Bár az étkezésünk megreformálása elméletben könnyűnek tűnhet, a megvalósítás nem mindig egyszerű... Dr. Gajdács Ágnes obezitológus néhány rendkívül fontos tudnivalót oszt meg az életmódváltásról.

Életmódváltás szakértői szemmel 1. – Mit javasol az orvos?

 

életmódváltás, orvos

A súlyvesztésközpontú életmódváltás első és egyik legfontosabb lépése a szakorvosi vizsgálat
Fotó: Shutterstock

 

Bizonyára benned is felmerült már a gondolat, hogy vajon egészségesen étkezel-e, nem kellene-e lemondanod bizonyos élelmiszerekről és/vagy beiktatni az étrendedbe új szuperélelmiszereket, táplálékkiegészítőket. Táplálkozási szakértők szerint az egészséges étrend lényege a kiegyensúlyozottság, azaz arra kell törekedni, hogy mindennap mindegyik élelmiszercsoportból fogyassz valamennyit, lehetőleg az ajánlott mennyiséget. Ha így étkezel, máris sokat tettél azért, hogy a szervezeted minden szükséges vitaminhoz és tápanyaghoz hozzájusson. Ám előfordulhat, hogy valamilyen okból – legyen az betegség, allergia, túlsúly vagy alakformálás – változtatni kell az étrendeden. Ilyenkor jön a nagy kérdés: melyik diétával érheted el a célodat? Olvasd el elsőként Dr. Gajdács Ágnes obezitológus szakorvos javaslatait az életmódváltás témakörével kapcsolatban!

 

Mi történik az obezitológiai szakrendelésen?

A súlyfelesleget az emberek többsége nem a helyén kezeli. Az érintettekben sokszor nem is tudatosul, hogy ugyan a túlsúly még nem betegség, csak kóros állapot, az elhízás „előszobája”, de kísérőbetegségek esetén a 27 kg/m2 feletti BMI-értéktől már orvosi segítséggel ajánlott a zsírfelesleg csökkentése. Az elhízás pedig hosszan tartó, kiújulásra hajlamos betegség, ami legalább ötvenféle egyéb betegség önálló rizikófaktora, ezért a súlygyarapodás okának felderítése, kezelése és a komplex, személyre szabott fogyási program összeállítása szakorvosi feladat, erre szakosodtak az obezitológusok.

– Az obezitológiai rendelésen a szokásos anamnézisfelvétel mellett alapvető a tápláltsági állapot meghatározása (testösszetétel, testkörfogatok, például derék, csípő, valamint a bőrredő vastagság mérése) és az előzetesen vezetett táplálkozási és mozgásnapló elemzése. Ez a közös munka során kiegészülhet például széklet-, alvás- vagy stressznaplóval, illetve az adott betegségektől függően például vérnyomás- vagy refluxnaplóval – sorolja a fontos feladatokat dr. Gajdács Ágnes.

 

Az életmódváltás fontos lépésrei: kivizsgálás, orvosi felügyelet, pszichés tényezők

A vércukornapló vezetésére gyakran szükség van nemcsak cukorbetegség, hanem inzulinrezisztencia esetén is, sőt az egyes ételekre adott egyedi reakciók megállapítására is. Az alap laboratóriumi vizsgálatokat gyakran ki kell egészíteni speciális vizsgálatokkal, például 5 pontos cukorterheléses inzulinmeghatározással, D3-vitamin-méréssel. Szükség lehet a különféle allergiák és intoleranciák kimutatására, kiterjesztett hormonvizsgálatokra, vagy akár a székletmikrobiom elemzésére.

– A személyre szabott testsúlycsökkentő étrend mindezek alapján készül el, és az orvosi felügyelet miatt az alacsonyabb energiatartalmú diéta is szóba jön, ami a gyorsabb hatás révén növeli a motivációt. Az orvosi fogyókúra a mozgásra is javaslatot tesz, a meglévő betegségekre is figyelve (például magas vérnyomás esetén milyen gyakorlatok veszélyesek), sőt egyéb szempontokra is ügyel (például a szájüreg állapota is hat a fogyásra). Mivel az elhízás pszichoszomatikus betegség, fontos a pszichés tényezők (például táplálkozási függőségek, táplálkozási és testképzavarok, a fogyást akadályozó hiedelmek, stresszkezelési problémák) felderítése és kezelése is. Az obezitológus ezen túl javaslatot tehet az adott betegséget kezelő szakorvos számára gyógyszerváltásra (például a hízási hajlamot fokozó gyógyszerek lecserélésére), gyógyszeradag-csökkentésre.

 

Ez is érdekelhet:

 

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ezeken az egészségügyi munkahelyeken helyezkedhetsz el a vidéki Magyarországon
Amikor valaki orvosnak tanul, egy idő után eljön a pillanat, amikor választania kell: marad a nagyvárosi nyüzsgésben vagy keres magának egy nyugodtabb, élhetőbb ritmust.
4 kiló mínusz 2 hét alatt? Igen, ezzel a trükkös, tojásos módszerrel!
Már nem kell sokat várnod, és végre megérkezik az igazi strandidő! Ha szeretnél fürdőruhában is magabiztosan tündökölni, akkor ez a kéthetes diéta segíthet abban, hogy akár 4 kilótól is megszabadulj – mindezt éhezés és bonyolult szabályok nélkül.
Ez lesz a kedvenc diétás, nyári sütid: barackos ropogós
Ezt a diétás édességet pillanatok alatt elkészítheted, hidegen és melegen is isteni.
Öt apró szokás, ami segít formában maradni nyáron is
Sokan hiszik, hogy az egészséges életmód csakis napi többórás edzéssel és szigorú diétával érhető el. Pedig a valóság sokkal árnyaltabb: már néhány egyszerű, tudatos szokással is rengeteget tehetünk azért, hogy fittebbnek és energikusabbnak érezzük magunkat.
Anyajegyek: Ártalmatlan bőrelváltozás vagy a bőrrák első jele?
Ha gyanús jeleket tapasztalunk, habozás nélkül forduljunk orvoshoz, mert az időben diagnosztizált elváltozások nagyon jól kezelhetőek. Figyeljünk oda magunkra!
Zsírégetés alvás közben? – 5 hormon, amitől valóban fogysz éjszaka
Kata története: áldozatokkal járt, hogy lefogytam
Előfordul, hogy az elszántság és a belefektetett munka egyszerűen nem elég. Ilyenkor hiába minden diéta, edzés és változtatás, egyszerűen nem mennek le a kilók. Kata esetében a fogyási kudarc egyik oka, a betegségei mellett a sporttal kapcsolatos pszichés gát is volt, így utolsó kísérletként választotta a gyomorkisebbítő műtétet, ami végül hozzájárult testsúlycsökkenéséhez.
Zsírégető saláta? Csak a megfelelő öntet kell hozzá, mutatjuk a receptet
Könnyű, természetes, és pár perc alatt elkészül – próbáld ki, és szeretni fogod!

Ajánlataink