A retket darabold fel ízlés szerint. Egy serpenyőben melegítsd meg az olajat, majd dobd rá a feldarabolt zöldséget. Sózd, borsozd, szórd rá a kakukkfüvet. Ezután forgasd alaposan össze, majd a a serpenyőt félig lefedve párold 10-15 percig. Tálalás előtt ízesítsd balzsamecettel. Amikor a retek már kellően megpárolódott, vedd le a fedőt, majd pár perc alatt pirítsd szép pirosra, ropogósra.
Melegítsd elő a sütőt 200 fokra. Mosd meg és karikázd fel a retket, majd egy lefedett műanyag tálban tedd a mikróba 40 másodpercre (vagy pár percig főzd meg vízben, hogy kissé megpuhuljon). Az olíva olajban keverd el a fűszereket, majd mártsd bele a retekkarikákat. Sütőpapíron kiterítve süsd 15 percig, majd vedd ki és fordítsd meg, majd 100 fokon süsd tovább még 20 percig.
A megmosott retket szeleteld vékonyra, a lilahagymát pedig karikázd fel. Az ecetet a vízzel, a sóval, a borssal és a cukorral keverd jól össze.
Egy üvegtálba szépen rendezd el a zöldséget, a vékony lapra felszeletelt fokhagymával. Jöhet rá a savanyú lé és a felaprított petrezselyem.
Miért érdemes tavasszal sok retket enni? A hónapos retek legfontosabb hatóanyagai a kéntartalmú illóolajok, a mustárolaj-glikozid, a raphanol, és a bőséges C-vitamin. Illóolajai serkentik az epe termelődését és a kiürülését is, máj- vagy epehólyag-gyulladás esetén gyorsítja a gyógyulást. A mustárolaj-glikozid köhögéssel járó betegségek esetén jótékony hatású: oldja a nyákot és csillapítja a köhögést. Természetgyógyászok szerint hetente rendszeresen fogyasztva a retekfélék megelőzhetik az epekő képződését.