A „csúnya” ételek aranykora
Főleg a fiatalabb, húszas-harmincas korosztály szeret és jár egyre gyakrabban (termelői) piacra a szupermarketek helyett. Nekik már nem fontos, hogy a zöldség vagy gyümölcs, amit megvásárolnak, tökéletes formájú legyen. Erre szerencsére egyre több szupermarket is rájött, így már „beengedik” a zöldségespultokra a csúnyább árut is. Mit is jelent ez esetben a csúnya? Mondjuk a picit deformálódott alma vagy sárgarépa. Jó hír ez, hiszen rengeteg pazarlástól óvjuk meg magunkat, ha nem kivételezünk ezekkel a kevésbé mutatós árukkal, korábban ugyanis jellemző volt, hogy a csomagolásnál ezek a növények azonnal a kukában végezték. Azok, amelyeknek – nem mellesleg – ugyanolyan finom az ízük.
Semmi sem felesleges
Újabb környezettudatos trend: nincs pazarlás, a zöldség, a gyümölcs, az állati eredetű élelmiszer minden része felhasználható. Ezzel rengeteget spórolunk. Ez a fajta hozzáállás egyébként a csúcsgasztronómiában is egyre fontosabb, elég csak az idei Bocuse d’Orra gondolnunk, ahol a versenyzők arra törekedtek, hogy az összes hozzávaló minden részét (legyen szó csirkéről vagy leveles zöldségről) felhasználják. Nyugodtan használjuk fel a brokkoli szárát, a csicseriborsó levét – az utóbbiból remek vegán tojásfehérje készülhet. A sokféle felhasználási módnak csak a kreativitás szab határt, a lényeg, hogy minél kevesebb hozzávaló kerüljön a kukába.
Hínár a tányéron
Bizony, nem csak a tengerben, de a tányérunkon is helye van. A hínár az ázsiai országok után az Egyesült Államokban is egyre népszerűbb. Használhatjuk főzéshez, egytálételekhez, de még chips is készül belőle. Nem véletlenül, dietetikusok már régóta állítják, a tengeri hínár rendkívül egészséges, kalóriatartalma alacsony, ásványi anyagokban – jódban, magnéziumban, kalciumban, vasban, káliumban, cinkben és szelénben – gazdag.
Kenyérfa gyümölcse hús helyett
Egyre több vegetáriánus használja a kenyérfa gyümölcsét, ha húst szeretne helyettesíteni, hiszen állaga a húséhoz hasonló, bár a termés inkább a kenyér vagy a burgonya ízére hajaz. Hasonló textúrája miatt hús helyett eszik többen, a fehérjetartalma alacsony, keményítőben és gyümölcscukorban viszont gazdag – diétázóknak tehát gyakori fogyasztását nem javasoljuk. Készülhet belőle liszt is, magvait szárítva eszik.
Arany latte
Tavaly robbant nagyot az új őrület: arany színben pompázó lattét igyunk a hagyományos, megszokott ízű és színű helyett. A kávét pedig felejtsük ki a pohárból. Hogy miből készül a különleges ital? Kurkumából, kókuszolajból, gyömbérből, fekete borsból, fahéjból, mézből és növényi eredetű tejből. Bár elsőre bizarr összeállításnak tűnik, hamar népszerű lett világszerte, itthon ugyan nem terjedt el, a kávézók kínálataiban nem találtuk, de minden magára valamit is adó gasztroblog foglalkozott e különös frissítővel. Ami nem csak élénkít, de a hozzávalóknak köszönhetően rendkívül egészséges ital, gyulladáscsökkentő hatással.
Ősi gabonafélék reflektorfényben
A quinoa és a farro után egyre több, az ókorban használt és népszerű gabonaféle kerül a boltok polcaira. Ideje jobban megismernünk például a teffet, amely kiemelkedően magas fehérje- és rosttartalommal bír. És szerethető a cirok, melyet a múlt század elején itthon még csak takarmányként használtak, pedig magas fehérje- és rosttartalma miatt igen kedvező az élettani hatása.
MIKOR JELENT PROBLÉMÁT, HA ÚGY ÉREZZÜK, HOGY MAJD KIUGRIK A SZÍVÜNK?
FEHÉR FOLYÁS: A NEMIGYÓGYÁSZ MINDEN KÉRDÉSRE VÁLASZOL