Összekaptál egy családtagoddal, munkahelyi gondjaid vannak, vagy más miatt vagy rosszkedvű és feszült? Bármi legyen is a lehangoltság oka, ideje tenni ellene, mégpedig úgy, hogy növeled a szervezetedben a boldogsághormonok szintjét.

3 tipp, hogy több boldogsághormont termeljen a tested

Több hormont is szokás boldogsághormon néven emlegetni: az endorfin, a szerotonin, az oxitocin is ide tartozik. Az endorfin enyhíti a fájdalomérzetet, örömérzést kelt. Az oxitocin nagy mennyiségben termelődik a szexuális együttlét során, és kiválóan oldja a stresszt. A szerotonin emelkedett állapotot hoz létre, hatására boldogabbnak, derűsebbnek érezhetjük magunkat. Nézzük, milyen természetes módszerekkel növelheted a boldogsághormon termelődését!

 

1. Rendszeres mozgás

A testedzés is egyfajta stressz a szervezet számára. Ha az edzés az erőnlétnek megfelelő erősségű és idejű, akkor a szervezet alkalmazkodik a rendszeres stresszhez, és a stresszválaszban részt vevő anyagok – mint például a szerotonin, a dopamin, az endorfin és a noradrenalin – termelését növelni fogja. Így a sport hosszú távon jótékonyan hat az idegrendszerre, segít a depresszió leküzdésében, a stressz kezelésében, energikusabbá és jókedvűvé tesz. Meglepő módon nem kell órákat szenvedni a jótékony hatásokért: a Vermonti Egyetem kutatói szerint egy 20 perces edzés akár 12 órán át is éreztetheti pozitív hatását.

DF-tipp:

Válassz olyan mozgásformát, amelyet igazán élvezel, és ami a legjobban illik a személyiségedhez!

 

Egy különleges állapot: flow-élmény a sportban

 

2. Kiegyensúlyozott táplálkozás

Megfelelő stratégia lehet a szerotonin növelésére, ha figyelsz a táplálkozásra. A kellő mennyiségű triptofánt tartalmazó élelmiszerek ugyanis ellátják a szervezetet ezzel az esszenciális aminosavval, amely segít növelni a szerotoninszintet. Ilyen ételek többek között a földimogyoró, a tökmag, a szezámmag, a csirke- és pulykahús, a hal és a kemény sajtok (ementáli, edami, gouda). Szénhidrátokkal együtt fogyasztva a hatásuk fokozódik. A B6-vitaminban gazdag étrend (teljes kiőrlésű gabonák, hal, zöldségek) szintén segítik e boldogsághormon termelődését.

DF-tipp:

Mértékkel (!) fogyasztva a magas kakaótartalmú csokoládé is jótékony megoldás lehangoltság, szomorúság ellen.

 

Gombóc Artúr kedvencei – Csoki kisokos

 

3. Meditáció

A mozgáshoz hasonlóan a meditációnak is rengeteg pozitív hatása ismert. Az emberek többsége sajnos hajlamos a túlzott aggódásra, feszültségre, ami megzavarja a tudatot, és negatív hatással van a mentális egészségre. A meditáció és a tudatos jelenlét elengedhetetlen a lelki egészséghez. A meditálás növeli a tudatosságot, és lecsendesít. A depresszió tüneteit már egy 30 perces gyakorlat is csökkentheti.

DF-tipp:

A meditálást is tanulni kell. Nincs semmi gond, ha eleinte beleszunnyadsz a gyakorlatba, majd fokozatosan megtanulsz ébren maradni, miközben a meditációt végzed.

 

További segítők

Mi növeli még a boldogsághormon termelődését? Természetesen a fény! A napfény – megfelelő mennyiségben, és semmiképp sem túlzásba esve – számos gyógyító előnnyel bír. A masszázsnak, a szaunázásnak, a gőzfürdőnek és persze a sok nevetésnek is boldogságot okozó hatást tulajdonítanak.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink