Az egészséges étkezésnek szerves részét képezi maga a főzés, az ételkészítés folyamata. Sőt, már a bevásárlás is. Hiszen nem mindegy, milyen alapanyagokból, milyen módon készítjük el ebédünket, vacsoránkat. Hiába vásároltunk egészséges, sovány húst, ha utána eláztatjuk az olajban, és feleslegesen készítettünk salátát, ha bolti, üveges öntettel tálaltuk fel. A baklövések elkerülése érdekében néhány jó tanáccsal szolgálunk.

10 tanács, hogy egészségesebben főzzön

1. Soha ne öntse szabadon az olajat a serpenyőbe húsok sütése előtt. Mérje ki a szükséges mennyiséget, vagy használjon olajsprayt. Egy evőkanálnyi olaj például bőven elegendő egy serpenyőre való hús sütéséhez. Ez mindössze 90 kalóriát és 15 gramm zsírt ad hozzá a serpenyőben sülő ételekhez.

2. Mindig legyen kéznél kalóriaszegényebb alternatíva. Ilyen például a salátadresszingeket helyettesítő 100 százalékos narancs- vagy citromlé, vagy a majonézt kiváltó natúrjoghurt. Már a vásárlásnál keressen olyan kalóriaszegény helyettesítő ételeket, mint például a light ketchup, majonéz, kefir és natúrjoghurt.

3. A zöldség- és gyümölcsfélékért érdemes ellátogatni a legközelebbi piacra. Egyrészt azért, mert ott az árak akár 30-40 százalékkal is alacsonyabbak lehetnek, másrészt a piacon sokkal frissebb árut találhat. Ezek a termékek hűtőben vagy egy hűvösebb pincében jóval hosszabb ideg tárolhatók, mint a közértekben, hipermarketekben vásárolt áruk.

4. A chipsek, kekszek helyett vásároljon egészséges nassolnivalókat. A főétkezések között egyen sajtot, natúrmandulát, mogyorót, bulátát. Az is jó megoldás, ha kis tálkákban, elérhető közelségben tartja ezeket a rágcsálnivalókat. Így kisebb eséllyel nyúl a chipses zacskó felé, ráadásul mindenféle éhséginger kielégítésre lel pár szem natúr rágcsálnivaló által. Ma már a legtöbb szupermarketben lehet kapni ötösével csomagolt sajtfalatkákat is, mely a műanyag borítású csomagolásnak köszönhetően bárhová magunkkal vihető!

5. Időnként mindenki szívesen vacsorázik házon kívül, ám még ez sem jelenti azt, hogy ilyenkor degeszre tömheti magát. Próbáljon ki vegetáriánus vagy kifejezetten spa éttermeket, esetleg részesítse előnyben a kínai vagy a thai konyhát, ahol rengeteg zöldséggel főznek. A desszert helyett inkább előételt rendeljen, annak is salátát vagy sajttálat.

6. A főzés nélkül készített ételekhez a lehető legkevesebb olívaolajat használja. Ilyenek egyebek között a saláták, a köretek. Salátaöntetként alkalmazhatja például azt a levet, amelyben az olajbogyó ázik vagy vörös-, illetve fehérborecetet, citromlevet. Húsok sütéséhez is kipróbálhatja a repceolajat, amely egészségesebb zsírsavakat tartalmaz még az olívaolajnál is.

7. Ha kedveli a halat, vásároljon friss halféleséget, és mellőzze az előre csomagolt lazacokat, pisztrángokat, kagylókat, rákokat stb. Piacon vagy szuper-, illetve hipermarketekben valóságos halpiacokat talál, ahol frissen beszerezheti a kedvenceit. Ezek a halak nem hormonkezeltek, nincsenek tele antibiotikumokkal vagy éppen tartósítószerekkel, ráadásul sokkal magasabb az ómega-3 zsírsavtartalmuk, mint csomagolt társaiknak.

8. A tepsiben sütés helyett válassza a batyus megoldást. A hússzeleteket fektesse olajjal igen vékonyan megkent alufóliára, és csomagolja be olyan alaposan, hogy ne folyhasson ki a batyuból semmi. Ha a húst előtte bepácolta, akkor hozzá adott olajat nem is kell használnia. Ezeket a kis csomagokat serpenyőben vagy forró sütőben kisütheti. Amikor a fólia felemelkedik, hólyagosodik, fordítson egyet a húson. Az eredmény valóban puha, omlós, mégis kalóriaszegény fogás lesz. A batyuba a hús tetejére helyezhet hagymát, paprikát vagy különféle zöldségszeleteket.

9. Minden főétkezéshez készítsen salátát. Az adagok arányait tekintve arra ügyeljen, hogy a saláta mindig a kétszeres mennyisége legyen a köretnek, ha azt is fogyaszt a salátán kívül. A rizs- vagy burgonyaköret soha ne foglaljon el a tányérján nagyobb felületet, mint egy kisebb női tenyér (ujjak nélkül!).

10. Ne fogyasszon félkész ételeket, sőt, főzéshez se használjon semmit, ami már feldolgozott. Ez igaz lehet a zacskós levesekre, az előre sütött, pácolt, panírozott húsokra, sajt- vagy halrudakra, sőt, a különféle tésztaszószokra is.

Szilvával az egészségért – tippek és receptek otthonra

Életmódváltás infarktus után

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink