Az édesítők piaca erőteljesen felpörgött az utóbbi években. Porok, tabletták, folyadékok sorakoznak az üzletek polcain, már csak azt kellene tudnunk, melyik mire is jó, hogyan használjuk. Segítünk eligazodni!

Stevia, xilit, eritrit? Mindent az édesítőszerekről!

 

stevia sztívia édesítőszer

A stevia energiatartalma 0, a glikémiás indexe 0, így a fogyni vágyóknak ez az édesítőszer jó választás lehet
Fotó: Shutterstock

Tévhitek bőven akadnak

Azt, hogy a túlzott cukorfogyasztás nem vezet jóra, mindenki tudja. Ahogy azt is, hogy cukor helyett számos édesítőszer bevethető. De az már nem teljesen egyértelmű, hogy a barna cukor, a nádcukor, a méz, a gyümölcscukor, az agavészirup ugyan természetes alapanyagok, de lényegileg, összetételükben, a vércukorra gyakorolt hatásukban nem különböznek a cukortól. Tehát a fogyasztásukat igencsak mérsékelni kellene. A mézet azért ne söpörjük le teljesen az asztalról, hiszen sok hasznos tulajdonsága van!

Mik azok a cukorhelyettesítők?

Ebbe a csoportba a fruktóz (gyümölcscukor) és a cukoralkoholok, mint az eritrit, a szorbit, a maltit, az izomalt, valamint a nyírfacukorként is ismert xilit tartozik. A xilitet valóban a nyírfa kérgéből vonták ki hajdanán, ma már azonban kukoricaszárból készül. A cukoralkoholoknak minimális az energiatartalmuk, alacsony a glikémiás indexük, így jól használhatók, ha kerülni akarjuk a cukrot. A vércukrot nem hirtelen emelik meg, hanem lassan, elhúzódva. A szájban hűs érzet keletkezik, amikor megkóstoljuk, viszont nem érezzük olyan édesnek ezeket. A xilitnek ugyan hasonló a szénhidráttartalma, mint a cukornak, de csak a 25 százaléka szívódik fel, így cukorbetegek is fogyaszthatják. Persze be kell számítani a napi szénhidrát-mennyiségbe!

Mire használhatók?

Tea, kávé édesítésére bármelyik édesítőszer használható a felsoroltak közül, lekvár főzésére, sütésre pedig leginkább a nyírfacukor jó, de sem állagban, sem ízben ne várjuk pont ugyanazt, mint a cukornál. Fontos szempont, hogy bírja a hőkezelést! (Az eritrit viszont 160 fok felett elveszti édesítőképességét!) Vannak, akik nehezen szoknak hozzá, és hasmenést, puffadást okoz náluk egyik-másik cukoralkohol, ki kell tapasztalni tehát, hogy kinek-kinek melyik a legjobb.

Mesterséges édesítők

Ezek nem természetes anyagok, hanem ipari körülmények között előállított vegyületek. A régebbi típusú édesítők tartoznak ebbe a csoportba, mint a szacharin, a ciklamát, az aszpartám és az aceszulfám-K. Csak érdekességképpen: a szacharint már 1879-ben felfedezték, míg az aszpartámot 1965-ben. A felmerült aggodalmak ellenére a tudomány jelenlegi álláspontja szerint egyik sem okoz daganatos megbetegedést, ésszerű mennyiségben fogyasztva semmiképpen. Az adagolási tájékoztatót el kell olvasni és be kell tartani. Mivel a cukornál sokkal édesebbek, aprócska tabletta formájában gyártják ezeket az édesítőszereket, hiszen már egy darabbal is megédesíthető például a kapucsínó. De kapható belőlük por állagú verzió is.

Mire használhatók?

Elsősorban kávé és tea édesítésére. Sütéshez, főzéshez a szacharin, a ciklamát, és az aceszulfám-K használható, az aszpartám nem, mert nem hőstabil.

Stevia vagy jázminpakóca

Ennek a növénynek a levelei harmincszor édesebbek a cukornál. Szélesebb elterjedése a második világháború utáni cukorhiánynak köszönhető. Hazánkba az elmúlt tíz évben lett ismert ez az édesítőszer. Kalóriatartalma nulla, nem okoz fogszuvasodást, vitaminokat is tartalmaz. A stevia bírja a hőkezelést, tehát sütni is lehet vele. Viszont a mennyiséget nem könnyű kikísérletezni, eleinte lehet, hogy minden túl édes lesz…

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ez a legjobb őszi vacsora, ha le akarsz dobni pár kilót
A francia hagymalevesek ízvilágát varázsolhatod az asztalra ezzel a recepttel. Olcsó, egyszerű és nagyon finom! A fűszeres, krémes mártásban sült cukkinispagetti méltán lehet az ősz egyik legkedveltebb vacsorája nálad is!
Így kerüld el az őszi depressziót, ez a legjobb trükk
Ahogy a nyári napok véget érnek és beköszönt az ősz, szinte törvényszerű, hogy sokkal rosszabb lesz a kedvünk. De miért? És mit tegyünk ellene?
Íme a nagy bőrtípus teszt! Mutatjuk, hogy kell ápolni az arcod
A legtöbben nem vagyunk pontosan tisztában azzal, hogy milyen is a bőrtípusunk, így gyakran nem is olyan termékeket használunk, amelyek nekünk valók. Épp ezért érdemes ennek utánajárni!
Mennyei cukormentes csokitorta őszre
Azt hitted, hogy ha fogyókúrázol, a csokoládé szigorúan tilos? Pedig nem, ha étcsokiról van szó! Építsd bele a diétádba, mutatjuk, miért!
Tésztát és pizzát esznek egész nap, mégsem híznak: íme az olasz titok
Az olaszok híresek arról, hogy imádják a konyhájukat, és aki járt már Itáliában, pontosan tudja, hogy miért: finom ízek, minőségi alapanyagok, és az ember csak utólag gondolkodik el azon, vajon ennyi tészta után hogyhogy nincsenek tele az olasz utcák túlsúlyos emberekkel.
Főtt tojás vagy lágy tojás? Melyik az egészségesebb?
A hatékony diéta titka a fehérjében és tápanyagokban dús reggeli, hiszen így egészen délig nem leszel újra éhes, így a délelőtti nassolás kimarad a napi menüből.
Nem mindegy, miből főzöl: lisztválasztó kisokos
A liszt egy fontos alapanyag, amelyet sokféle étel elkészítéséhez használunk. Egyes fajták azonban egészségesebbek, mint mások. Honnan tudjuk, hogy melyiket válasszuk? Mutatjuk!
Roppanó falatok, kirobbanó ízek: Őszi vitaminsaláták
Az őszi elején még mindig vágyunk a friss, nyári ízekre, ezrét érdemes minden étkezésünket kiegészíteni egy finom idénysalátával. Ezekkel nem csak az ételeinket dobjuk fel, de a szervezetünket is feltöltjük vitaminokkal.

Ajánlataink