Az édesburgonya az utóbbi időben nálunk is egyre elterjedtebb – mutatjuk, mi mindent csinálhatsz belőle!

A legjobb tanácsok, hogy használd az édesburgonyát, ha diétázol

A világ más tájain az alapvető zöldségfélék közé tartozik az édesburgonya, és nálunk is egyre több helyen kapható. Érdemes kipróbálni, mert szinte bármit készíthetsz belőle. Tudtad, hogy rendszeres fogyasztásával még kettes típusú diabétesz esetén is kordában tartható a vércukorszint?

Vásárlás és fajták

A hazai üzletekben többnyire spanyol, egyiptomi és marokkói, esetleg amerikai édesburgonyával – más néven batátával – találkozhatsz. Ha fontosnak tartod, hogy a zöldség ne járja be a fél világot, mire az asztalodra kerül, derítsd fel a (bio)piacokat és kutakodj a weben, mert itthon is termelik ám! Az édesburgonya alakja lehet gumós vagy hosszúkás, a héja fehér, sárga, piros vagy barna, a belseje pedig általában sárga, narancssárga. Biotermelőtől fehér húsú, lila héjú különlegességet is beszerezhetsz.

édesburgonyapüré

Fotó: Shutterstock

Tárolási tudnivalók

Fagymentes pincében vagy 10 fok alatti hűvös, sötét helyen az édesburgonya egy hónapig gond nélkül eláll. A hűtőben azonban megváltozik az íze. Szobahőmérsékleten nem ajánlott hosszabb ideig tárolni, mert a gumók rövid időn belül összetöpörödnek, fonnyadttá válnak. A kelleténél többet meghámoztál? Műanyag dobozban tedd a hűtőbe a felesleget: ráérsz 4 napon belül felhasználni. Az előfőzés után lefagyasztott édesburgonyát 3 hónapig eltarthatod.

Konyhai tanácsok

  • Az édesburgonyát főzheted, párolhatod, sütheted vagy grillezheted.
  • Vízben főzés helyett gőzöld inkább párolóbetétben! Így elkerülheted, hogy kioldódjanak belőle az értékes tápanyagok.
  • A zöldségfélékben előforduló béta-karotin jobban hasznosul a szervezetünkben, ha az elkészült étel tartalmaz némi zsiradékot. Ezért gőzölés, illetve párolás után adj az édesburgonyához kb. 1 ek extra szűz olívaolajat.
  • Sütésekor ne hevítsd túl a zsiradékot, mert a 150 foknál forróbb olaj károsítja a hőre érzékeny tápanyagokat!
  • A bio-édesburgonyát nem kell meghámozni, a héjával együtt fogyasztható.

Felhasználási ötletek

Az édesburgonyát ugyanúgy elkészítheted, mint a közönséges krumplit. Helyettesítheted vele a burgonyapürét, a sült burgonyát, a héjában sült vagy a steakburgonyát. Süsd meg hosszúkás darabokra vágva, és tunkold különféle mártogatósokba!

EZ IS ÉRDEKELHET:

Hozzászólások

Karácsony előtt is jól jöhet: a csendterápia titka
Túl egyszerű, hogy igaz legyen?! Egy terápia, amire nem kell vagyonokat költenünk, nem igényel drága eszközöket, mégis hihetetlenül sokat tesz a mentális-, lelki,- és testi egészségünkért.
Ajándékötletek sportrajongó rokonoknak, barátoknak!
A szokásos ékszer, ruha és ajándékutalvány helyett idén váltson sportosra! Amennyiben van a családban sportrajongó családtag, lepje meg valami, a hobbijához jól köthető ajándékkal. Ne feledje, ha sportot ajándékoz, egészséget is ajándékoz!
Edzés kardiógépekkel, mutatjuk, hol rontod el!
Gyakori hibák az edzés során, amelyekre érdemes figyelni.
Diós karácsonyi keksz cukor- és lisztmentesen
Ezt az ünnepi hangulatot idéző könnyű, omlós, liszt- és cukormentes finomságot egyszerűen nem lehet elrontani. Az illata betölti majd az egész lakást, és jobb, ha eldugod, hogy ne egye meg a család egyszerre.
Készülj fel már a diéta előtt! Hasznos tudnivalók a fogyókúráról
Jó, ha tudja, hogy ha belevág egy diétába, akkor nemcsak a kilók fogyatkozására számíthat, de sok egyéb kísérőjelenséggel is találkozik majd.
Egészséges alternatívák a karácsonyi sütés-főzéshez
Az ünnepekre készülődés elmaradhatatlan része a legtöbbször a háziasszonyokra háruló ötletelés: mi is legyen a karácsonyi menü, mivel várjuk a vendégeket. A hagyományos konyhát kedvelő családokban is felmerül időnként az igény, hogy a nehéz, a gyomrot megterhelő ételek és sütemények mellett könnyebb, egészségesebb ínyencségek is legyenek az étlapon. Ahol pedig eleve van olyan családtag, aki valamilyen speciális diétára van fogva, még körültekintőbben kell megválogatni, mi kerül az ünnepi asztalra.
Immunerősítés a téli hideg előtt: ezt kell tenned most
Az immunerősítés egyik meghatározó alappillére a vitaminok és ásványi anyagok bevitele, de néhány életmódbeli változtatással is sokat tehetsz azért, hogy a lehető legegészségesebben vészeld át a telet.
A tél diétás kedvence: 10 perces mákmuffin
Fogyókúra idején sokszor vágyakozol az édesség után? Ne tedd, mert a lemondásokkal teli diéta sokkal kevésbé hatékony! Nyugodtan ehetsz finomságokat, csupán olyan desszertet kell választanod, amiben kevés a finomított szénhidrát.
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.