Az édesítők piaca erőteljesen felpörgött az utóbbi években. Porok, tabletták, folyadékok sorakoznak az üzletek polcain, már csak azt kellene tudnunk, melyik mire is jó, hogyan használjuk. Segítünk eligazodni!

Stevia, xilit, eritrit? Mindent az édesítőszerekről!

 

stevia sztívia édesítőszer

A stevia energiatartalma 0, a glikémiás indexe 0, így a fogyni vágyóknak ez az édesítőszer jó választás lehet
Fotó: Shutterstock

Tévhitek bőven akadnak

Azt, hogy a túlzott cukorfogyasztás nem vezet jóra, mindenki tudja. Ahogy azt is, hogy cukor helyett számos édesítőszer bevethető. De az már nem teljesen egyértelmű, hogy a barna cukor, a nádcukor, a méz, a gyümölcscukor, az agavészirup ugyan természetes alapanyagok, de lényegileg, összetételükben, a vércukorra gyakorolt hatásukban nem különböznek a cukortól. Tehát a fogyasztásukat igencsak mérsékelni kellene. A mézet azért ne söpörjük le teljesen az asztalról, hiszen sok hasznos tulajdonsága van!

Mik azok a cukorhelyettesítők?

Ebbe a csoportba a fruktóz (gyümölcscukor) és a cukoralkoholok, mint az eritrit, a szorbit, a maltit, az izomalt, valamint a nyírfacukorként is ismert xilit tartozik. A xilitet valóban a nyírfa kérgéből vonták ki hajdanán, ma már azonban kukoricaszárból készül. A cukoralkoholoknak minimális az energiatartalmuk, alacsony a glikémiás indexük, így jól használhatók, ha kerülni akarjuk a cukrot. A vércukrot nem hirtelen emelik meg, hanem lassan, elhúzódva. A szájban hűs érzet keletkezik, amikor megkóstoljuk, viszont nem érezzük olyan édesnek ezeket. A xilitnek ugyan hasonló a szénhidráttartalma, mint a cukornak, de csak a 25 százaléka szívódik fel, így cukorbetegek is fogyaszthatják. Persze be kell számítani a napi szénhidrát-mennyiségbe!

Mire használhatók?

Tea, kávé édesítésére bármelyik édesítőszer használható a felsoroltak közül, lekvár főzésére, sütésre pedig leginkább a nyírfacukor jó, de sem állagban, sem ízben ne várjuk pont ugyanazt, mint a cukornál. Fontos szempont, hogy bírja a hőkezelést! (Az eritrit viszont 160 fok felett elveszti édesítőképességét!) Vannak, akik nehezen szoknak hozzá, és hasmenést, puffadást okoz náluk egyik-másik cukoralkohol, ki kell tapasztalni tehát, hogy kinek-kinek melyik a legjobb.

Mesterséges édesítők

Ezek nem természetes anyagok, hanem ipari körülmények között előállított vegyületek. A régebbi típusú édesítők tartoznak ebbe a csoportba, mint a szacharin, a ciklamát, az aszpartám és az aceszulfám-K. Csak érdekességképpen: a szacharint már 1879-ben felfedezték, míg az aszpartámot 1965-ben. A felmerült aggodalmak ellenére a tudomány jelenlegi álláspontja szerint egyik sem okoz daganatos megbetegedést, ésszerű mennyiségben fogyasztva semmiképpen. Az adagolási tájékoztatót el kell olvasni és be kell tartani. Mivel a cukornál sokkal édesebbek, aprócska tabletta formájában gyártják ezeket az édesítőszereket, hiszen már egy darabbal is megédesíthető például a kapucsínó. De kapható belőlük por állagú verzió is.

Mire használhatók?

Elsősorban kávé és tea édesítésére. Sütéshez, főzéshez a szacharin, a ciklamát, és az aceszulfám-K használható, az aszpartám nem, mert nem hőstabil.

Stevia vagy jázminpakóca

Ennek a növénynek a levelei harmincszor édesebbek a cukornál. Szélesebb elterjedése a második világháború utáni cukorhiánynak köszönhető. Hazánkba az elmúlt tíz évben lett ismert ez az édesítőszer. Kalóriatartalma nulla, nem okoz fogszuvasodást, vitaminokat is tartalmaz. A stevia bírja a hőkezelést, tehát sütni is lehet vele. Viszont a mennyiséget nem könnyű kikísérletezni, eleinte lehet, hogy minden túl édes lesz…

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!
Maradj fitt a mobiloddal: öt applikáció, ami segít ebben
Az okostelefonunk mindig a zsebünkben van. Miért ne használnánk arra is, hogy segítsen az egészséges életmód kialakításában?

Ajánlataink