Bár az étkezésünk megreformálása elméletben könnyűnek tűnhet, a megvalósítás nem mindig egyszerű... Dr. Gajdács Ágnes obezitológus néhány rendkívül fontos tudnivalót oszt meg az életmódváltásról.

Életmódváltás szakértői szemmel 1. – Mit javasol az orvos?

 

életmódváltás, orvos

A súlyvesztésközpontú életmódváltás első és egyik legfontosabb lépése a szakorvosi vizsgálat
Fotó: Shutterstock

 

Bizonyára benned is felmerült már a gondolat, hogy vajon egészségesen étkezel-e, nem kellene-e lemondanod bizonyos élelmiszerekről és/vagy beiktatni az étrendedbe új szuperélelmiszereket, táplálékkiegészítőket. Táplálkozási szakértők szerint az egészséges étrend lényege a kiegyensúlyozottság, azaz arra kell törekedni, hogy mindennap mindegyik élelmiszercsoportból fogyassz valamennyit, lehetőleg az ajánlott mennyiséget. Ha így étkezel, máris sokat tettél azért, hogy a szervezeted minden szükséges vitaminhoz és tápanyaghoz hozzájusson. Ám előfordulhat, hogy valamilyen okból – legyen az betegség, allergia, túlsúly vagy alakformálás – változtatni kell az étrendeden. Ilyenkor jön a nagy kérdés: melyik diétával érheted el a célodat? Olvasd el elsőként Dr. Gajdács Ágnes obezitológus szakorvos javaslatait az életmódváltás témakörével kapcsolatban!

 

Mi történik az obezitológiai szakrendelésen?

A súlyfelesleget az emberek többsége nem a helyén kezeli. Az érintettekben sokszor nem is tudatosul, hogy ugyan a túlsúly még nem betegség, csak kóros állapot, az elhízás „előszobája”, de kísérőbetegségek esetén a 27 kg/m2 feletti BMI-értéktől már orvosi segítséggel ajánlott a zsírfelesleg csökkentése. Az elhízás pedig hosszan tartó, kiújulásra hajlamos betegség, ami legalább ötvenféle egyéb betegség önálló rizikófaktora, ezért a súlygyarapodás okának felderítése, kezelése és a komplex, személyre szabott fogyási program összeállítása szakorvosi feladat, erre szakosodtak az obezitológusok.

– Az obezitológiai rendelésen a szokásos anamnézisfelvétel mellett alapvető a tápláltsági állapot meghatározása (testösszetétel, testkörfogatok, például derék, csípő, valamint a bőrredő vastagság mérése) és az előzetesen vezetett táplálkozási és mozgásnapló elemzése. Ez a közös munka során kiegészülhet például széklet-, alvás- vagy stressznaplóval, illetve az adott betegségektől függően például vérnyomás- vagy refluxnaplóval – sorolja a fontos feladatokat dr. Gajdács Ágnes.

 

Az életmódváltás fontos lépésrei: kivizsgálás, orvosi felügyelet, pszichés tényezők

A vércukornapló vezetésére gyakran szükség van nemcsak cukorbetegség, hanem inzulinrezisztencia esetén is, sőt az egyes ételekre adott egyedi reakciók megállapítására is. Az alap laboratóriumi vizsgálatokat gyakran ki kell egészíteni speciális vizsgálatokkal, például 5 pontos cukorterheléses inzulinmeghatározással, D3-vitamin-méréssel. Szükség lehet a különféle allergiák és intoleranciák kimutatására, kiterjesztett hormonvizsgálatokra, vagy akár a székletmikrobiom elemzésére.

– A személyre szabott testsúlycsökkentő étrend mindezek alapján készül el, és az orvosi felügyelet miatt az alacsonyabb energiatartalmú diéta is szóba jön, ami a gyorsabb hatás révén növeli a motivációt. Az orvosi fogyókúra a mozgásra is javaslatot tesz, a meglévő betegségekre is figyelve (például magas vérnyomás esetén milyen gyakorlatok veszélyesek), sőt egyéb szempontokra is ügyel (például a szájüreg állapota is hat a fogyásra). Mivel az elhízás pszichoszomatikus betegség, fontos a pszichés tényezők (például táplálkozási függőségek, táplálkozási és testképzavarok, a fogyást akadályozó hiedelmek, stresszkezelési problémák) felderítése és kezelése is. Az obezitológus ezen túl javaslatot tehet az adott betegséget kezelő szakorvos számára gyógyszerváltásra (például a hízási hajlamot fokozó gyógyszerek lecserélésére), gyógyszeradag-csökkentésre.

 

Ez is érdekelhet:

 

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink