A tavasz beköszöntével szinte turbó üzemmódban vágunk bele a fogyókúrába, hogy mielőbb bomba formába kerüljünk a bikiniszezonra, ám ahogy berobban a kánikula, a legtöbben visszatérünk az egészségtelen életmódhoz.

4 egyértelmű jel, hogy hibát követtél el diétázás közben

Sokan évek óta küzdünk túlsúllyal, elhízással, ami nem csupán esztétikai probléma, de nagyban hozzájárul az olyan súlyos betegségek kialakulásához, mint a szívbetegség, a 2–es típusú cukorbetegség, a rák és a demencia – árulta el Dr. Joann Manson, a Harvard Medical School orvostudományi professzora és a Brigham & Women’s Hospital prevenciós gyógyászatának vezetője.

Gyors fogyás kontra egészséges alakformálás

Fogyni vágyóként számtalan léböjtkúrát, sanyargató csodadiétát kipróbálunk, amitől kis időre leszaladnak rólunk a kilók és rövidtávon elérjük a várt eredményt, de miután visszatérünk a régi, egészségtelen étrendünkhöz, a fogyókúra eredménye elillan és a tetemes súlyfelesleg visszatér. Ilyenkor elcsüggedünk, és hamar feladjuk. De szerencsére van megoldás: egészséges életmóddal, rendszeres testedzéssel, helyes étkezéssel, elegendő folyadékbevitellel és csökkentett kalóriafelvétellel könnyedén beindíthatjuk a fogyást – tette hozzá a szakértő.

Ám mielőtt belevágunk a diétába, fontos figyelembe venni azt a tényt, hogy az emberek napi kalóriaszükséglete jelentősen változhat a testmérettől, testalkattól, az életkortól, a nemtől, a külső körülményektől és a tevékenységtől függően is. Ezért érdemes tudnunk mekkora az az energiamennyiség, amit pótolnunk kell a nap folyamán. Van azonban különbség kalória és kalória között- írja a Bors.

túlevés

Fotó: Shutterstock

Nem minden kalória egyforma, ismeretük segíthet a fogyásban

Vannak élelmiszerek, amelyeknek alacsony tápértékük, de magas kalóriatartalmuk van: ezeket üres kalóriáknak nevezzük. Ilyenek például a finomított, magasan feldolgozott élelmiszerek, a gyorsételek, cukrok, péksütemények, táblás csokoládék és az alkohol. Ezeknek az ételeknek az energiatartalma nagyon magas, de a szervezet számára alig adnak értékes, hasznosítható tápanyagot.

Az egészséges fogyás érdekében érdemes inkább olyan tápanyagokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag ételeket fogyasztani, mint a zöldségek, gyümölcsök, sovány fehérjék és a hozzáadott cukortól mentes, teljes kiőrlésű pékáruk, gabonapelyhek, olajos magvak és halak. A jó minőségű, változatos étrend laktató, remekül eltelíti a szervezetet, segít megszabadítani a plusz kilóktól és közben a közérzetünk is javul tőle. Ellenkező esetben az egyoldalú táplálkozás bizonyos vitaminok vagy ásványi anyagok hiányához is vezethet, ily módon különféle hiánybetegségek alakulhatnak ki.

4 jel, hogy rossz irányba halad a diétánk

1. Állandó fáradékonyság

A túl szigorú diéta első tünete lehet a fizikai állapot általános leromlása. Ha a szükségesnél kevesebb kalóriát és rossz minőségű ételt veszünk magunkhoz, jelentősen csökken az energiaszintünk, amitől szinte egész nap erőtlennek, fáradtnak, kimerültnek, súlyosabb esetben dekoncentráltnak és ingerlékenynek érezhetjük magunkat.

2. Menstruáció kimaradása

A túlzásba vitt fogyókúra idején a menstruáció könnyedén rendszertelenné válhat, akár egy-egy hónapban ki is maradhat. Ennek oka a tápanyagok megvonásában, illetve a túlzásba vitt koplalásban keresendő. Ha ezt huzamosabb ideig tapasztaljuk, mihamarabb keressük fel nőgyógyászunkat!

3. Erős hajhullás

A hirtelen fogyás, drasztikus kalória-megszorítás, az időközben kialakuló fehérje és vashiány következtében hajunk először fénytelenné válik, majd lassan elvékonyodik, ami hamar hajhulláshoz vezet. Ezért fogyókúra alatt is gondoskodnunk kell a szükséges B-vitamin, folsav, biotin, cink, kén, magnézium és a vas utánpótlásáról.

4. Köröm és bőrproblémák

A nem megfelelő fogyókúra könnyen töredező, száraz hajhoz, gyenge körmökhöz és különféle bőrproblémákhoz vezethet. A súlyosabb tünetek jelentkezhet túlzott bőrérzékenység, bőrszárazság, aknék, pattanások formájában is.

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Időszakos böjtölés: ha kezdő vagy, erre kell nagyon figyelned
Ha kezdő vagy ebben a módszerben, fontos néhány alapelvet megérteni és betartani a siker érdekében. Íme a legfontosabb szempontok, amelyeket érdemes szem előtt tartani:
3 olcsó diétás recept, amit januárban is imádni fogsz
Fedezd fel három olcsó, de ínycsiklandó diétás receptet, amelyek tökéletesek januári étkezéseidhez! Egyszerűek, táplálóak, és segítenek fenntartani az egészséges életmódot az új évben.
Tisztítsd meg a tested: ezzel a 21 napos egészséges tervvel
Tisztítsd meg a tested és nyerj energiát 21 napos étrendünkkel! Könnyen követhető, finom receptek természetes alapanyagokból. Próbáld ki most!
Vess véget a jojónak: lépj ki a fogyás-hízás örökös körforgásából
A kilók le-fel szaladgálása nemcsak idegesítő, hanem egészségtelen is. Tippjeinkkel most végleg leszámolhatsz a súlyfelesleggel!
Kókuszvíz kávé: A trópusi ízélmény diétás köntösben
Fedezd fel a kókuszvízzel főzött kávé egyedi világát! Ez a hidratáló és kalóriaszegény ital természetes édességével és trópusi ízével tökéletes választás diétázóknak és ínyenceknek egyaránt.
A legjobb téli diétás desszert, ezt a csokikrémet nem lehet abbahagyni
A narancsos csokihab télen is kényeztető és egészséges: C-vitaminban gazdag, erősíti az immunrendszert, kakaója javítja a hangulatot. Diétás verzióban is könnyed, mértékkel fogyasztva tökéletes!
Így vigyázz a bőrödre, ha a hidegben sportolsz
Íme néhány tipp, hogyan óvd a bőrödet, miközben a hidegben sportolsz.
Ne csak fogadkozz: Így tartsd be a diétát 2025-ben, hogy sikerüljön
Íme néhány praktikus tanács, amivel valóban elérheted diétás céljaidat.

Ajánlataink