A diétával kapcsolatban az igazán nagy kihívás nem a testsúly csökkentése, hanem az elért álomalak megtartása. Hosszú hetek-hónapok alatt, kemény munkával elért fogyás, és körülbelül ugyanennyi idő alatt újra felszaladó pluszkilók... Hol a hiba? Ennek járunk utána szakértőnk segítségével.

Hogyan tartsa meg az elért eredményt a fogyókúra után?

Nem megfelelő módszerek

Az emberek nagy többsége gond nélkül le tud fogyni átmenetileg, de mivel szinte mindenki csak a kilóktól való megszabadulásra koncentrál, és nem a test élettani működésének átállítására, a súlyvesztés nem lesz tartós, és a fogyókúra után bekövetkezik a jojóeffektus. Ettől érzik azt rengetegen, hogy „én már mindent kipróbáltam, mégsem tudok lefogyni”.

fogyókúra után

Mi a tartós fogyás titka?
Fotó: Shutterstock

– Ráadásul ha valaki visszahízza a leadott kilókat, legközelebb sokkal nehezebben fog fogyni, mivel az anyagcseréje nem működik már olyan jól, mint a jojó előtt – mondja cikkünk szakértője, Dr. Farkas Kitti. – Az emberek 90 százaléka már ott hibázik, hogy a fantasztikus eredményt ígérő, helytelen fogyókúrákat, a csodaszereket és a csodamódszereket választja az orvosi tudáson alapuló szakszerű, és valóban működő fogyasztóprogramok és termékek helyett. Kampányszerűen, gyorsan lefogynak, majd visszatérnek a korábbi életvitelhez. Ebből következik később, hogy a súlymegtartás sem megy, kamatostul jön vissza minden leadott kiló. A tartós fogyás titka az, hogy visszaállítjuk a test természetes testsúlyszabályozását, azaz annyit eszünk, amennyire a szervezetünknek szüksége van. Amikor a hízás útjára léptünk, éppen ezt a természetes egyensúlyi állapotot borítottuk fel. Annak visszaállítása, majd az egyensúly megtartása az, ami tartós megoldást nyújt.

 

Hol a hiba?

Akinél a súlyvesztés nem zsírból, hanem izomból történik, az biztosan vissza fogja hízni a leadott kilókat. Az is, aki nem hagy elég időt az anyagcsere tartós változására, valamint arra, hogy stabilan életformájává váljon a természetes testsúlyszabályozás. Hibázik, aki koplal, éhezteti magát, és a teljes szénhidrátmentesség sem jó. Ehelyett egy kellően szigorú, de nem drasztikus diétára van szükség a fogyókúra elején, amivel csökkentjük testünkben az inzulinszintet, és ezzel beindítjuk a fogyást.

Fontos tudni, hogy a zsírraktárak felépülése, vagyis az elhízás magas inzulinszint mellett megy végbe, a fogyás pedig az inzulintermelés visszafogása mellett lesz elérhető. A fogyókúra első 2-5 napjában szervezetünkben elindul a harc a magas inzulinszint ellen, és ez nem könnyű. Ha ezen végigküzdjük magunkat, az inzulinszintünk ismét egészséges tartományba kerül, a hasnyálmirigyünknek nem kell 2-3-szor több inzulint termelnie, mert a sejtjeink inzulinérzékenysége „meggyógyul” és normál mennyiségű inzulin mellett is képesek lesznek felvenni az energiát. Az anyagcsere javul, ugyanazon tápanyagokat jobban fel tudja utána dolgozni, és nem a zsírban raktározza el a testünk. Fontos azonban, hogy a szigorú diétás szakasz legalább két, maximum hat hétig tartson. Hat hét az az időintervallum, ami mellett még nem lassul le az anyagcsere.

Visszahízik az is, aki semmiféle testmozgást nem végez, mivel a sport javítja az anyagcserét. Végül pedig hibát követ el az is, aki a fogyókúra után nem vezeti le a diétát egy súlymegtartó szakasszal, ahol megtanulja azokat a mennyiségeket, amelyekkel nem tér vissza eredeti az testsúlyához.

 

Mire figyeljünk a fogyókúra után, és persze közben is?

Minden tévutat elkerülhetünk, ha kampányszerű diéták helyett szakszerű fogyókúrás programot választunk. Az utóbbi esetben nem fogunk éhezni, de szigorúan kevesebb energiát viszünk be a felhasználtnál.

Figyelni kell a kiegyensúlyozott inzulinszintre, a fehérjedús táplálkozásra, és meg kell tanulnunk, hogy egy napon belül a testünk működésének megfelelően étkezzünk. Érezni fogjuk, hogy a mozgás segít. Nem kell élsportolóvá válni, hetente 150 perc aktivitás már javítani fogja a szervezet működését és a közérzetünket is.

 

„Egy jó program nem ér véget, hanem jobb életet ad”

Sokak fejében kódolt úgy a diéta, hogy a fogyókúra után elengedhetik magukat. Alapvetően azonban ez is téves felfogás! Gondoljuk csak meg, ha a megszokott életformánk elhízáshoz vezetett, miért kellene ahhoz visszatérni, úgy egy ördögi körbe zárnánk be magunkat.

– Azért érdemes jól fogyni, mert nemcsak jobban fogunk kinézni, de jobban is fogjuk érezni magunkat, és meg tudjuk majd tartani az elért eredményt – mondja dr. Farkas Kitti. – Egy jó fogyókúra átalakítja az életünket, egyszerűen jobban fogjuk élvezni a mindennapokat. Később pedig nem akarunk majd ismét kibillenni az egyensúlyból, mert így sokkal jobb lesz minden. Egy jó program nem ér véget, hanem jobb életet ad.

 

A titok

És mi újság a „bűnözésekkel”? A jól működő anyagcserénél egy-egy kilengésnek nem is kellene igazán meglátszania, hiszen fel tudja dolgozni a testünk a többletet. Ha ez egy egyszeri alkalom volt csupán és nem a lejtőn elindulás, akkor tulajdonképpen nem kell mást tenni, mint kompenzálni egy másnapi diétás étkezéssel. Ha egyszer egyensúlyba hoztuk a testsúlyszabályozásunkat, szabadabban, jobban és hosszabb ideig élhetünk.

Az elhízás viszont tényleg rengeteg lemondással jár, megkeseríti az életünket, tönkreteszi az egészségünket, előbb-utóbb meg kell fizetni az árát. Előbb csak kihízott ruhákkal, elnehezedő mozgással, majd fáradékonysággal, fájó ízületekkel, rossz közérzettel, végül pedig olyan súlyos betegségekkel, mint a cukorbetegség vagy a szív- és érrendszeri betegségek. Tény, hogy a legtöbb ember ma Magyarországon az elhízás következményeibe hal bele…

Mi tehát a tartós fogyás titka?

A szervezet természetes testsúlyszabályozásának visszaállítása, majd az egyensúlyi állapot megtartása! Ennyi a recept.

 

EZ IS ÉRDEKELHETI:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!

Ajánlataink