Bár az étkezésünk megreformálása elméletben könnyűnek tűnhet, a megvalósítás nem mindig egyszerű... Dr. Gajdács Ágnes obezitológus néhány rendkívül fontos tudnivalót oszt meg az életmódváltásról.

Életmódváltás szakértői szemmel 1. – Mit javasol az orvos?

 

életmódváltás, orvos

A súlyvesztésközpontú életmódváltás első és egyik legfontosabb lépése a szakorvosi vizsgálat
Fotó: Shutterstock

 

Bizonyára benned is felmerült már a gondolat, hogy vajon egészségesen étkezel-e, nem kellene-e lemondanod bizonyos élelmiszerekről és/vagy beiktatni az étrendedbe új szuperélelmiszereket, táplálékkiegészítőket. Táplálkozási szakértők szerint az egészséges étrend lényege a kiegyensúlyozottság, azaz arra kell törekedni, hogy mindennap mindegyik élelmiszercsoportból fogyassz valamennyit, lehetőleg az ajánlott mennyiséget. Ha így étkezel, máris sokat tettél azért, hogy a szervezeted minden szükséges vitaminhoz és tápanyaghoz hozzájusson. Ám előfordulhat, hogy valamilyen okból – legyen az betegség, allergia, túlsúly vagy alakformálás – változtatni kell az étrendeden. Ilyenkor jön a nagy kérdés: melyik diétával érheted el a célodat? Olvasd el elsőként Dr. Gajdács Ágnes obezitológus szakorvos javaslatait az életmódváltás témakörével kapcsolatban!

 

Mi történik az obezitológiai szakrendelésen?

A súlyfelesleget az emberek többsége nem a helyén kezeli. Az érintettekben sokszor nem is tudatosul, hogy ugyan a túlsúly még nem betegség, csak kóros állapot, az elhízás „előszobája”, de kísérőbetegségek esetén a 27 kg/m2 feletti BMI-értéktől már orvosi segítséggel ajánlott a zsírfelesleg csökkentése. Az elhízás pedig hosszan tartó, kiújulásra hajlamos betegség, ami legalább ötvenféle egyéb betegség önálló rizikófaktora, ezért a súlygyarapodás okának felderítése, kezelése és a komplex, személyre szabott fogyási program összeállítása szakorvosi feladat, erre szakosodtak az obezitológusok.

– Az obezitológiai rendelésen a szokásos anamnézisfelvétel mellett alapvető a tápláltsági állapot meghatározása (testösszetétel, testkörfogatok, például derék, csípő, valamint a bőrredő vastagság mérése) és az előzetesen vezetett táplálkozási és mozgásnapló elemzése. Ez a közös munka során kiegészülhet például széklet-, alvás- vagy stressznaplóval, illetve az adott betegségektől függően például vérnyomás- vagy refluxnaplóval – sorolja a fontos feladatokat dr. Gajdács Ágnes.

 

Az életmódváltás fontos lépésrei: kivizsgálás, orvosi felügyelet, pszichés tényezők

A vércukornapló vezetésére gyakran szükség van nemcsak cukorbetegség, hanem inzulinrezisztencia esetén is, sőt az egyes ételekre adott egyedi reakciók megállapítására is. Az alap laboratóriumi vizsgálatokat gyakran ki kell egészíteni speciális vizsgálatokkal, például 5 pontos cukorterheléses inzulinmeghatározással, D3-vitamin-méréssel. Szükség lehet a különféle allergiák és intoleranciák kimutatására, kiterjesztett hormonvizsgálatokra, vagy akár a székletmikrobiom elemzésére.

– A személyre szabott testsúlycsökkentő étrend mindezek alapján készül el, és az orvosi felügyelet miatt az alacsonyabb energiatartalmú diéta is szóba jön, ami a gyorsabb hatás révén növeli a motivációt. Az orvosi fogyókúra a mozgásra is javaslatot tesz, a meglévő betegségekre is figyelve (például magas vérnyomás esetén milyen gyakorlatok veszélyesek), sőt egyéb szempontokra is ügyel (például a szájüreg állapota is hat a fogyásra). Mivel az elhízás pszichoszomatikus betegség, fontos a pszichés tényezők (például táplálkozási függőségek, táplálkozási és testképzavarok, a fogyást akadályozó hiedelmek, stresszkezelési problémák) felderítése és kezelése is. Az obezitológus ezen túl javaslatot tehet az adott betegséget kezelő szakorvos számára gyógyszerváltásra (például a hízási hajlamot fokozó gyógyszerek lecserélésére), gyógyszeradag-csökkentésre.

 

Ez is érdekelhet:

 

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Fitness lady lett a nagymama, Gabi 50 évesen kezdett versenyezni
Sokan alig akarják elhinni, hogy Koltai Gabriella túl van a hatodik X-en. Az pedig még meglepőbb, hogy csak 40 éves kora után kezdett el edzőterembe.
Ez a legjobb őszi vacsora, ha le akarsz dobni pár kilót
A francia hagymalevesek ízvilágát varázsolhatod az asztalra ezzel a recepttel. Olcsó, egyszerű és nagyon finom! A fűszeres, krémes mártásban sült cukkinispagetti méltán lehet az ősz egyik legkedveltebb vacsorája nálad is!
Így kerüld el az őszi depressziót, ez a legjobb trükk
Ahogy a nyári napok véget érnek és beköszönt az ősz, szinte törvényszerű, hogy sokkal rosszabb lesz a kedvünk. De miért? És mit tegyünk ellene?
Íme a nagy bőrtípus teszt! Mutatjuk, hogy kell ápolni az arcod
A legtöbben nem vagyunk pontosan tisztában azzal, hogy milyen is a bőrtípusunk, így gyakran nem is olyan termékeket használunk, amelyek nekünk valók. Épp ezért érdemes ennek utánajárni!
Mennyei cukormentes csokitorta őszre
Azt hitted, hogy ha fogyókúrázol, a csokoládé szigorúan tilos? Pedig nem, ha étcsokiról van szó! Építsd bele a diétádba, mutatjuk, miért!
Tésztát és pizzát esznek egész nap, mégsem híznak: íme az olasz titok
Az olaszok híresek arról, hogy imádják a konyhájukat, és aki járt már Itáliában, pontosan tudja, hogy miért: finom ízek, minőségi alapanyagok, és az ember csak utólag gondolkodik el azon, vajon ennyi tészta után hogyhogy nincsenek tele az olasz utcák túlsúlyos emberekkel.
Főtt tojás vagy lágy tojás? Melyik az egészségesebb?
A hatékony diéta titka a fehérjében és tápanyagokban dús reggeli, hiszen így egészen délig nem leszel újra éhes, így a délelőtti nassolás kimarad a napi menüből.
Nem mindegy, miből főzöl: lisztválasztó kisokos
A liszt egy fontos alapanyag, amelyet sokféle étel elkészítéséhez használunk. Egyes fajták azonban egészségesebbek, mint mások. Honnan tudjuk, hogy melyiket válasszuk? Mutatjuk!

Ajánlataink