Hogyan lehet a ketogén diétáról visszatérni a „normális”, kiegyensúlyozott étrendhez anélkül, hogy visszahíznánk a leadott kilókat? Fülöp Lili dietetikus válaszol.

Hogyan kerülhető el a jojóeffektus a ketogén diéta után?

A ketogén étrendet elsősorban terápiás célra fejlesztették ki, epilepsziában szenvedő gyermekek kezelésére alkalmazzák. A ketogén diéta szolgálhat testtömegcsökkentési célokat is, ez a low-carb irányzat egyik jelenlegi éllovasa, hatása rövid távon bizonyított, de a hosszú távú eredmény már kevésbé meggyőző.

ketogén diéta

A ketogén étrendben a makrotápanyagok közül a zsiradékok kapják a főszerepet
Fotó: Shutterstock

 

Miért működik rövid távon?

A diéta rendkívül kevés szénhidrát bevitelét engedélyezi, így sokszor nemcsak a szokásos finomított liszteket, hozzáadott cukrokat szorítjuk ki az étrendünkből, hanem akár számos zöldséget, gyümölcsöt és magas rosttartalmú gabonafélét is. Ehelyett zsírokból fedezzük a napi kalóriabevitelünket, de alapvetően nem meghatározott, hogy ezek a telített vagy telítetlen zsírok csoportjából kerüljenek ki, így megvan a veszélye az állati eredetű zsiradék túlzott fogyasztásának. A ketogén diéta alapvetően azért működik, mert a szervezet a zsírokból is képes energiát előállítani. Én mégis azt javaslom, hogy minimális – napi 100 grammnyi – szénhidrátot fogyasszunk el a ketogén étrend során is, mert ez szükséges ahhoz, hogy a normális anyagcsere fennmaradhasson.

 

Ketogén diéta helyett kiegyensúlyozott étrend

Az étrend hosszú távú megtartása nehéz, a fogyni vágyók átlagosan 4–6 hétig képesek betartani. Mivel ez nem jelent igazi életmódváltást, általában a keservesen leadott testtömeg is visszakúszik. Ez gyakorlatilag elkerülhetetlen a megszorító étrendeknél, csodaszer nincsen, csak az oly sokszor hangoztatott kiegyensúlyozottság. Hasznosabb és hatékonyabb egy hosszú távon is tartható életmódot vinni – egyik makrotápanyag bevitelét sem eltúlozva! – kis kalóriamegszorítással a célok eléréséig. Ezután a kalóriát visszaemelve célozzuk meg a súly megtartását, és ezzel alakítsunk ki egy egész életen át tartó rendszert.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

 

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink