A puffadás és az emésztési zavarok nem csak egyszerű kellemetlenségek, amelyek az egész napunkat elronthatják. Ha hosszú távon fennállnak e problémák, az egészségünkre is rossz hatással lehetnek. Étkezzünk úgy, hogy azt emésztőrendszerünk is szeresse. Törekedjünk minél több természetes probiotikum fogyasztására. Következzen három gyomorbarát fogás!
Banánkenyér fügével
Hozzávalók (12 szelethez):
100 g teff (gabona)
120 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt
2 tk sütőpor
2 tk őrölt fahéj
egy csipet só
40 ml olívaolaj
3 db L-es tojás
1 tk vaníliakivonat
3 db érett banán
70 g aszalt füge
80 g cukkini, lereszelve
100 g sárgarépa, lereszelve
50 g dió
banán a tetejére
Elkészítése:
1. Melegítsük elő a sütőt 190 fokra. Egy nagyobb keverőtálban dolgozzuk össze az összes száraz hozzávalót. Egy másik tálban dolgozzuk össze robotgéppel a nedves hozzávalókat. Ezután keverjük hozzá az érett, villával összetört banánokat, a felaprított fügét, a reszelt cukkinit és sárgarépát, a durvára vágott diót, végül az egészet keverjük össze a száraz hozzávalókkal.
2. Egy kb. 13 × 23 centis vekniformát béleljünk ki sütőpapírral, és öntsük bele a tésztát. Vágjunk néhány banánkarikát a tetejére, majd süssük kb. 60 percig.
Elkészítési idő: 75 perc
Kimchi
Hozzávalók (8 adaghoz):
200 g kínai kel
50 g tengeri só
50 g sárgarépa
1 szál újhagyma
50 g jégcsapretek
1 gerezd fokhagyma
1 tk reszelt gyömbér
1 ek tamari vagy szójaszósz
Elkészítése:
1. A kínai kelt mossuk meg, tegyük egy nagyobb tálba, és masszírozzuk bele a sót. Öntsük fel körülbelül fél liter vízzel, és hagyjuk állni két órán keresztül. Majd vegyük ki a vízből, csöpögtessük le alaposan, és vágjuk kisebb darabokra.
2. A retket szeleteljük julienne-re (azaz gyufaszál vékonyságúra és olyan hosszúságúra, hogy a kanálba beleférjen), a répát hámozzuk meg és reszeljük le. Az újhagymát karikázzuk fel, a fokhagymát vágjuk egészen apróra, a gyömbért reszeljük le. Keverjük el óvatosan, de alaposan az összes hozzávalót a felaprított kínai kellel, majd kanalazzuk tiszta befőttesüvegekbe, és öntsük rá a levét is.
3. Jól zárjuk le, majd hagyjuk szobahőmérsékleten pihenni 2-3 napot. Időnként lazíthatunk az üvegek fedelén, hogy az erjedés során keletkező gázok távozni tudjanak. Így a zöldség is ropogósabb lesz. Ha biztosra szeretnénk menni, ne csak pár napig érleljük, hanem akár néhány hétig. Felbontás után a hűtőben tároljuk.
Elkészítési idő: 2,5 óra + pihentetés
Az erjesztett ételekről
Miért gyomorbarát fogás a kimchi? Mert az erjesztett élelmiszerek közé tartozik: a fermentált élelmiszerek élő mikroorganizmusokat tartalmaznak, amelyek az erjedés során keletkeznek, és amelyek között a legfontosabbak a tejsavbaktériumok. Az erjedés miatt az erjesztett ételek emésztése könnyebb a szervezet számára. További érdekességeket olvashatsz a fermentálásról ebben a cikkünkben.
Quinoatál kelkáposztával
Hozzávalók (1 személyre):
150 g kelkáposzta
80 g főtt quinoa
½ csésze kukorica
1-2 ek felkarikázott újhagyma
½ avokádó
1 db tojás
½ teáskanál sriracha szósz
1 csipetnyi reszelt gyömbér
Elkészítése:
1. A kelkáposztát pároljuk meg, majd vagdossuk össze. Az avokádó húsát villával törjük össze, a tojást főzzük meg.
2. Keverjük el a kelkáposztát a főtt quinoával, a kukoricával, a hagymával és a reszelt gyömbérrel. Kanalazzuk a tetejére az avokádót, pakoljuk meg a negyedekre vágott tojással. Hintsük meg sriracha szósszal, és már kész a finom, gyomorbarát fogás!
Elkészítési idő: 20 perc
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Banános bögresüti, a tápláló reggeli fogyni vágyóknak
- Top 3 egyszerű és finom fogás quinoából
- Alakkímélő és pénztárcabarát receptek minden napra
- Miért jó a joghurt?