Péntek este 6 óra
Ami fenyeget: Lazítás a barátokkal, kollégákkal
Happy Hour
Külföldön már elterjedt kifejezés az a bizonyos Happy Hour, amelynek keretében a kollégák megünneplik a hétvége kezdetét. Mi mással tennék, mint egy-két (három-négy) itallal, hiszen lazítani tudni kell. Az alkohol pedig kétségtelenül felszabadít, ellazít, megnyugtatja az idegeket, csak az a gond vele, hogy rengeteg kalóriát tartalmaz. Már két-három koktéllal egyetlen este akár 1000 kalóriát is magunkba dönthetünk teljesen feleslegesen. Ez olyan, mintha egész este rántott csirkeszárnyat majszolnánk tortillachipsszel.
A veszély elhárítása: Már előre döntse el, milyen italt fog fogyasztani és határozza meg magának előre a mennyiséget is. Ha pszichésen porciókontrollt gyakorol, akkor kisebb az esélye annak, hogy túl sokat fog inni. Mindig emlékeztesse magát az önmaga által kikalkulált mennyiségre. A legjobb, ha száraz fehérbort, rosét vagy light sört iszik. Kalória tekintetében ezek a legkedvezőbbek. Mérsékelje a mennyiséget, és minden egy pohár alkohol mellé igyon meg egy pohár vizet is. A víz segít távozni az esetlegesen lerakódni vágyó méreganyagoknak.
Néhány ital kalóriatartalma 1 deciliteres mennyiségre
Száraz vörösbor: 65 kcal
Félédes fehérbor: 70 kcal
Sör: 40 kcal
Száraz pezsgő: 60 kcal
Vermut, száraz: 120 kcal
Martini, száraz: 115 kcal
Vodka: 225 kcal
Szombat délelőtt 10 óra
Ami fenyeget: Alvás
Akár az előző esti mulatságnak, akár csak a hétvége örömének köszönhetően nincs stressz. És nincs ébresztőórás kelés, nincs kontroll. Akár délelőtt tízig, tizenegyig is lehet durmolni. Igen ám, de hiába az alvás, ha a szervezet közben éhezik. A szervezet ugyanis várja a megszokott reggelit, s mivel nem kapja meg, éhező üzemmódba kapcsol. Így felébredvén, képesek vagyunk, hogy a kihagyott reggeli sokszorosát együk ebédre. Ráadásul a kimaradt étkezés felborítja a bioritmust. Az agy – dacára a nagy adag ebédnek – tudatában van a kimaradt étkezésnek, és addig nem nyugszik, míg nem pótoljuk azt. Ilyenkor jön a délutáni süti, fagyi. Meg a pluszkilók.
A veszély elhárítása: Jelöljön ki magának egy optimális időpontot, amikor igenis fel kell kelni és el kell fogyasztani a reggelit. Ne forduljon a másik oldalára, ha megkordul a gyomra. Irány a konyha! A nap első étkezése nagyon fontos, hiszen ez indítja be az anyagcsere-folyamatokat, a kalóriaégetést, ez alapozza meg az egész nap bioritmusát. Egy finom reggeli felébreszt, beindít. Ráadásul csökkenti az éhségért felelős grelin hormonok mennyiségét.
Tuti reggeli:
Egy szelet teljes kiőrlésű pirítós, egy darab főtt tojás, egy szem paradicsom, két szelet paprika, fél grapefruit vagy egy narancs, egy csésze zöld tea
Szombat 12 és este 7 óra között
Ami fenyeget: Nyaraláselv
A hétvégén hajlamosak vagyunk úgy gondolkodni, hogy mivel nincsenek határidők, nincs munka, szabad az élet – szabad azt enni, amit csak megkívánunk. A munka rutinjával együtt borul a hét közben megszokott diéta is. Csipegetünk ebből-abból, este kinyitunk egy üveg bort, elmajszolunk hozzá egy kis sajtot, diót, talán még egy zacskó chipset is kibontunk, hiszen hétvége van. Azonban nyaralás egy évben maximum egyszer-kétszer van, hétvége viszont 52-szer. Már két nap egybefüggő csipegetés is súlyos károkat okozhat.
A veszély elhárítása: Tudatosítsa magában, hogy hévégén sem szabad a vásár. A szabályok továbbra is érvényben vannak. Ennek ellenére engedélyezzen magának minden hétvégére egyetlen bűnözést. És alaposan tervezze meg, mi lesz az. Ha például hét közben megkívánna egy fagyit meg egy palacsintát, döntse el, hogy ezen a hétvégén palacsintázik, a következő héten pedig jöhet a fagyi. Ha pontosan tudja, milyen extrakalóriákat fog engedélyezni, az meggátolja abban, hogy összevissza egyen. Mégis ad egy kis szabadságérzetet.
