Sokan évek óta küzdünk túlsúllyal, elhízással, ami nem csupán esztétikai probléma, de nagyban hozzájárul az olyan súlyos betegségek kialakulásához, mint a szívbetegség, a 2–es típusú cukorbetegség, a rák és a demencia – árulta el Dr. Joann Manson, a Harvard Medical School orvostudományi professzora és a Brigham & Women’s Hospital prevenciós gyógyászatának vezetője.
Gyors fogyás kontra egészséges alakformálás
Fogyni vágyóként számtalan léböjtkúrát, sanyargató csodadiétát kipróbálunk, amitől kis időre leszaladnak rólunk a kilók és rövidtávon elérjük a várt eredményt, de miután visszatérünk a régi, egészségtelen étrendünkhöz, a fogyókúra eredménye elillan és a tetemes súlyfelesleg visszatér. Ilyenkor elcsüggedünk, és hamar feladjuk. De szerencsére van megoldás: egészséges életmóddal, rendszeres testedzéssel, helyes étkezéssel, elegendő folyadékbevitellel és csökkentett kalóriafelvétellel könnyedén beindíthatjuk a fogyást – tette hozzá a szakértő.
Ám mielőtt belevágunk a diétába, fontos figyelembe venni azt a tényt, hogy az emberek napi kalóriaszükséglete jelentősen változhat a testmérettől, testalkattól, az életkortól, a nemtől, a külső körülményektől és a tevékenységtől függően is. Ezért érdemes tudnunk mekkora az az energiamennyiség, amit pótolnunk kell a nap folyamán. Van azonban különbség kalória és kalória között- írja a Bors.
Nem minden kalória egyforma, ismeretük segíthet a fogyásban
Vannak élelmiszerek, amelyeknek alacsony tápértékük, de magas kalóriatartalmuk van: ezeket üres kalóriáknak nevezzük. Ilyenek például a finomított, magasan feldolgozott élelmiszerek, a gyorsételek, cukrok, péksütemények, táblás csokoládék és az alkohol. Ezeknek az ételeknek az energiatartalma nagyon magas, de a szervezet számára alig adnak értékes, hasznosítható tápanyagot.
Az egészséges fogyás érdekében érdemes inkább olyan tápanyagokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag ételeket fogyasztani, mint a zöldségek, gyümölcsök, sovány fehérjék és a hozzáadott cukortól mentes, teljes kiőrlésű pékáruk, gabonapelyhek, olajos magvak és halak. A jó minőségű, változatos étrend laktató, remekül eltelíti a szervezetet, segít megszabadítani a plusz kilóktól és közben a közérzetünk is javul tőle. Ellenkező esetben az egyoldalú táplálkozás bizonyos vitaminok vagy ásványi anyagok hiányához is vezethet, ily módon különféle hiánybetegségek alakulhatnak ki.
4 jel, hogy rossz irányba halad a diétánk
1. Állandó fáradékonyság
A túl szigorú diéta első tünete lehet a fizikai állapot általános leromlása. Ha a szükségesnél kevesebb kalóriát és rossz minőségű ételt veszünk magunkhoz, jelentősen csökken az energiaszintünk, amitől szinte egész nap erőtlennek, fáradtnak, kimerültnek, súlyosabb esetben dekoncentráltnak és ingerlékenynek érezhetjük magunkat.
2. Menstruáció kimaradása
A túlzásba vitt fogyókúra idején a menstruáció könnyedén rendszertelenné válhat, akár egy-egy hónapban ki is maradhat. Ennek oka a tápanyagok megvonásában, illetve a túlzásba vitt koplalásban keresendő. Ha ezt huzamosabb ideig tapasztaljuk, mihamarabb keressük fel nőgyógyászunkat!
3. Erős hajhullás
A hirtelen fogyás, drasztikus kalória-megszorítás, az időközben kialakuló fehérje és vashiány következtében hajunk először fénytelenné válik, majd lassan elvékonyodik, ami hamar hajhulláshoz vezet. Ezért fogyókúra alatt is gondoskodnunk kell a szükséges B-vitamin, folsav, biotin, cink, kén, magnézium és a vas utánpótlásáról.
4. Köröm és bőrproblémák
A nem megfelelő fogyókúra könnyen töredező, száraz hajhoz, gyenge körmökhöz és különféle bőrproblémákhoz vezethet. A súlyosabb tünetek jelentkezhet túlzott bőrérzékenység, bőrszárazság, aknék, pattanások formájában is.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Vesd papírra a céljaidat! Hogyan segít az edzésben a motivációs lista?
- Fogyás, alakformálás, önfejlesztés – Tényleg minden csak akaraterő kérdése?