Az egészséges életmód jegyében született új irányzatok nem mindenkinek teszik jobbá az életét. A nagy intenzitású edzések, vagy bizonyos élelmiszerek kivonása az étrendből egyeseknek az egészséget jelentik, míg másoknak nem hoznak pozitív változásokat az életükben, sőt akár meg is betegíthetik őket. Íme, öt életmódtrend, amely nem mindig egészséges.

Ártalmas trendek az életmódváltásban, amik nem mindenkinek tesznek jót!

Gluténmentes diéta

Sokan diagnózis nélkül döntenek úgy, hogy gluténmentes diétát követnek. A lisztérzékenység, a búza- vagy a gabonaallergia azonban nem keverendő össze a gluténérzékenységgel. Nemcsak a kiváltó okok, de a tünetek is eltérőek. Gluténérzékenység esetén a gluténtartalmú élelmiszerek váltanak ki tüneteket a nem lisztérzékeny és nem búzaallergiás betegeknél. A gluténérzékenység tünetei a glutén fogyasztását követő órákban vagy napokon belül jelentkeznek: hasfájás, a széklet megváltozása, fejfájás, fáradtság, izom- és ízületi fájdalom, ekcéma, bőrkiütés.

Ha a lisztérzékenység nem igazolható, akkor érdemes gluténmentes diétára áttérni. Gasztroenterológiai diagnózis hiányában azonban súlyos hiba a gabonafehérje kiiktatása, mert az egészséges szervezet számára szükséges anyagok vannak benne. Ám ha bebizonyosodik, hogy a panaszokat a glutén okozza, akkor szükséges az étrendből való kizárása.

Sárfutás (mud runs)

A sárfutó versenyen induló egy dologra biztosan számíthat: arra, hogy tetőtől talpig sáros lesz. A versenyen nem az iszap a legnagyobb ellenség, komoly akadályok nehezítik a haladást. A pályát ugyanis a katonai kiképzésre emlékeztető mászófalak és mély sárgödrök tarkítják, amelyek extrém kihívást jelentenek a sárfutók számára. Az elhivatottak szerint az egész olyan, mint egy felnőttjátszótér, ahol „csak” másznak és közben picit piszkosak lesznek. Ez a fajta sport azonban nem való mindenkinek, hiszen a csúszás miatt nagyon nagy a sérülés kockázata, illetve a feladatok is olyan fokú ügyességet, állóképességet, erőnlétet kívánnak, amellyel nem sokan rendelkeznek.

Nyersétel-diéta

A nyersétel-diéta tulajdonképpen vegetáriánus, növényeken alapuló diéta, melynek lényege, hogy a követői egyáltalán nem főzik meg az élelmiszereket, vagy legalábbis nem hevítik az ételeket 40 celsius-fok fölé. A nyers diéta híveinek legfőbb érvük, hogy a főzés során a zöldségek, gyümölcsök elveszítik értékes vitamin- és ásványianyag-tartalmuk nagy részét, és az enzimek is eltűnnek.

A nyers étel valóban gazdag tápanyagokban, de a főzés leválasztja a rostokat és a sejtek falait, így olyan tápanyagok is felszabadulnak, amelyek nyersen nem hozzáférhetőek. Például a paradicsomban főzés után ötszörös lesz a likopin nevű antioxidáns mennyisége, a répa főzése pedig emészthetőbbé teszi a béta-karotinokat. Főzéskor csökken az olyan vegyületek mennyisége, amelyek gátolják az ásványi anyagok (cink, vas, kalcium) felszívódását. Az enzimek hő hatására tényleg eltűnnek, de az emberi szervezet elkészíti saját emésztőenzimeit a nagyobb ételmolekulák átalakításával.

Az egyik legnagyobb probléma ezzel a diétával az, hogy könnyen hiánybetegségek alakulhatnak ki. Kizárólag nyers zöldségeket fogyasztva nehéz bevinni azokat a tápanyagokat, amelyeket főként állati eredetű élelmiszerekből fedezünk: nem jut a szervezetbe elég B12- és D-vitamin, szelén, cink, vas és ómega 3 zsírsav.

Crossfit

A crossfit egyesíti a kiképzésjellegű, katonai típusú edzéseket a fitnesszel és a súlyzós gyakorlatokkal. Az összes gyakorlat alapját a természetes mozgásformák jelentik. A hagyományos gyakorlatok mellett, mint a futás, az erősítő gyakorlatok vagy az „ugrálós” fitnesz, nagy szerep jut a súlynak, ami lehet kőgolyó, kalapács, kettlebell és TRX-heveder. A rövid, intenzív edzések hatására javul az állóképesség, a mozgékonyság és az egyensúly. Az edzések jó légköre motiváló, de a résztvevők sokszor érezhetnek késztetést még nagyobb súly emelésére, még több ismétlésre. Ez a mozgástechnika romlásával, a sérülések kockázatának növekedésével jár, és az edzés eredményessége is csökkenhet.

Az aszpartámtól a nátrium-nitrátig – Mit jelent, amit a címkén látunk?

Ez terjed a neten: gumicukor segít megállapítani, hogy eltört-e a gyermek csontja

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

3 zseniális étel sütőtökből, ha diétázol
A sütőtök nem csak finom, hanem alacsony kalória- és magas rosttartalma miatt ha fogyni szeretnél egy szuper alapanyag.
Természetes módszerek nőknek vérnyomás csökkentésére
A változó kor számos kellemetlen tünettel jár, mint a hangulatingadozás, hőhullám, álmatlanság. De vajon mi köze a vérnyomásunkhoz?
Mire jó az orvosi masszázs? A kéz gyógyító ereje
Az orvosi masszázsként is emlegetett fizioterápiás módszer a mozgásszervi betegségek kezelésére, önállóan vagy gyógytorna kiegészítéseként, de a megelőzés tekintetében is fontos lehet. Eláruljuk, hogy pontosan milyen problémáknál érdemes szakembert felkeresni.
Jógázz a felhők felett!
A jóga egyik szépsége, hogy szó szerint bárhol végezhetjük.
Íme az ősz kedvenc diétás vacsorája: marhahúsos karfiolpite
Számos remek karfiolos recept után most egy újabb szuper ötlet! Így kápráztasd el a családodat ezzel az ínycsiklandó étellel!
Ezért használd a kókuszt, ha diétázol
Az egzotikus gyümölcs, és annak felhasználásával készült készítmények rendszeres fogyasztása nemcsak az érzékszerveinket kényezteti: szervezetünkre gyakorolt pozitív hatásai az egészségünket is fokozzák.
Mit szimbolizál a jegygyűrű?
A jegygyűrű évszázadok óta fontos szimbóluma a házasságnak és az elkötelezettségnek. Ahogy az idők során a szokások és hagyományok változtak, úgy alakult a jegygyűrű jelentése is, azonban alapvető szimbolikája ma is megmaradt. Ebben a blogban áttekintjük, mit jelképez a jegygyűrű, és hogyan illeszkedik ez a mai kor elvárásaihoz.
Mónika fitt nagyi akart lenni: 4 hónap alatt 18 kilót fogytam
Borda Mónika évtizedekig el sem tudta képzelni, hogy sportolásba kezdjen. Életmódváltása után, 55 évesen kezdett el futni. Azóta minden hétköznap hajnalban megtesz 10 km-t, hétvégén pedig a dupláját.

Ajánlataink