Ha gyakran érzed magad szomorúnak, lehangoltnak, feszültnek, akkor az edzés kulcsfontosságú lehet a problémák legyőzésében – depresszió esetén természetesen a terápia mellett, annak kiegészítőjeként. A test és a psziché egymással szorosan összefüggő rendszert alkot, így ha a testeddel törődsz, az a lelkedre is kihat – és persze fordítva. Nézzünk néhány szuper mozgásformát, amelyek rendszeres gyakorlásával a testi-lelki egészségedért is rengeteget tehetsz.
Túrázás a természetben
A testmozgás pozitív előnyeinek maximális kihasználásához amikor csak teheted, válaszd a legmegfelelőbb helyszínt: a természetet. Kutatások szerint a természet nyugtatóan hat az elmére. A növények, a fák közelében való tartózkodás enyhíti a szorongást, a túrázás tehát kiváló testmozgás a test és a lélek szempontjából is.
A Environmental Health and Preventive Medicine-ben 2009-ben publikálták japán tudósok egy érdekes vizsgálat eredményét. Az egyik kontrollcsoport tagjait a természetbe küldték sétálni, a másik kontrollcsoport tagjait a városba. Megállapították, hogy azoknál, akik 20 perces erdei sétán vettek részt, alacsonyabb volt a stresszhormon-szint, mint a városi sétálóknak. Egy tavaly nyáron közreadott tanulmány szerint pedig egy 50 perces természetjárás nemcsak a szorongást oldja, de a memóriafunkciókat is javítja.
Hogyan működik a sétáló meditáció? Ide kattintva megtudhatod!
Kocogás, futás
A futás és a kocogás mint kardioedzés jó hatással van a szívre és a keringési rendszerre, ezáltal hozzájárul a hosszabb élettartam eléréséhez, valamint természetesen kiváló kalóriaégető.
Futás közben endorfin („boldogsághormon”) szabadul fel a szervezetben, amelynek köszönhetően enyhül a feszültségérzet, és felszabadultabbnak, boldogabbnak érezheted magad. A futás ráadásul ritmusos, repetitív (ismétlődő) mozdulatokból áll, ez is az egyik oka annak, hogy nyugtató hatással bír. A Journal of Psychiatry & Neuroscience-ben megjelent 2006-os tanulmány szerint a rendszeres testmozgás, így a futás is hasonlóan működik, mint az antidepresszánsok, enyhítve a depresszió tüneteit.
Jóga
Egy 2007-es vizsgálat minden résztvevője arról számolt be, hogy a rendszeres jógázásnak köszönhetően a lehangoltság, a düh és a szorongás szignifikáns csökkenését tapasztalták. Hasonló eredményre jutott egy 2021-es tanulmány is, amelyben a jóga stresszcsökkentő hatását vizsgálták.
Ezek a kiváló eredmények arra vezethetők vissza, hogy a jóga a konkrét testgyakorlatok mellett a légzést is fókuszba helyezi: a nyugodt, elmélyült légzés segít elűzni a szorongásos tüneteket. A jógalégzést tehát nemcsak a gyakorlatok elvégzése közben, de a mindennapok feszült helyzeteiben is érdemes bevetni.
3 stresszoldó jógagyakorlat a testi-lelki felfrissülésért