Az ülőmunka egészségkárosító hatásairól nem lehet eleget beszélni. Az lenne az ideális, ha több órát töltenél aktívan, mint amennyit ülsz, de a legtöbb esetben sajnos ez nem megvalósítható. Íme, néhány tipp, hogy kiszabadulhass az irodai szék „rabságából”.

Állj fel! Egészségvédő tanácsok ülőmunkát végzőknek

 

ülőmunka, állómunka

Ahhoz, hogy elkerüld az ülőmunka káros hatásait, lehetőség szerint dolgozz állítható íróasztalnál, vagy legalább 45 percenként állj fel néhány percre az asztalod mellől, és mozgasd át a tagjaid
Fotó: Shutterstock

Állítható íróasztal

Ha csökkenteni szeretnéd a hosszú üléssel töltött órák egészségre gyakorolt káros hatásait, akkor fel kell állnod. Ezt pedig kezdheted egy állítható íróasztal beszerzésével, amelynél állva is tudsz dolgozni. Ezek a szerkezetek nemcsak azért jók, mert kiszabadítanak az ülőmunka fogságából, hanem azért is, mert arra „kényszerítenek”, hogy megtartsd a saját testsúlyod, és többet mozogj. Egy perc sem kell ahhoz, hogy felpezsdüljön a vérkeringésed, az izmaid pedig tónusba kerüljenek.

Diéta és Fitnesz-tipp:

Vedd figyelembe, hogy az álló munkaállomáshoz fokozatosan kell hozzáedződnöd. Váltogasd az ülést és az állást, ugyanis ha egész nap csak ácsorogsz, könnyen megfájdulhat a lábad, és vissza fog térni az állandó ülőmunkához.

 

Aktivitásmérő

Az egyik legjobb beruházás mozgásszegény életmód és ülőmunka esetén az aktivitásmérő csuklópánt, amit a nap 24 órájában viselhetsz. A legtöbb készülék figyelmeztet, ha ideje felállni egy kicsit átmozgatni magad. Illetve számolja a nap során megtett lépéseit. Tűzd ki célként a napi 10 ezer lépést, ezzel már sokat teszel az egészséged megőrzése érdekében. Persze nem kell egyik napról a másikra elérned ezt a lépésszámot: a legtöbb lépésszámláló karkötő egyéni célokat határoz meg, és fokozatosan építi fel az elérendő mozgásmennyiséget.

 

Hogyan előzheted meg vagy enyhítheted a derékfájást? Ide kattintva elolvashatod gyógytornász szakértőnk tanácsait!

 

Amikor csak lehet, állj fel!

Fogd fel az egészet játéknak, és keresd mindig a lehetőséget, hogy felállj, anélkül persze, hogy ez a munka rovására menne.

  • Amíg olvasod az e-maileket, álljon fel, válaszíráshoz ülj le. Valószínű, egész nap le-fel fogsz „ugrálni”, de éppen ez lenne a cél.
  • Intézd állva a telefonos megbeszéléseket.
  • 45 percenként állj fel 2 percre. Nem kell elhagynod a munkaterületed, elég, ha felállsz.
  • Menj ki ebédért a boltba vagy az menzára az ételrendelés helyett.
  • Ebéd után, ha még belefér az idődbe, sétálj egy-kért kört a háztömb körül.
  • Ha beszélned kell a munkatársaddal, sétálj át hozzá e-mail küldése vagy telefonálás helyett.
  • Felejtsd el a liftet, lépcsőzz az irodaházban is, felfelé és lefelé egyaránt.
  • Helyezd az egyik tenyered az íróasztal lapjának felső oldalára, a másikat az alsóra, és próbáld egyszerre összenyomni mindkét kezeddel, amíg négyig számolsz. Majd jöhet a kéztartáscsere. Ezt végezd el pár körben, nemcsak jó stresszlevezető, de a mellizmaidat is edzheted vele.
  • Hazaérve a munkából ahelyett, hogy leülnél a tévé elé, inkább hallgass egy kis zenét és mozgasd át a tested, esetleg végezz tartásjavító gyakorlatokat. A legjobb persze, ha munka után sportolsz valamit.

 

ülőmunka, állómunka, helyes testtartás

Helyes testpozíció ülő-, valamint állómunka esetén
Fotó: Shutterstock

 

Az ülőmunka során is nagyon fontos a helyes testtartás!

A szék felületén csússz teljesen hátra, így a derekad megtámaszkodik a széktámla alsó részén. Az ülőfelület ne legyen hosszabb, mint a combod, mert különben a térdhajlatban nehezíteni fogja a keringést. A szék magasságának a lábszárad hosszával kell megegyeznie, hogy a talpad kényelmesen pihenjen a talajon. Az asztal magassága akkor jó, ha megfelelő üléspozíció mellett, az asztalon lévő számítógép billentyűzetét nagyjából 90 fokos könyöktartással tudod kezelni, és a csuklódat meg tudod támasztani. A képernyőnek úgy kell elhelyezkednie, hogy a képernyő és a billentyűzet váltott figyelése mellett ne kelljen a nyakaddal nagy mozgásokat végezned és ezzel pluszban terhelned.

 

Mik a helyes testtartás alapszabályai? Ebből a cikkünkből és a benne található videóból kiderül:

FitPercek: Tanuld meg a helyes testtartást! (videó)

 

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink