érrendszeri megbetegedéseket, illetve az elhízást.”

Még jobban elhíztak azok a gyerekek, akiket a súlyuk miatt bántottak a suliban

Mit miért teszünk a konditeremben?

Forrás: Margit Medical Center

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ez a legjobb őszi vacsora, ha le akarsz dobni pár kilót
A francia hagymalevesek ízvilágát varázsolhatod az asztalra ezzel a recepttel. Olcsó, egyszerű és nagyon finom! A fűszeres, krémes mártásban sült cukkinispagetti méltán lehet az ősz egyik legkedveltebb vacsorája nálad is!
Így kerüld el az őszi depressziót, ez a legjobb trükk
Ahogy a nyári napok véget érnek és beköszönt az ősz, szinte törvényszerű, hogy sokkal rosszabb lesz a kedvünk. De miért? És mit tegyünk ellene?
Íme a nagy bőrtípus teszt! Mutatjuk, hogy kell ápolni az arcod
A legtöbben nem vagyunk pontosan tisztában azzal, hogy milyen is a bőrtípusunk, így gyakran nem is olyan termékeket használunk, amelyek nekünk valók. Épp ezért érdemes ennek utánajárni!
Mennyei cukormentes csokitorta őszre
Azt hitted, hogy ha fogyókúrázol, a csokoládé szigorúan tilos? Pedig nem, ha étcsokiról van szó! Építsd bele a diétádba, mutatjuk, miért!
Tésztát és pizzát esznek egész nap, mégsem híznak: íme az olasz titok
Az olaszok híresek arról, hogy imádják a konyhájukat, és aki járt már Itáliában, pontosan tudja, hogy miért: finom ízek, minőségi alapanyagok, és az ember csak utólag gondolkodik el azon, vajon ennyi tészta után hogyhogy nincsenek tele az olasz utcák túlsúlyos emberekkel.
Főtt tojás vagy lágy tojás? Melyik az egészségesebb?
A hatékony diéta titka a fehérjében és tápanyagokban dús reggeli, hiszen így egészen délig nem leszel újra éhes, így a délelőtti nassolás kimarad a napi menüből.
Nem mindegy, miből főzöl: lisztválasztó kisokos
A liszt egy fontos alapanyag, amelyet sokféle étel elkészítéséhez használunk. Egyes fajták azonban egészségesebbek, mint mások. Honnan tudjuk, hogy melyiket válasszuk? Mutatjuk!
Roppanó falatok, kirobbanó ízek: Őszi vitaminsaláták
Az őszi elején még mindig vágyunk a friss, nyári ízekre, ezrét érdemes minden étkezésünket kiegészíteni egy finom idénysalátával. Ezekkel nem csak az ételeinket dobjuk fel, de a szervezetünket is feltöltjük vitaminokkal.

Ajánlataink