A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.

Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?

A legtöbb esetben a nők alkalmazzák a megfelelő fogamzásgátló módszert – kivéve az óvszer esetén –, és bizony manapság már nem csak a tabletta létezik, ha a fogamzásgátlás kerül szóba – mondja dr. Lengyel Mária szülész-nőgyógyász, aki a Fanny magazinnak mesélte el, hogy melyiknek mi az előnye és mi a hátránya, ezzel megkönnyítve a döntést.

Óvszer

Előnye: Az óvszer nemcsak a teherbeeséstől, de a különböző nemi úton terjedő megbetegedésektől is megvéd. Biztonságos, ugyanis a helyes használatnál szinte kizárt a teherbeesés. Hormonmentes, ráadásul bárhol könnyedén beszerezhető, nem szükséges hozzá szakorvosi vizsgálat vagy recept.

Hátrány:

Mivel latexből készül, egyeseknél bőrirritációt okozhat, de már erre is van megnyugtató megoldás, hiszen kapható latexmentes típust is. Egyesek kényelmetlennek tartják, amiatt, hogy felfokozott állapotban kell keresgélni és a felhelyezésével bajlódni. Amennyiben kiszakad – ami ritkán fordul elő, de azért megeshet –, az olyan, mintha semmivel sem védekeztek volna.

Spermicidek

Ez olyan fogamzásgátló eszköz, amely vegyi anyag segítségével megbénítja vagy elpusztítja a spermákat. Létezik kúp-, krém-, hab-, zseléformában is. Megbízhatósága egyénenként eltér, fokozottan figyelni kell a használati utasítás betartására.

Előnye: Recept nélkül kapható, könnyen és biztonsággal alkalmazható készítményekről van szó.

Hátránya: Gyakran okoz irritációt, akár komoly allergiás tüneteket is kiválthat. Előfordul, hogy egyeseknél növelheti bizonyos vírusfertőzések kialakulásának esélyét.

Fogamzásgátló tabletták

A legelterjedtebb fogamzásgátló módszerek egyike a tabletta szedése. Széles választékban kapható, különböző összetételű, hormontartalmú fajtái vannak, így szinte mindenki megtalálja a hozzá illő készítményt. Bár mindegyik a peteérés gátlásán keresztül fejti ki hatását, mégis nagyon fontos, hogy a nőgyógyász – előzetes vizsgálatok után – kiválassza a hozzánk illő készítményt. Érdemes Leidem vérvizsgálatot is csinálni, amely kimutatja a trombózisra való hajlamot. Biztonságos, hiszen helyes használat mellett minimális a teherbeesés kockázata. Igaz, hogy tartalmaz laktózt, de olyan minimális, elhanyagolható mennyiségben, hogy a laktózérzékenyek is bátran szedhetik.

Előnye: Megbízható. Kutatások alátámasztják, hogy hosszú távú szedésével csökkenthető olyan rosszindulatú daganatok kialakulásának esélye, mint a petefészekrák. Sok esetben jó hatással van a bőr faggyútermelésére, így megszüntethet bizonyos bőrpanaszokat.

Hátránya: Komoly odafigyelést igényel, hogy a gyógyszert minden nap, lehetőleg ugyanabban az órában kell bevenni, különben nem biztosítja a megfelelő hatást. Bizonyos gyógyszerek – például az antibiotikumok – csökkentik a hatását. Nem javasolt a szedése dohányosoknak, trombózisra hajlamosaknak és idősebb életkorban, ösztrogéntartalma miatt. Nem nyújt védelmet a nemi úton terjedő betegségekkel szemben.

Hüvelygyűrű

A hüvelygyűrűt havonta egyszer kell felhelyezni, hasonló módon, mint egy tampont. Anyagát tekintve rugalmas, átlátszó gyűrű, amely a benne lévő, folyamatosan felszabaduló hormonok segítségével meggátolja az ovulációt, ezzel pedig a teherbeesést. Hatása gyakorlatilag ugyanaz, mint a tablettának, csak máshol szívódik fel.

Előnye: Biztonságos, ugyanis az eszköz mellett minimális a teherbeesés esélye. Jó módszer azoknak, akik hajlamosak elfelejteni, hogy bevegyék a gyógyszert.

Hátránya: A hüvelygyűrű nem javasolt 35 éven felülieknek, dohányosoknak, véralvadási zavarokkal küzdőknek, cukorbetegeknek, magas vérnyomástól szenvedőknek, illetve azoknak, akiknek gyakran van migrénje. Egyeseknél idegentest érzést okoz, ami zavaró lehet. Nem nyújt védelmet a nemi úton terjedő betegségekkel szemben.

Spirál

A spirál egy méhen belüli eszköz, melyből létezik hormonmentes és hormontartalmú változat is. A hormonmentes megbízható, használata mellett a terhesség esélye szinte teljesen kizárt. Általában egy T-alakú műanyag vázból áll, melynek a szára rézszállal van tekercselve. A megtermékenyített petesejt méhnyálkahártyába való beágyazódását gátolja, valamint csökkenti a méhűrbe feljutó spermiumok mennyiségét. A hormontartalmú változatát olyanoknak javasolják, akik már túl vannak a családalapításon, és esetleg a változókor környékén járnak. Ennek a szárán nincs rézszál tekercselve, hanem a műanyag vázba öt évre elegendő hormont építettek be, amely folyamatosan szabadul fel. Nemcsak a teherbeesést akadályozza meg, de a változókor tüneteit is enyhíti. Felhelyezésüket a nőgyógyász végzi, de azoknál, akik már szültek, nem okoz sokkal nagyobb kellemetlenséget, mint egy rákszűrés. Évente ellenőriztetni kell.