Szombat este 9 körül
Ami fenyeget: Mozizás
Szívesen belefeledkezik Ryan Gosling izmaiba vagy Matthew McConaughey csodás szemébe? Tegye, de jobb, ha tudja, hogy amíg a képernyőre fókuszál, addig nem figyel arra, mit és mennyit eszik. Könnyen megtörténhet, hogy kipattogtat egy-két zacskó kukoricát, amelynek a csipegetését már csak akkor hagyja abba, amikor a só kimarta a száját. Nincs ez másként a moziban sem. Ha képtelen belépni a vetítőterembe popcorn nélkül, tudnia kell, hogy egy nagy adag kukoricában több mint 1200 kalória rejtőzik.
A veszély elhárítása: Ha moziba mennek, válassza a lehető legkisebb adag kukoricát, amit kínálni tudnak. Minél nagyobb adagot vásárol, annál többet fog enni. Nem csak a mennyiség miatt. Ha már megvette, kár lenne kidobni, képes még akkor is csipegetni, amikor már nem is kívánja. Ha otthoni mozizás a terv, jó előre készítsen az asztalra optimális mennyiségű, egészséges nassot. Sárgarépacsíkokat, sovány sajtot, kígyóuborkát, valamint citromos ásványvizet. Lehet, hogy a répa nem olyan sós, mint a chips, de majdnem olyan hangosan ropog.
Vasárnap este 6 óra körül
Ami fenyeget: A „nincs kedvem főzni” szindróma
Egy-egy hétvégi estén sok háziasszony érezheti úgy, hogy már végiggürcölte az egész napot, főzött, mosott, takarított, egy kis pihenés neki is jár a háztartási teendők között. Vagyis, előfordulhat, hogy a meleg ebédet nem követi kézzel készített, meleg vacsora. Aminek sokszor egyenes következménye az összevissza evés, a családtagok felváltva járulnak a hűtőhöz, és kedvükre fosztogatják. Jobb esetben, a tálalóasztalra kerül minden, ami ehető, és szabad a vásár. Sajnos mindegyik lehetőségből a legfontosabb hiányzik, mégpedig a mennyiségi kontroll. Életbe lép az „eszünk, amit látunk” elv. És naná, hogy jóval több csúszik le ilyenkor. Ami még történhet: pizzarendelés. Lássuk be, sok jóval ez sem kecsegtet.
A veszély elhárítása: Tulajdonképpen a legjobb házhoz rendelni az ételt, így ugyanis lehetősége van a legegészségesebb opciót választani. Rendeljen salátát vagy grillezett húst salátával, esetleg kóstolják meg a szusit. Így elkerüli az összevissza evést. Nehezebb a helyzet, ha az otthoni hűtőre kell hagyatkoznia. Ha főzni nincs is kedve, annyit megtehet, hogy salátát készít a kezébe akadó zöldségekből vagy összeállít egy könnyű szendvicset, amelyet büntetlenül elfogyaszthat. A lényeg, hogy ne mérték és korlát nélkül egyen. Főznie nem kell, de a mennyiségre ügyelni igen.
Hizlaló álmatlanság
Átmenetileg vagy akár krónikusan, de az álmatlanság rengeteg embert gyötör. Márpedig, minél kevesebbet alszunk, annál nagyobb az esély a súlygyarapodásra. Alváshiány esetén ugyanis nő a stressz, valamint az éhségérzetért felelős hormon szintje. Ráadásul a szervezet a fáradtságát valamivel kompenzálni akarja, ezért van az, hogy fáradtan szénhidrátért kiált. Hiszen valamiből pótolnia kell az elvesztett energiáit.
Néhány jó tanács álmatlanság ellen
Kevesebb koffein: Míg a reggeli kávéval nincs semmi baj, sőt kifejezetten jót tesz az idegrendszernek, addig a délutáni órákban már próbálja meg kerülni a koffeint. Így alvásidőig csökkentheti a vérnyomását, lelassulhat a vérkeringése, és az idegrendszerét sem terheli felesleges adalékanyagokkal.
Árnyékoljon: Ha nappali világosságban lépne ki a munkahelye ajtaján, vegyen napszemüveget. Mikor éppen leengedhetne, megnyugodhatna, lelassulhatna a szívverése, akkor a fényes napsütés azt az üzenetet küldi az agyának: ébresztő! Ha napszemüveget visel, akkor a szervezete annak rendje-módja szerint az alkonyi fényekhez alkalmazkodik, és esze ágában sincs újra megébredni.
Olvasson: Fél órával a tervezett alvásidő előtt már ne nézzen tévét, ne videózzon vagy számítógépezzen. Inkább az éjjeli lámpa fényénél olvasson egy kicsit. Az olvasás anélkül segít az elalvásban, hogy felzaklatná az idegrendszerét – ahogyan azt a televízió teszi.