Egy víkendtől is evészavar alakulhat ki
Az evés egyre több mentális zavart vonz magához – véli dr. Forgács Attila, a Pázmány Péter Katolikus egyetem docense, aki hallgatóival együtt a ma emberének evészavarait kutatja. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének konferenciáján elmondta, számára meglepetés volt, hogy hallgatóival közösen hány olyan személlyel találkoztak, akik szkatorexiában szenvednek. Sokaknál előfordul, hogy ha például kollégisták lesznek, nyári táborba mennek vagy éppen kórházba kerülnek, akkor a nem megfelelő higiéniai és intimitási szint miatt visszatartják a székletüket, akár 5 vagy annál több napig is.
Ennek egyik következményeként pedig megváltozik a táplálkozásuk is, igyekeznek olyan élelmiszereket magukhoz venni, amelyekkel a szükségleteiket könnyebben visszatarthatják. Ehhez az evészavarhoz nem csupán a szégyen, az intimitás hiánya, hanem a tökéletességre törekvés téves képzete is társul, amely az illető számára vállalhatatlanná teszi a saját biológiai szféráját – magyarázza a szakember.
A shoppingolási szenvedély orális alesete
Sejtette, hogy létezik kényszeres vonzódás új, idegen ételekhez? Ezt a jelenséget picarexia nervosának nevezte el dr. Forgács Attila. Frappáns megfogalmazásában ez a shoppingolási szenvedély orális alesete. A picarexia nervosa akkor jelenik meg, amikor a személy nem képes az impulzusait kontrollálni, amikor (pl. egy szupermarketben) valami új ételt (terméket, márkát, ízkompozíciót stb.) fedez fel. Az új ételkínálat, az idegen ízélmény izgalomba hozza, és nem képes ellenállni a vásárlási kényszernek – magyarázta a szakember.
Mai, „trendi” evészavarok
Régen úgy hittük, hogy csak a modelleket érintik a különböző evészavarok, ma viszont már tudjuk, hogy akár a csoporttársunk, munkatársunk, de a büfében álló férfi ismerősünk is szenvedhet valamilyen evészavarban. Az elmúlt időszakban a szakember és csapata egészen meglepő zavarokkal találkozott, így például az úgynevezett computeroxiával, ami annyit jelent, hogy azok, akik sokat dolgoznak a képernyő előtt ülve, egyszerűen nem érzékelik a testük fiziológiai jelzéseit, és ez súlyos evészavarhoz vezet. De ott van például az egészen extrém drunkorexia, amikor valaki napközben azért nem étkezik megfelelően, hogy este kellő mennyiséget ihasson társaságban. Vagy a stresszorexia, amikor valaki szintén napközben, a nagy nyomás idején megvonja magától az ételt, viszont este túlevéssel igyekszik oldani az aznapi feszültséget.
Ez vár ránk a jövőben
A neofóbia, vagyis idegenkedés az új ízektől és ételektől, illetve a neofília jelensége, amely vonzódást jelent az új ízélményekhez, illetve idegen ételekhez, már ma is létező evéshóbortok, a kutatók szerint azonban a jövőben még inkább torzulni fognak ezek a már meglévő betegségek, és egyre gyakoribbá válnak majd a különböző ételfóbiák. Azt azonban, hogy milyen újfajtaja evészavarok születnek majd a távoli jövőben a tömegmédia és a befolyásolhatóság következtében, azt még a kutatók sem tudják megjósolni.