A ketogén étrendet elsősorban terápiás célra fejlesztették ki, epilepsziában szenvedő gyermekek kezelésére alkalmazzák. A ketogén diéta szolgálhat testtömegcsökkentési célokat is, ez a low-carb irányzat egyik jelenlegi éllovasa, hatása rövid távon bizonyított, de a hosszú távú eredmény már kevésbé meggyőző.
Miért működik rövid távon?
A diéta rendkívül kevés szénhidrát bevitelét engedélyezi, így sokszor nemcsak a szokásos finomított liszteket, hozzáadott cukrokat szorítjuk ki az étrendünkből, hanem akár számos zöldséget, gyümölcsöt és magas rosttartalmú gabonafélét is. Ehelyett zsírokból fedezzük a napi kalóriabevitelünket, de alapvetően nem meghatározott, hogy ezek a telített vagy telítetlen zsírok csoportjából kerüljenek ki, így megvan a veszélye az állati eredetű zsiradék túlzott fogyasztásának. A ketogén diéta alapvetően azért működik, mert a szervezet a zsírokból is képes energiát előállítani. Én mégis azt javaslom, hogy minimális – napi 100 grammnyi – szénhidrátot fogyasszunk el a ketogén étrend során is, mert ez szükséges ahhoz, hogy a normális anyagcsere fennmaradhasson.
Ketogén diéta helyett kiegyensúlyozott étrend
Az étrend hosszú távú megtartása nehéz, a fogyni vágyók átlagosan 4–6 hétig képesek betartani. Mivel ez nem jelent igazi életmódváltást, általában a keservesen leadott testtömeg is visszakúszik. Ez gyakorlatilag elkerülhetetlen a megszorító étrendeknél, csodaszer nincsen, csak az oly sokszor hangoztatott kiegyensúlyozottság. Hasznosabb és hatékonyabb egy hosszú távon is tartható életmódot vinni – egyik makrotápanyag bevitelét sem eltúlozva! – kis kalóriamegszorítással a célok eléréséig. Ezután a kalóriát visszaemelve célozzuk meg a súly megtartását, és ezzel alakítsunk ki egy egész életen át tartó rendszert.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Ketogén diéta – kinek szabad, kinek tilos?
- Szénhidrát, zsír fehérje: Milyen arányban fogyasszuk a makrotápanyagokat?
- Fogyj velünk! 1500 kalóriás étrend 1 hétre szakértőnktől