Mi állhat a háttérben, ha sportolás mellett sem indul be a súlyvesztés? Egyáltalán: mennyi időt kell hagyni a változásra, és mikor kezdjünk aggódni, hogy bár rendszeresen és komolyan edzünk, mégsem fogyunk? Erről kérdeztük dr. Farkas Kittit.

Hiába sportolsz, mégsem fogysz... Mi lehet a gond?

Ha nem indul be a fogyás, talán nem jó a diéta!

Amikor hosszabb ideig nincs súlycsökkenés, fogyás, felül kell vizsgálni a diéta és az edzésterv összhangját. Ezenkívül érdemes testösszetétel-vizsgálatot is elvégeztetni, hogy kiderüljön, a felesleges kilók pontosan mennyi zsírból, vízből és izomból állnak.

Hetente minimum 150 perc mozgásnak az életünk részének kell lennie, de az a legjobb, ha heti 1-2 alkalommal közepes ellenállással, azaz súllyal is edzünk. Ha diéta és mozgás mellett nem indul el a fogyás, akkor szinte biztos, hogy nem jó a diéta. Ugyanis a szakszerűen összeállított étkezés betartása mellett kell és lehet is mozogni. A helyesen összeállított étrend pedig azt nyújtja, amire szükségünk van; ilyenkor a zsírból veszít és az izmot megtartja a test, és van elég energia a mozgáshoz is. A speciális étrend célja az, hogy „leszedjük” a zsírt az izmokról. Ha mozgunk, és figyelünk az étkezésre, de nincs fogyás, akkor sajnos egy feneketlen kútba dobáljuk be az energiát.

– Jó diétával és mozgással nem lehet nem fogyni! A súlyvesztés üteme ugyan egyénenként eltérő lehet, de már 2 hét után jelentkeznie kell bizonyos eredménynek. Ha mégsem, akkor érdemes megvizsgálni, hogy helyes módszerrel próbálkozunk-e, mindent betartottunk-e. Ha ezekre a kérdésekre igen a válasz, akkor ajánlott endokrinológiai kivizsgálásra menni, megnézetni a pajzsmirigyértékeket, illetve 3 pontos inzulin- és cukorterhelést végeztetni – mondja a doktornő.

 

Irányelvek a táplálkozásban a sikeres fogyás érdekében

Legtöbbször az a „hiba”, hogy rossz táplálkozási irányelveket követünk. Az alábbiakban dr. Farkas Kitti alakformáló orvos tanácsait gyűjtöttük össze, amelyek arról szólnak, hogy mit lenne érdemes másként csinálni a fogyás érdekében.

  • Napi ötszöri-hatszori étkezés helyett célszerűbb naponta háromszor enni. Két étkezés között minimum 4, maximum 6 órának kell eltelnie, és közben kerüljük a kalóriabevitelt.
  • Együnk reggelire és vacsorára fehérjében gazdag, szénhidrátban szegény ételeket.
  • Válasszunk ebédre tartalmas, sok fehérjét tartalmazó ételt, de szénhidrátot is ilyenkor vigyünk be. Ez a nap főétkezése, ilyenkor kell tartalmasan enni. Ekkor lehet gyümölcsöt is fogyasztani, a desszert is ilyenkor a legkisebb „bűn”.
  • Az ételek kalóriamennyiségét sokszor alá-, míg a mozgás által elégetett kalóriát pedig túlbecsüljük. Tudni kell, hogy mennyi kalóriát fogyasztunk el egy-egy étkezés során, és mennyit égettünk el mozgással.
  • Az étkezés 40 százaléka fehérje legyen. Ebédre például két szelet húst kell fogyasztani, nem egyet, és szénhidrát is kell ilyenkor, de abból csak 1/2 adag krumpli vagy rizs, és plusz egy adag salátát fogyasszunk még el mellé.
  • Hacsak nincs valamilyen érzékenységünk, akkor felejtsük el a mindenmentes ételeket, együnk rendes, természetes ételeket!
  • Ha minimum 40 percet mozogtunk, akkor előtte lehet egy snackétkezés, de ez mindössze 180-200 kalória legyen. Magas intenzitású állóképességi vagy erőnléti edzés után szükséges csak energiát bevinnünk, de ilyenkor is maximum 200-300 kcal megengedett.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink