Hogyan lehet a ketogén diétáról visszatérni a „normális”, kiegyensúlyozott étrendhez anélkül, hogy visszahíznánk a leadott kilókat? Fülöp Lili dietetikus válaszol.

Hogyan kerülhető el a jojóeffektus a ketogén diéta után?

A ketogén étrendet elsősorban terápiás célra fejlesztették ki, epilepsziában szenvedő gyermekek kezelésére alkalmazzák. A ketogén diéta szolgálhat testtömegcsökkentési célokat is, ez a low-carb irányzat egyik jelenlegi éllovasa, hatása rövid távon bizonyított, de a hosszú távú eredmény már kevésbé meggyőző.

ketogén diéta

A ketogén étrendben a makrotápanyagok közül a zsiradékok kapják a főszerepet
Fotó: Shutterstock

 

Miért működik rövid távon?

A diéta rendkívül kevés szénhidrát bevitelét engedélyezi, így sokszor nemcsak a szokásos finomított liszteket, hozzáadott cukrokat szorítjuk ki az étrendünkből, hanem akár számos zöldséget, gyümölcsöt és magas rosttartalmú gabonafélét is. Ehelyett zsírokból fedezzük a napi kalóriabevitelünket, de alapvetően nem meghatározott, hogy ezek a telített vagy telítetlen zsírok csoportjából kerüljenek ki, így megvan a veszélye az állati eredetű zsiradék túlzott fogyasztásának. A ketogén diéta alapvetően azért működik, mert a szervezet a zsírokból is képes energiát előállítani. Én mégis azt javaslom, hogy minimális – napi 100 grammnyi – szénhidrátot fogyasszunk el a ketogén étrend során is, mert ez szükséges ahhoz, hogy a normális anyagcsere fennmaradhasson.

 

Ketogén diéta helyett kiegyensúlyozott étrend

Az étrend hosszú távú megtartása nehéz, a fogyni vágyók átlagosan 4–6 hétig képesek betartani. Mivel ez nem jelent igazi életmódváltást, általában a keservesen leadott testtömeg is visszakúszik. Ez gyakorlatilag elkerülhetetlen a megszorító étrendeknél, csodaszer nincsen, csak az oly sokszor hangoztatott kiegyensúlyozottság. Hasznosabb és hatékonyabb egy hosszú távon is tartható életmódot vinni – egyik makrotápanyag bevitelét sem eltúlozva! – kis kalóriamegszorítással a célok eléréséig. Ezután a kalóriát visszaemelve célozzuk meg a súly megtartását, és ezzel alakítsunk ki egy egész életen át tartó rendszert.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

 

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink