1. lépés: Forduljon szakemberhez!
Túlsúlyos gyerek van a családban? Mielőtt minden energiáját a legújabb fogyókúrás trendek megismerésére fordítaná, forduljon bizalommal házi gyermekorvosukhoz, hiszen a gyermekkori elhízást sokszor valamilyen betegség, pszichiátriai rendellenesség okozza, de előfordulhat, hogy bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként jelentkezik a súlytöbblet. A kivizsgálás után, az eredmények ismeretében megszületik a terápiás javaslat. Ha valóban fennáll valamilyen rendellenes elváltozás, betegség, megkezdődik a gyerek kezelése. Egyéb esetekben elegendő az életmódváltás, amely optimális esetben a család támogatásával és szakemberek (dietetikus, személyi edző, pszichológus) bevonásával történik.
2. lépés: Álljon ki a gyermeke mellett!
A vizsgálatok alatt és később, az életmódváltás során is a túlsúlyos gyerek számára a legtöbbet a szülei támogatása jelenti. Fontos, hogy beszéljen a gyermekével a testsúlyáról, arról, hogy mit jelent ez pontosan, hogyan hat az egészségére – ezzel lehetővé teszi, hogy a gyerek is megossza gondolatait, félelmeit. A túlsúlyos gyerek, kamasz általában magányos, nincsenek barátaik, gyakran bántó viccek céltáblája. A sok negatív kritika tovább rontja az önmagáról alkotott, egyébként sem túl kedvező képet, amely további gátlások, evészavarok, depresszió kialakulásához vezethet.
3. lépés: Ügyeljen az étkezésekre!
Ha komoly fogyókúrára van szükség, az többnyire kórházi keretek között történik, hiszen gyerekkorban a drasztikus, nem jól megválasztott fogyókúrák rossz irányba befolyásolhatják a növekedést és az egészséges fejlődést. Fontos, hogy a túlsúlyos gyerek otthoni étrendje vitaminokban és tápanyagokban gazdag legyen. Tartalmazzon naponta többször friss zöldséget és gyümölcsöt, a zsíros és nehéz ételek helyett könnyű, kalóriaszegény élelmiszereket. Célszerű megreformálni az ételek elkészítési módját: olajban sütés helyett főzzön vagy pároljon. A szénsavas üdítők és a hozzáadott cukrot tartalmazó „gyümölcsnektárok” helyett kínáljon vízzel hígított, 100 százalékos gyümölcsleveket, ásványvizet, citrusokkal vagy bogyós gyümölcsökkel ízesített vizet.
EZ IS ÉRDEKELHETI:
- „Cukorbeteg a gyerekem! Mire kell figyelnünk?” – A dietetikus válaszol
- 4 étel, amit jobb, ha nem eszik meg a gyerek! Ezeket adja neki helyette!
- 7 hatásos megoldás, ha válogatós a gyerek