Lefogyni csak úgy lehet, hogy elkötelezzük magunkat, és kitartunk az elhatározásunk mellett. Jó, ezt eddig is tudtuk, aztán valahogy mégsem sikerült soha az életmódváltás. Hogy be is tudjuk tartani a terveinket, gondoljunk úgy a szokásaink megváltoztatására, mint egy utazásra. Az út kanyargós lesz, de a végén ott állunk a célnál, a felesleges kilóktól megszabadulva.
Térképezzük fel az utat!
Csakúgy, mint egy hosszabb nyaralás előtt, készítsünk tervet, és térképezzük fel, melyek azok az egészséges szokások, amelyek segítségével el is jutunk a célba. Írjunk erről egy listát. Aztán mérjük fel, hogy is néz ki ez a gyakorlatban, mi mindent kell tennünk.
Készüljünk fel minden helyzetre!
Gondoljuk át, hol és mikor kell majd ragaszkodnunk az új szokásainkhoz: otthon lesz a legkönnyebb. De a munkahelyen, a szüleinknél, a kedvenc éttermekben vagy a boltban is ki kell tartani az elveink mellett. Ehhez kell a stratégia. Ha gyakran járunk társaságba vagy vendégségbe, akkor hasznosabb, ha visszük az ételt, vagy jelezzük, hogy könnyebb fogásra vágynánk.
Mi az, ami kellőképpen motivál?
Gondoljuk azt is végig, milyennek képzeljük a diétázásra alkalmas, leginkább motiváló konyhát? Felaprított, színes zöldségek állnak helyes dobozkákban a hűtőben? Gyümölcskosár az asztalon? Friss fűszernövények a pulton? Rend és tisztaság mindenütt? Csak egy döntés, hogy megszabaduljunk a diétagyilkos alapanyagoktól, máris nincs kísértés. Nem kell sok idő néhány zöldséget feldarabolni és légmentesen záródó dobozokba tenni.
Kik a támogatók?
Térképezzük fel, kik lesznek azok, aki segítenek bennünket az úton, és kik azok, akik nem. Készüljünk fel mindkét típusra, és gondoljuk végig mennyit szeretnénk megosztani velük a tervünkből, milyen akadályokra számíthatunk, mit válaszoljunk a provokációkra, milyen segítséget várunk és kaphatunk?
Készítsük fel a „járgányunkat” az útra!
Ellenőrizzük, mennyire állunk készen erre az útra. Ehhez őszintén fel kell tárni az érzéseinket. Mi volt az oka korábbi kudarcainknak, miben hibáztunk? Ahhoz, hogy változtassunk a viselkedésünkön, meg kell tudni tartani az új szokásokat. A kulcs az, hogy olyan új szokásokat válasszunk, amelyeket valóban képesek vagyunk betartani. Nem kell rögtön világcsúcsot futni, elég lesz, ha elkezdjük a sétát. Vegyük sorra, mit hiszünk, mi mindent kellene betartanunk, és nézzük meg, ehhez képest mi a valóság, mit tudunk reálisan megvalósítani. Merthogy ebben nagy lehet a különbség, és ez kizárólag kudarchoz vezethet. Ha utáljuk a salátákat, akkor ne akarjunk nyers koszton élni, és ha ki nem állhatjuk a halat, akkor ne tervezzünk heti három halnapot. Ha tényleg szánunk rá időt, és kiigazítjuk a téves elgondolásainkat, akkor egy stabil lábakon álló programot hozunk létre, amit nem lesz szenvedés betartani.
Tudnunk kell, miért is utazunk
Sok kérdést meg kell válaszolnunk. Az első és legfontosabb: miért akarunk változtatni? Ha ezt megfogalmazzuk, az motiváló lehet a nehéz pillanatokban. Tehát ahelyett, hogy le akarok fogyni, mondjuk azt, hogy energikus szeretnék lenni, vagy szeretném, ha elmúlna a lábfájásom. Mindig az legyen a figyelmünk középpontjában, hogy mit akarunk, mi a hozzáadott érték a fogyókúránkban.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Vesd papírra a céljait! Hogyan segít az edzésben a motivációs lista?
- Könnyű karcsúsító program alakvédő szuperfogással
- 7+1 életmódtipp lustáknak, hogy ne legyen több kifogás
- 5 tévhit a diétázásról, ami valójában hizlal