Hogyan lehet a ketogén diétáról visszatérni a „normális”, kiegyensúlyozott étrendhez anélkül, hogy visszahíznánk a leadott kilókat? Fülöp Lili dietetikus válaszol.

Hogyan kerülhető el a jojóeffektus a ketogén diéta után?

A ketogén étrendet elsősorban terápiás célra fejlesztették ki, epilepsziában szenvedő gyermekek kezelésére alkalmazzák. A ketogén diéta szolgálhat testtömegcsökkentési célokat is, ez a low-carb irányzat egyik jelenlegi éllovasa, hatása rövid távon bizonyított, de a hosszú távú eredmény már kevésbé meggyőző.

ketogén diéta

A ketogén étrendben a makrotápanyagok közül a zsiradékok kapják a főszerepet
Fotó: Shutterstock

 

Miért működik rövid távon?

A diéta rendkívül kevés szénhidrát bevitelét engedélyezi, így sokszor nemcsak a szokásos finomított liszteket, hozzáadott cukrokat szorítjuk ki az étrendünkből, hanem akár számos zöldséget, gyümölcsöt és magas rosttartalmú gabonafélét is. Ehelyett zsírokból fedezzük a napi kalóriabevitelünket, de alapvetően nem meghatározott, hogy ezek a telített vagy telítetlen zsírok csoportjából kerüljenek ki, így megvan a veszélye az állati eredetű zsiradék túlzott fogyasztásának. A ketogén diéta alapvetően azért működik, mert a szervezet a zsírokból is képes energiát előállítani. Én mégis azt javaslom, hogy minimális – napi 100 grammnyi – szénhidrátot fogyasszunk el a ketogén étrend során is, mert ez szükséges ahhoz, hogy a normális anyagcsere fennmaradhasson.

 

Ketogén diéta helyett kiegyensúlyozott étrend

Az étrend hosszú távú megtartása nehéz, a fogyni vágyók átlagosan 4–6 hétig képesek betartani. Mivel ez nem jelent igazi életmódváltást, általában a keservesen leadott testtömeg is visszakúszik. Ez gyakorlatilag elkerülhetetlen a megszorító étrendeknél, csodaszer nincsen, csak az oly sokszor hangoztatott kiegyensúlyozottság. Hasznosabb és hatékonyabb egy hosszú távon is tartható életmódot vinni – egyik makrotápanyag bevitelét sem eltúlozva! – kis kalóriamegszorítással a célok eléréséig. Ezután a kalóriát visszaemelve célozzuk meg a súly megtartását, és ezzel alakítsunk ki egy egész életen át tartó rendszert.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

 

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink