Az édesburgonya az utóbbi időben nálunk is egyre elterjedtebb – mutatjuk, mi mindent csinálhatsz belőle!

A legjobb tanácsok, hogy használd az édesburgonyát, ha diétázol

A világ más tájain az alapvető zöldségfélék közé tartozik az édesburgonya, és nálunk is egyre több helyen kapható. Érdemes kipróbálni, mert szinte bármit készíthetsz belőle. Tudtad, hogy rendszeres fogyasztásával még kettes típusú diabétesz esetén is kordában tartható a vércukorszint?

Vásárlás és fajták

A hazai üzletekben többnyire spanyol, egyiptomi és marokkói, esetleg amerikai édesburgonyával – más néven batátával – találkozhatsz. Ha fontosnak tartod, hogy a zöldség ne járja be a fél világot, mire az asztalodra kerül, derítsd fel a (bio)piacokat és kutakodj a weben, mert itthon is termelik ám! Az édesburgonya alakja lehet gumós vagy hosszúkás, a héja fehér, sárga, piros vagy barna, a belseje pedig általában sárga, narancssárga. Biotermelőtől fehér húsú, lila héjú különlegességet is beszerezhetsz.

édesburgonyapüré

Fotó: Shutterstock

Tárolási tudnivalók

Fagymentes pincében vagy 10 fok alatti hűvös, sötét helyen az édesburgonya egy hónapig gond nélkül eláll. A hűtőben azonban megváltozik az íze. Szobahőmérsékleten nem ajánlott hosszabb ideig tárolni, mert a gumók rövid időn belül összetöpörödnek, fonnyadttá válnak. A kelleténél többet meghámoztál? Műanyag dobozban tedd a hűtőbe a felesleget: ráérsz 4 napon belül felhasználni. Az előfőzés után lefagyasztott édesburgonyát 3 hónapig eltarthatod.

Konyhai tanácsok

  • Az édesburgonyát főzheted, párolhatod, sütheted vagy grillezheted.
  • Vízben főzés helyett gőzöld inkább párolóbetétben! Így elkerülheted, hogy kioldódjanak belőle az értékes tápanyagok.
  • A zöldségfélékben előforduló béta-karotin jobban hasznosul a szervezetünkben, ha az elkészült étel tartalmaz némi zsiradékot. Ezért gőzölés, illetve párolás után adj az édesburgonyához kb. 1 ek extra szűz olívaolajat.
  • Sütésekor ne hevítsd túl a zsiradékot, mert a 150 foknál forróbb olaj károsítja a hőre érzékeny tápanyagokat!
  • A bio-édesburgonyát nem kell meghámozni, a héjával együtt fogyasztható.

Felhasználási ötletek

Az édesburgonyát ugyanúgy elkészítheted, mint a közönséges krumplit. Helyettesítheted vele a burgonyapürét, a sült burgonyát, a héjában sült vagy a steakburgonyát. Süsd meg hosszúkás darabokra vágva, és tunkold különféle mártogatósokba!

EZ IS ÉRDEKELHET:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink