Az egészséges étkezés nem csak idő és pénz kérdése. Sokan tervezés nélkül, hirtelen ötlettől vezérelve vásárolnak, aztán ott állnak a konyha közepén tanácstalanul, mert amit főznének, ahhoz nincs alapanyag, ami meg van otthon, abból nem lehet egészséges ételt készíteni. Némi tervezéssel, egy-két tuti listával azonban nem eshetünk ebbe a hibába.

Tervezd meg az egészséges étkezést!

1. lépés – Bevásárlólista a hűtőn

Tarts egy tiszta lapot vagy egy kis jegyzetfüzetet a hűtőn, mellette tollal. Minden hét elején vagy végén – ahogy kényelmesebb – kezdj tiszta lappal. Amikor napközben vagy esténként valami elfogy, azt írd fel a cetlire. Így úgy tervezheted meg a főznivalókat, a heti menüt, tehát az egészséges étkezés alapjait, hogy pontosan tudod, mi van és mi nincs otthon. Nem tervezel paprikás krumplit, ha elfogyott a krumpli és rizses húst sem rizs nélkül. Akár a család és a gyerekek is segíthetnek, bár ők bizonyára nem a salátaféléket fogják hiányolni a hűtőből. Hetente egyszer töltsd fel a készletet, hét közben legfeljebb egy kis pékárut vásárolj. Ezzel a módszerrel nem állnak felesleges ételek a kamrában és a hűtőben, hét végére gazdaságosan feléltek mindent. Akár még spórolhatsz is.

2. lépés – Találd ki a heti menüt!

Enélkül el se indulj vásárolni. Ha előre tervezel, nem vásárolsz összevissza felesleges dolgokat. Szánj rá időt, ülj le és gondold végig, mit fogsz főzni, csomagolni, dobozolni a családnak. Ennek alapján írd meg a listát.

A menetrend

Nem mindenkinek van ideje mindennap órákat a konyhában tölteni, különösen akkor, ha több gyerek is van a családban. Gondold végig, milyen heted lesz, melyik nap lesz kevesebb és melyik nap több időd főzni. Azokon a napokon, amikor csak fél órád van, tervezz valami gyors ételt (természetesen az egészséges étkezés alapjait szem előtt tartva), vagy ekkorra tervezd a maradék hasznosítását. Ha több időd van, főzz többfélét – hasonló alapanyagokból –, vagy készítsd el előre a másnapi reggelire vagy uzsonnára szánt szendvicseket. A lényeg, hogy a menü és a rendelkezésre álló idő összhangban legyen egymással.

Kuponok, akciók

Mielőtt elterveznéd a menüt, fusd át az akciós újságokat, nézd meg a nagyobb üzletek weboldalait, gyűjtsd be a kuponokat. Lehet, hogy valahol vannak jó kis akciók, amelyek alapján megtervezheted a menüt. Ha valahol akciós a sovány hús vagy olcsó a barna rizs vagy a zsírszegény tej, akkor máris van valami alapod, amely szerint megtervezheted a család heti menüjét. De csak azért, mert valami olcsó, ám adott esetben semmi szükséged rá, ne vedd meg! Az csak felesleges pénzkidobás és könnyű róla elfelejtkezni, hogy rejtőzik néhány doboz akciós őszibarackkonzerv a kamrában.

Szezonálisan

Az egészséges étkezés egyik alapszabálya, hogy igyekezz mindig a szezonban könnyen elérhető idényzöldségeket és -gyümölcsöket venni. A téli hónapok ebből a szempontból kicsit nehezek, de még akkor sem lehetetlen a szezonális termékekhez igazítani az ételeket. És ne feledf, az idénytermények mindig olcsóbbak!

3. lépés – Receptrendezés

Akár rutinos háziasszony, akár kezdő, fontos, hogy a receptjeid legyenek szépen elrendezve. Készíts egy mappát – akár számítógépen is –, amelyben szezon szerint rendezed a recepteket. Ha ráakadsz valami új receptre, gyorsan írd le. Ez nem csak azért fontos, mert így könnyedén főzhetsz recept alapján – hiszen az egy idő után rutinból megy. Akkor is hasznos, ha éppen tanácstalan vagy, mit főzz a héten, innen ötletet meríthetsz.

4. lépés – Rendezett üzletlista

A legtöbb háziasszony több helyen vásárol. Mert van, ahol a tej olcsóbb, valamely pékségben a kenyér, máshol a rizs és a burgonya vagy éppen a tisztítószerek vannak jó áron. Készíts egy üzletlistát és írd melléjük, hogy hol mit érdemes venni. Tartsd ezt is szem előtt, és amikor aktuális, csatolda az üzletlista mellé a kuponokat vagy az akciók hirdetéseit. Így átlátható képet kapsz arról, mi hol olcsóbb, és megtervezheted, mikor hová mész vásárolni, hogy elkerüld a boltok közötti rohangálást.

 

Ez is érdekelhet:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Egy hét alatt mínusz 3 kiló? – Lehetséges a Skandináv diétával
A skandináv nők nem csak szőkék, de fittek, egészségesek és karcsúak is. A skandináv vidékeken szinte ismeretlen fogalom az elhízás. Ha túlsúlyos embert látnak, tudják, szinte biztosan külföldi. A skandináv étrend nem csak a formás alakot biztosítja, de óvja a bőrt a korai öregedés látható jeleitől is, és jótékonyan hat az egészségre.
Cukros üdítők helyett: erjesztett gyömbérital egyszerűen
10 perces diétás barackleves - ennél jobb a melegben nem kell!
A nyár legízletesebb gyógyító gyümölcse a barack. Ez a rostokban gazdag, lédús csemege tisztítja és méregteleníti az egész testet és rengeteg variációban elkészíthető. Most egy levest készítettünk belőle.
Hűsítő édesség, amit nyáron is ehetsz – így csináld!
Nyáron sem kell lemondanod az édességről, csak okosan válassz! Ez a könnyű, hűsítő finomság pár perc alatt elkészül, tele van friss gyümölccsel, mégis barátságos a diétádhoz – próbáld ki, és élvezd a nyár minden falatját bűntudat nélkül!
15 perces otthoni edzésterv, ha nincs időd semmire
Nincs időd órákig edzeni? Nem gond! Ez a 15 perces otthoni edzésterv tökéletes, ha gyorsan, eszközök nélkül szeretnél formába lendülni. Csak a saját testsúlyodra és egy kis kitartásra lesz szükséged!
5 étel, amit este is nyugodtan ehetsz fogyókúra alatt
Este rád tör az éhség, de nem akarod tönkretenni a diétádat? Nem kell éhezve lefeküdnöd! Mutatunk 5 egyszerű és finom ételt, amit bátran ehetsz este is, ha fogyni szeretnél – bűntudat nélkül.
Életmódváltás 40 felett - Zoltánnak sikerült, neked is fog!
Az életmódváltás ne legyen egy távoli terv, kezdd el most, Zoltán példája alapján! Sosem késő elkezdeni. Mutatjuk hogyan csináld!
Nincs időd edzeni? Íme a trükk, amit bárhol bevethetsz
Nincs időd hosszú edzésekre? Egy orvos szerint már napi néhány perces mozgással is látványos eredményt érhetsz el – ha jól illeszted be a napirendedbe.

Ajánlataink