A valódi, szigorú paleo diétát azonban elég nehéz betartani. Nem csak azért, mert sok élelmiszert, alapanyagot csak bio- vagy kifejezetten paleoboltokban lehet megvásárolni. De azért is, mert nagyon nehéz a mai világban mindig friss, teljesen adalékanyag-mentes élelmiszerhez hozzájutni. Az egyik napról a másikra való váltás a paleo diétára is nehézkes lenne. Éppen ezért, mielőtt teljesen átadnánk magunkat a paleo életmódnak, kezdjük egy könnyedebb, ha úgy tetszik, light verzióval.
Milyen a valódi paleo?
Egyszerű: a paleo étrend nem tartalmaz cukrot, gabonákat, tejet és hüvelyeseket. A paleohívők szerint ilyen az ősi étrend. Elvégre annak idején, amikor híre-hamva sem volt lisztnek, malmoknak, az ősember nem jutott gabonához. A cukor még néhány évtizeddel ezelőttig is luxusnak számított, a finomított cukorban semmi nincs, ami természetes lenne.
A tej és a hüvelyesek sem képezték az ősember menüjének részét, ezek is a későbbi, a modern kor vívmányai. Így azonban a mai ember szemében eléggé leszűkülnek az étkezési lehetőségei. Hús, zöldség – azokból sem minden –, és gyakorlatilag bezárult a kör.
Paleo light
- Kezdjük a kúrát kicsit kevésbé szigorúan. Érthető, hogy a módszer a gabonaféléket a glutén miatt hagyja ki az étrendből, a bulgur azonban nem tartalmaz glutént, így az fogyasztható. sokaknak nehezére esik lemondani a kenyérféleségekről, ezért naponta egy-két szelet teljes kiőrlésű kenyeret bátran engedélyezhetünk magunknak. A zöldségek közül próbáljuk kerülni a hüvelyeseket, de a burgonyáról egyelőre ne mondjunk le.
- Magas keményítő- és káliumtartalma miatt jót tesz a szívnek és az idegrendszernek egyaránt, de a szervezet elsavasodását is segíthet megakadályozni. A legtöbbet a tejtermékek közül érdemes kerülni. Nem csak laktóz-, de zsírtartalmuk miatt is. A kemény- vagy félkeménysajtokon kívül azonban alkalmanként egy natúr joghurtot bátran megehetünk.
- Friss gyümölcsökkel vagy zöldségekkel fogyasztva remek étvágycsökkentő. Valóban kerüljünk azonban mindent, ami finomított cukrot, illetve adalékanyagokat tartalmaz. Ez a mindennapi gyakorlatban elég nehéz, hiszen szalámi- és felvágottféleségeken nőttünk fel, májkrémet eszünk virslivel és szénsavas üdítőkkel öblítjük le. Mindezeket most kerüljük, elsősorban az üdítőket, szörpöket, mesterséges gyümölcsleveket. Igyunk tiszta vizet, amelyet ízesíthetünk citrommal vagy lime-mal. Facsarjunk narancslevet és öntsük fel ásványvízzel. Kell ennél jobb és frissebb gyümölcslé?
- Kerüljük a konzerveket, a félkész ételeket, a zacskós leveseket. Ha nem sikerül hozzájutni friss zöldség- vagy gyümölcsféléhez, akkor keressünk valamit a fagyasztószekrényekben. A mélyhűtött zöldségek jó alapanyagai lehetnek leveseknek vagy köreteknek. Ha nincs friss, még mindig a fagyasztott a legjobb, mert például a zöldségeket a leszedés és tisztítás után azonnal lefagyasztják, így őrzik meg a lehető legtöbb rostot és vitamint.
- A tésztafélékről próbáljunk lemondani, de tartsuk meg étrendünkben a barna rizst. Kiváló vér- és májtisztító hatással rendelkezik, magas a rosttartalma és hosszú időn át tartó teltségérzetet biztosít.