Gyógyászati felhasználása
Hatékony a gyomorfekély természetes kezelésére, gyomorhurutra, bélgörcsre, ízületi gyulladásra, tuberkulózis és májgyulladás ellen. Enyhítheti a hepatitisz C okozta májkárosodást és hepatitisz B eset ében is kedvező hatást fejt ki. Védi a májsejteket, fontos szerepet játszik a regenerációjukban. Fokozza a tisztább váladék kiválasztását a légúti rendszerben, csillapítva a köhögést. Fájdalomcsillapító, enyhíti a torokfájást és fellazítja a légutak nyálkahártyájára tapadt váladékot.
Menstruációs és klimaxos panaszok enyhítésére is alkalmas, mivel a glicirrizin nevű hatóanyaga gyenge ösztrogén hatással rendelkezik. Menstruáció előtt, amikor magas az ösztrogénszint, az édesgyökér gátolja annak hatását, ha pedig alacsony az ösztrogénszint, mint a változókorban, akkor gyengébb, de hatékony ösztrogénpótló szerként hat. Erősíti az immunrendszert, hatásos a fogkő és a fogszuvasodás megelőzésében is.
Fogyás édesgyökérrel
Az édesgyökérben található glabridin flavonoid fogyasztó hatást fejt ki, mégpedig úgy, hogy módosítja a hízásért felelős géneket. Ez a hatóanyag képes átkódolni a szervezet bizonyos génjeit, befolyásolja az enzimaktivitást, optimalizálva a zsírégetést a szervezetben. Ennek köszönhetően csökkenthető a testzsír, ráadásul elsősorban a legkritikusabb területeken, azaz a csípő és a has tájékán.
Ügyeljen a mennyiségre!
A glicirrizin napi egy gramm mennyiségben való fogyasztása fejfájást, levertséget, vízvisszatartást, az elektrolit-egyensúly zavarait, magas vérnyomást és szívelégtelenséget eredményezhet. Előfordulhat, hogy a tünetek csak lassan alakulnak ki. Naponta 75 mg-nál nem szabad többet fogyasztani! A huzamosabb ideig szedett édesgyökér befolyásolhatja számos gyógyszer – mint például az aszpirin, a nemszteroid gyulladáscsökkentők, a szteroidok, a vizelethajtók, a szívgyógyszerek és az inzulin – hatását.