Előnye: Kényelmes megoldás, hiszen normál esetben öt évig nem kell foglalkozni vele. Jelentősen csökkenti a vérzés mennyiségét és időtartamát, vagy akár teljesen meg is szünteti. A teherbe esés esélye szinte teljesen lehetetlen.

Hátránya: Vannak, akik nem bírják az idegentest-érzés miatt, a hormontartalmú változat esetében pedig néha előfordul, hogy a szervezet nem reagál jól rá, emiatt gyakori vérzés tapasztalható. Azoknál, akik még nem szültek, nehéz és fájdalmas az eszköz felhelyezése, emiatt nem is nagyon javasolt. Nem nyújt védelmet a nemi úton terjedő betegségekkel szemben.

Esemény utáni tabletta

fogamzásgátlás

Az esemény utáni tabletta használata csak abban az esetben javasolt, ha védekezés nélküli együttlét történt, vagy a védekezés nem volt megfelelő, például kiszakadt az óvszer, kimaradt pár tabletta.

Előnye: Gyors és biztos megoldás, ha az együttlét során baleset történt.

Hátránya: Hányással, hasmenéssel járó betegség miatt bizonytalan a tabletta hatékonysága. Rendkívül nagy dózisú sárgatest-hormont tartalmaz, ezzel gátolja a terhesség kialakulását. Mivel magas hormontartalma nagyon megviseli a szervezetet, rendszeres alkalmazása nem ajánlott.

Tapasz

Viszonylag újdonságnak számít a fogamzásgátló tapaszt, mondhatni ez a legújabb fogamzásgátlási módszer. Alkalmazása nagyon egyszerű, 3 tapaszt kell egy hónapon belül használni. Hetente cserélni, majd egy hét szünet amikor esedékes a menstruáció. A fogamzásgátló tapasz a bőrön keresztül juttatja a szükséges napi hormon mennyiséget a szervezetbe. Ugyanaz a hormonösszetétele, mint a kombinált tablettának: ösztrogén és progeszteron. Megakadályozza petefészkek petesejt termelődését. Továbbá meggátolja, a sperma bejutását a petesejthez a méhnyak nyálkájának megvastagodása révén. Illetve elvékonyítja a méh nyálkahártyáját, ezzel megnehezítve a megtermékenyített petesejt méhbe való megtapadását.

Előnye:

Felhelyezése nagyon egyszerű, a test bármely területére felragasztható kerülve a hajlatokat. A hagyományos szájon át történő fogamzásgátló tablettákkal ellentétben, kíméli a májat. Kényelemes, biztonságos, a tablettával ellentétben nem kell naponta foglalkozni vele, elég hetente egyszer. A tapasz ugyanúgy működik, mint a tabletta vagy a hüvelygyűrű, és hasonló mellékhatásokkal járhat. Nyugodtan lehet vele zuhanyozni, tornázni és úszni. Érdemes kerülni a szoros ruhákat, amelyek dörzsölhetik, és rendszeresen ellenőrizni kell, hogy a tapasz a helyén van-e.

Hátrány:

Nem nyújt védelmet a nemi úton terjedő betegségekkel szemben. Nem tanácsos használni, 35 éves kor felett, túlsúly esetén, trombózishajlam fennállásakor. Ritkán, de előfordulhat bőrirritáció.

Túl fiatal korban nem tanácsos hormontartalmú fogamzásgátlót használni, mivel ilyenkor még kialakulóban van a hormonháztartás. Amikor a petefészkek már szabályosan működnek, a menstruáció rendszeresnek mondható, akkor javasolt csak a hormontartalmú fogamzásgátlók használata.

EZ IS ÉRDEKELHET:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Mire kell nagyon vigyáznod, ha refluxos vagy?
Az időben meghozott változtatásokkal sokat tehetsz az egészségedért! Ezekre figyelj, ha reflux gyötör.
Ez lesz az idei tél legjobb diétás desszertje: alma és dió került bele
Szeretnél egészségesebb süteményt készíteni a téli hónapokban, amely finom, mégis támogatja az életmódváltásodat? Ez az almás-zabpelyhes süti tökéletes választás.
Gyors karácsonyi menü 160 grammos diétához
Karácsony környékén a finom ételek és a bőséges lakomák elmaradhatatlan részei az ünnepi hangulatnak. De mi van akkor, ha diétázol? Ne aggódj, a karácsonyi menü akkor is lehet ízletes és ünnepi!
5 hatékony hasizom gyakorlat, ha gyors eredményre vágysz
Íme 5 hatékony hasizomgyakorlat, amelyek a teljes core-izomzatot célozzák:
4 ital, ami finom és gyorsan segít eltüntetni a hashájat
Fogyókúra alatt különösen fontos, hogy ne veszíts vizet a szervezetedből. De a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele azért is hasznos, mert kellemesen eltelít, kevésbé leszel állandóan éhes, mutatjuk, milyen finomságokat érdemes inni.
Mit szabad és mit tilos enni, ha keto diétázol?
Manapság az egyik legnépszerűbb, legtöbbek által követett fogyókúrás irányzat, de vajon te tudod pontosan mit szabad és mit tilos ilyenkor megenned?
Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.

Ajánlataink