Nem csak a testépítőknek fontos a megfelelő mennyiségű fehérjebevitel. Ha hiányzik ez a fontos makromolekula a szervezetből, az problémákhoz vezethet.

Fehérje nélkül nem megy

Sérülékeny csontok

Csontjainknak a kalcium mellett szüksége van fehérjére is. Minél kevesebb proteint fogyasztunk, annál nagyobb az esély a csontritkulásra. Természetesen nem csak a fehérjében szegény étkezés vezethet csontsűrűségvesztéshez, de megfelelő étrenddel megelőzhető a baj. Ha a szervezetünk nem jut elég fehérjéhez, máshonnan von el – például a csontozatból.

Törékeny körmök és hajvégek

Megfelelő mennyiségű fehérje hiányában nem csupán a csontjaink lesznek törékenyebbek, hanem a körmünk és a hajunk is. Hajunk kevésbé fénylő, és veszíthet a tömegéből is. Ha azonban figyelünk a fehérjebevitelre, néhány hónap után ismét egészséges lesz a hajkoronánk, és töredezett körmökkel sem bajlódnunk.

Súlyvesztés

Elsőre még talán jól is hangzik, pedig nem az: ilyenkor nem zsírból, hanem izomból veszít, ráadásul nem is keveset. Amint már említettük, a szervezet nem kap elég fehérjét, onnan „szerez”, ahonnan tud: a csontokból és az izmokból. A zsírraktárak érintetlenül maradnak, lassul az anyagcsere, arról nem is beszélve, hogy milyen könnyen tűnik el a kemény munka gyümölcse, azaz a szálkás izomzat.

Fáradékonyság

Bizonyos esetekben teljesen normális, ha fáradékonynak érzi magát, elég egy rossz éjszaka, egy kiadósabb edzés, egy stresszesebb időszak. De ha folyton fáradt, levert, az egyáltalán nem normális. A protein a hemoglobin fontos alkotóeleme, ami a vörösvérsejteket és az oxigént szállítja a szervezetben. Az alacsony oxigénszint pedig okozhat gyengeséget és fáradékonyságot.

Megfázás megfázás után

A protein erősíti az immunrendszert is – hiánya pedig gond, hiszen a gyenge szervezet könnyebben betegszik meg, kevésbé hatékonyan harcol a vírusok, baktériumok ellen. Aki kevés fehérjét fogyaszt, gyakrabban beteg, mint az átlag.

 

EZ IS ÉRDEKELHETI:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!
Maradj fitt a mobiloddal: öt applikáció, ami segít ebben
Az okostelefonunk mindig a zsebünkben van. Miért ne használnánk arra is, hogy segítsen az egészséges életmód kialakításában?

Ajánlataink