Mindent az anyajegyekről
Bár tízből kilenc embernek van anyajegye, mégis bajban lennénk, ha meg kellene fogalmaznunk, mi is az anyajegy pontosan. Anyajegyek kétféleképpen keletkezhetnek: vagy a pigmentsejtek bizonyos helyeken abnormális módon csoportokba verődnek, egy-egy barna növedéket létrehozva; vagy pedig az UV-károsodás következtében a normál pigmenttermelő sejtek elkezdenek szaporodni, létrehozva az anyajegyként ismert elváltozásokat. Az anyajegyek számából és szabálytalanságuk mértékéből következtetni lehet a rosszindulatú bőrdaganat kialakulásának valószínűségére: minél több valakinek az anyajegye, és köztük minél több a szabálytalan, annál nagyobb az esély, hogy akár valamelyik anyajegy talaján, akár az ép bőrön melanoma alakuljon ki.
Ennek egyik módja az önvizsgálat, vagyis, hogy a bőrünket bizonyos időközönként átvizsgáljuk, és az eltéréseket keressük. Az önvizsgálat hátránya, hogy laikus személy végzi, aki nem tudja pontosan, hogy mit is kellene észrevennie. A változások észlelésének másik, legprofesszionálisabb módja a részletes bőrtérkép készítése (minden anyajegyet magába foglalóan) és az időről időre elvégzett összehasonlító kontrollvizsgálatok.
Mi a bőrrák és a melanoma közti különbség?
A bőrrák nem melanoma! A melanoma a bőrben lévő, de idegi eredetű, pigmenttermelő sejtekből alakul ki, a bőrrák pedig a bőr hámsejtjeinek a rosszindulatú daganata. Attól függően, hogy melyik sejtféleségből ered, a két leggyakoribb típus a bazális (alapi) sejtekből származó basalioma és a hám keratinocytáiból származó spinalioma.
Más az eredet, más a viselkedés
Amíg a melanoma gyorsan, agresszíven növekszik és aránylag hamar áttéteket adhat, addig a bőrrák viszonylag lassan növekszik, és hosszú ideig, akár évekig sem okoz komoly bajt. Azért a kép ennél árnyaltabb, mert a spinalioma – ugyan csak ritkán – áttétet is tud adni, és ha rossz helyen van, például az orron, a szem környékén, akkor ezek a daganatok is helyrehozhatatlan következményekkel járhatnak. Míg a melanomára nem igaz, a bőrdaganatokra kifejezetten jellemző, hogy elsősorban olyan lokalizációkban alakulhatnak ki, amelyek közvetlen napsugárzásnak vannak kitéve. A bőrrák legtöbbször egy alig észlelhető, pirosas, fénylő terület, növedék vagy nem gyógyuló seb formájában jelentkezik. Ezért javasoljuk, hogy amennyiben egy bőrön lévő sérülés három héten belül nem tűnik el, azonnal keressünk szakorvosi segítséget.
A MELL ELVÁLTOZÁSAI – MINDIG VEGYE KOMOLYAN!