Gyerekkoromban annyira visszataszítónak találtam a hagymát, hogy mindig kipiszkáltam az ételből a tányér szélére, szép akkurátusan. Valahogy nem tetszett, hogy ott úszkálnak a darabok a levesben vagy a pörköltben. Szüleim lassan beletörődtek a hagymautálatomba. A változás felnőttkoromban jött el: nem lettem megrögzött hagymarajongó, de egy keveset szinte mindegyik fajtából tudok enni.
Azt a napot sosem felejtem el, amikor a barátnőm egy tavaszi tisztítókúra idején almás-répás turmixszal kínált, és nem árulta el, hogy egy lila hagymát is beleaprított. Meghúztam a poharat, és visítottam az aljas orvtámadástól. De a helyzet tényleg javult, ma már kedvencem a póré, édeskés aromája miatt szívesen teszem különböző ételekbe, salátákba. A népi gyógyászat szerint a hagyma nagyon egészséges, csak az illata miatt nem lenne szabad lemondani róla. Egyébként csípős ízét és illatát egy kéntartalmú vegyület, az allilszulfid adja. Baktériumölő hatása van, meghűléses időkben a fertőzések megelőzésére is érdemes használni.
Kezdem érteni, miért nem betegeskedik a férjem, lehet, hogy a napi egy fej lila hagyma az oka? Kutatások szerint, akik rendszeresen fogyasztanak hagymaféléket, a bennük lévő jótékony növényi vegyi anyagoknak (a flavonoidoknak) köszönhetően védettebbek a szív- és érrendszeri betegségek ellen is. A kellemetlen hír az, hogy legjobb tulajdonságaik csak nyersen érvényesülnek, a hőkezelés nem tesz jót nekik.
VÖRÖSHAGYMA
A vöröshagyma számos legenda, vallásos hiedelem ihletője évszázadok óta, és a történelem folyamán mindenható, univerzális gyógyszernek tekintették. A népi gyógyászatban használták légúti megbetegedések, hurutos állapot kezelésére. Alkalmazták emésztőrendszeri problémák, magas vérnyomás esetén, és vágykeltő hatásáról is ismert volt. Számos gyulladásgátló anyagot is tartalmaz, melyek csökkentik a gyulladással járó fájdalmat. Ezek az anyagok ugyanis gátolják azokat az enzimeket, melyek felelősek a gyulladás és a fájdalom kialakulásáért. B1-, B2-, C-vitamin és nikotinsav, ezeken kívül vas, jód, kálium, kalcium, foszfor, szelén és cink található benne.
LILA HAGYMA
A lila hagyma gazdag C-vitaminban és jelentős mennyiségű B-vitamint is tartalmaz. Megfázás esetén illóolajai jól tisztítják az orrot. A lila hagyma rendszeres és tartós fogyasztása csökkenti a vércukorszintet, de vízhajtó hatása is ismert. Igen gazdag antioxidánsokban, inkább nyersen, salátákba tegyük, mivel kissé édesebb, nem annyira csípős, mint a vöröshagyma.
ÚJHAGYMA
Igazi vitaminbomba a friss, zsenge újhagyma. Sose dobjuk el zöld szárát, mert az is nagyon hasznos, gyulladáscsökkentő hatása van. Nagy mennyiségben tartalmaz illóolajokat, vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket. Az újhagymában C-, B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, H- és E-vitamin, folsav, nikotinsav, valamint vas, jód, magnézium, kén, szelén, foszfor, kálium, kalcium, réz, cink található.
PÓRÉHAGYMA
A póré kénes illóolaj-tartalma miatt kedvező hatással van az emésztésre. Tartalmaz A-, B1-, B2-, C- és K-vitamint, folsavat, valamint káliumot, kalciumot, magnéziumot, vasat és mangánt. Megtalálható benne a hagymákra oly jellemző antibakteriális hatású kénvegyület, az allicin. Nagyon hasonlóak a tulajdonságai a fokhagymáéval, de enyhébb az íze. Jelentős a fertőtlenítő, baktérium- és gombaölő hatása.
MEDVEHAGYMA
A medvehagymát az erdőben szedik a hozzáértők, rokona a fokhagymának, és nem marad el tőle gyógyhatásában sem. Szakértők szerint hatóanyagai 12-szer erősebbek a fokhagymáénál. Erőteljes vértisztító, baktérium- és vírusölő hatása van. De ismert vérzsír- és vérnyomáscsökkentő tulajdonsága is, valamint enyhíti az álmatlanságot.