A tavasz beköszöntével szinte turbó üzemmódban vágunk bele a fogyókúrába, hogy mielőbb bomba formába kerüljünk a bikiniszezonra, ám ahogy berobban a kánikula, a legtöbben visszatérünk az egészségtelen életmódhoz.

4 egyértelmű jel, hogy hibát követtél el diétázás közben

Sokan évek óta küzdünk túlsúllyal, elhízással, ami nem csupán esztétikai probléma, de nagyban hozzájárul az olyan súlyos betegségek kialakulásához, mint a szívbetegség, a 2–es típusú cukorbetegség, a rák és a demencia – árulta el Dr. Joann Manson, a Harvard Medical School orvostudományi professzora és a Brigham & Women’s Hospital prevenciós gyógyászatának vezetője.

Gyors fogyás kontra egészséges alakformálás

Fogyni vágyóként számtalan léböjtkúrát, sanyargató csodadiétát kipróbálunk, amitől kis időre leszaladnak rólunk a kilók és rövidtávon elérjük a várt eredményt, de miután visszatérünk a régi, egészségtelen étrendünkhöz, a fogyókúra eredménye elillan és a tetemes súlyfelesleg visszatér. Ilyenkor elcsüggedünk, és hamar feladjuk. De szerencsére van megoldás: egészséges életmóddal, rendszeres testedzéssel, helyes étkezéssel, elegendő folyadékbevitellel és csökkentett kalóriafelvétellel könnyedén beindíthatjuk a fogyást – tette hozzá a szakértő.

Ám mielőtt belevágunk a diétába, fontos figyelembe venni azt a tényt, hogy az emberek napi kalóriaszükséglete jelentősen változhat a testmérettől, testalkattól, az életkortól, a nemtől, a külső körülményektől és a tevékenységtől függően is. Ezért érdemes tudnunk mekkora az az energiamennyiség, amit pótolnunk kell a nap folyamán. Van azonban különbség kalória és kalória között- írja a Bors.

túlevés

Fotó: Shutterstock

Nem minden kalória egyforma, ismeretük segíthet a fogyásban

Vannak élelmiszerek, amelyeknek alacsony tápértékük, de magas kalóriatartalmuk van: ezeket üres kalóriáknak nevezzük. Ilyenek például a finomított, magasan feldolgozott élelmiszerek, a gyorsételek, cukrok, péksütemények, táblás csokoládék és az alkohol. Ezeknek az ételeknek az energiatartalma nagyon magas, de a szervezet számára alig adnak értékes, hasznosítható tápanyagot.

Az egészséges fogyás érdekében érdemes inkább olyan tápanyagokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag ételeket fogyasztani, mint a zöldségek, gyümölcsök, sovány fehérjék és a hozzáadott cukortól mentes, teljes kiőrlésű pékáruk, gabonapelyhek, olajos magvak és halak. A jó minőségű, változatos étrend laktató, remekül eltelíti a szervezetet, segít megszabadítani a plusz kilóktól és közben a közérzetünk is javul tőle. Ellenkező esetben az egyoldalú táplálkozás bizonyos vitaminok vagy ásványi anyagok hiányához is vezethet, ily módon különféle hiánybetegségek alakulhatnak ki.

4 jel, hogy rossz irányba halad a diétánk

1. Állandó fáradékonyság

A túl szigorú diéta első tünete lehet a fizikai állapot általános leromlása. Ha a szükségesnél kevesebb kalóriát és rossz minőségű ételt veszünk magunkhoz, jelentősen csökken az energiaszintünk, amitől szinte egész nap erőtlennek, fáradtnak, kimerültnek, súlyosabb esetben dekoncentráltnak és ingerlékenynek érezhetjük magunkat.

2. Menstruáció kimaradása

A túlzásba vitt fogyókúra idején a menstruáció könnyedén rendszertelenné válhat, akár egy-egy hónapban ki is maradhat. Ennek oka a tápanyagok megvonásában, illetve a túlzásba vitt koplalásban keresendő. Ha ezt huzamosabb ideig tapasztaljuk, mihamarabb keressük fel nőgyógyászunkat!

3. Erős hajhullás

A hirtelen fogyás, drasztikus kalória-megszorítás, az időközben kialakuló fehérje és vashiány következtében hajunk először fénytelenné válik, majd lassan elvékonyodik, ami hamar hajhulláshoz vezet. Ezért fogyókúra alatt is gondoskodnunk kell a szükséges B-vitamin, folsav, biotin, cink, kén, magnézium és a vas utánpótlásáról.

4. Köröm és bőrproblémák

A nem megfelelő fogyókúra könnyen töredező, száraz hajhoz, gyenge körmökhöz és különféle bőrproblémákhoz vezethet. A súlyosabb tünetek jelentkezhet túlzott bőrérzékenység, bőrszárazság, aknék, pattanások formájában is.

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Egészségesen finomat – Így készült a diétás répás cupcake
A répás sütemények régóta kedvencei az egészségtudatos sütögetőknek, hiszen a sárgarépa természetes édessége, nedvessége és tápanyagtartalma kiváló alapot ad egy puha, szaftos muffinhoz. De mi történik, ha a klasszikus receptet egy kicsit újragondoljuk?
Szabadulj meg a hasi zsírtól - 7 napos egyszerű mintaétrend
Eleged van a makacs hasi zsírból, ami nemcsak esztétikailag zavar, de az egészségedre is veszélyt jelenthet?
Zsírégetés edzés nélkül? Ez a félperces trükk tényleg működik
Elég volt a kimerítő edzésekből és a szigorú diétákból? Egy mindössze 30 másodperces napi trükk segíthet beindítani a zsírégetést – ráadásul otthon, különleges eszközök nélkül. A megoldás meglepően egyszerű, mégis hatásos.
Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!

Ajánlataink