Ha nem indul be a fogyás, talán nem jó a diéta!
Amikor hosszabb ideig nincs súlycsökkenés, fogyás, felül kell vizsgálni a diéta és az edzésterv összhangját. Ezenkívül érdemes testösszetétel-vizsgálatot is elvégeztetni, hogy kiderüljön, a felesleges kilók pontosan mennyi zsírból, vízből és izomból állnak.
Hetente minimum 150 perc mozgásnak az életünk részének kell lennie, de az a legjobb, ha heti 1-2 alkalommal közepes ellenállással, azaz súllyal is edzünk. Ha diéta és mozgás mellett nem indul el a fogyás, akkor szinte biztos, hogy nem jó a diéta. Ugyanis a szakszerűen összeállított étkezés betartása mellett kell és lehet is mozogni. A helyesen összeállított étrend pedig azt nyújtja, amire szükségünk van; ilyenkor a zsírból veszít és az izmot megtartja a test, és van elég energia a mozgáshoz is. A speciális étrend célja az, hogy „leszedjük” a zsírt az izmokról. Ha mozgunk, és figyelünk az étkezésre, de nincs fogyás, akkor sajnos egy feneketlen kútba dobáljuk be az energiát.
– Jó diétával és mozgással nem lehet nem fogyni! A súlyvesztés üteme ugyan egyénenként eltérő lehet, de már 2 hét után jelentkeznie kell bizonyos eredménynek. Ha mégsem, akkor érdemes megvizsgálni, hogy helyes módszerrel próbálkozunk-e, mindent betartottunk-e. Ha ezekre a kérdésekre igen a válasz, akkor ajánlott endokrinológiai kivizsgálásra menni, megnézetni a pajzsmirigyértékeket, illetve 3 pontos inzulin- és cukorterhelést végeztetni – mondja a doktornő.
Irányelvek a táplálkozásban a sikeres fogyás érdekében
Legtöbbször az a „hiba”, hogy rossz táplálkozási irányelveket követünk. Az alábbiakban dr. Farkas Kitti alakformáló orvos tanácsait gyűjtöttük össze, amelyek arról szólnak, hogy mit lenne érdemes másként csinálni a fogyás érdekében.
- Napi ötszöri-hatszori étkezés helyett célszerűbb naponta háromszor enni. Két étkezés között minimum 4, maximum 6 órának kell eltelnie, és közben kerüljük a kalóriabevitelt.
- Együnk reggelire és vacsorára fehérjében gazdag, szénhidrátban szegény ételeket.
- Válasszunk ebédre tartalmas, sok fehérjét tartalmazó ételt, de szénhidrátot is ilyenkor vigyünk be. Ez a nap főétkezése, ilyenkor kell tartalmasan enni. Ekkor lehet gyümölcsöt is fogyasztani, a desszert is ilyenkor a legkisebb „bűn”.
- Az ételek kalóriamennyiségét sokszor alá-, míg a mozgás által elégetett kalóriát pedig túlbecsüljük. Tudni kell, hogy mennyi kalóriát fogyasztunk el egy-egy étkezés során, és mennyit égettünk el mozgással.
- Az étkezés 40 százaléka fehérje legyen. Ebédre például két szelet húst kell fogyasztani, nem egyet, és szénhidrát is kell ilyenkor, de abból csak 1/2 adag krumpli vagy rizs, és plusz egy adag salátát fogyasszunk még el mellé.
- Hacsak nincs valamilyen érzékenységünk, akkor felejtsük el a mindenmentes ételeket, együnk rendes, természetes ételeket!
- Ha minimum 40 percet mozogtunk, akkor előtte lehet egy snackétkezés, de ez mindössze 180-200 kalória legyen. Magas intenzitású állóképességi vagy erőnléti edzés után szükséges csak energiát bevinnünk, de ilyenkor is maximum 200-300 kcal megengedett.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Hogyan tartsa meg az elért eredményt a fogyókúra után?
- Ha minden fogyókúrába belebukik… – Az orvos tanácsai a jojóeffektus legyőzéséhez
- Hogyan fogyhat, aki inzulinrezisztens?
- Mit ehet egy cukorbeteg? Íme, a dietetikus válasza