Életünk második felétől a csontépítés folyamata a visszájára fordul, és a csonttömeg leépülése válik jellemzővé. A csontritkulás általában visszafordíthatatlan folyamat, de azért tehetünk ellene: életmódbeli változtatásokkal megelőzhetjük, illetve mérsékelhetjük a csonttömegvesztés sebességét.

Harc a csontritkulás ellen

Megfelelő étrend

Az egészséges, kiegyensúlyozott étrend, amely biztosítja a szükséges vitamin- és ásványianyag-bevitelt, nélkülözhetetlen a csontok egészségéhez – akárcsak az általános egészség és a jó közérzet megőrzéséhez. Bizonyos ételek és tápanyagok emellett kiemelkedően fontos szerepet játszanak a csontritkulás megelőzésében és kezelésében.

KALCIUM

Legjobb forrásai a tej és a tejtermékek, de nagy mennyiségben található a zöld leveles zöldségekben, a babban és a csontos halakban is. Kutatások szerint a gyerek- és felnőttkorban étrenddel vagy kiegészítőkkel bevitt kalcium fontos szerepet játszik abban, hogy mekkora lesz a 25 éves kor körül elért maximális csonttömeg, és hogy később kialakul-e csontritkulás. Felnőttek számára az ajánlott napi kalciumbevitel 1000 mg, de a csontritkulás szempontjából veszélyeztetett személyeknek érdemes ezt a mennyiséget 1200 mg-ra növelni. Ezt már pusztán az étrendből nehéz fedezni, ezért ilyen esetekben kalciumtartalmú étrend-kiegészítő szedése javasolt.

D-VITAMIN

Ez a vitamin segíti elő a kalcium felszívódását a belekből. A szervezetben lévő D-vitamin java napfény hatására a bőrben képződik. Az elmúlt években azonban egyre kevesebb időt töltünk a napon (illetve az idő előrehaladtával a folyamat hatékonysága is csökken), ezért gyakori a D-vitamin-hiány. Érdemes naponta legalább 15 percet a napon tartózkodni, és D-vitaminban gazdag ételeket, például tojást, dúsított margarint, tonhalat, lazacot vagy szardíniát enni. Az őszi-téli időszakban tabletta formájában fedezhető a D-vitamin-szükséglet.

FITOÖSZTROGÉNEK

Ezek a növényi eredetű anyagok nagyon hasonlóak a szervezetben termelődő ösztrogénhez, bár a hatásuk gyengébb. Egyes kutatások eredményeiből úgy tűnik, hogy a fitoösztrogénekben gazdag élelmiszerek, mint a tofu, a csicseriborsó vagy a lencse segíthetnek a csontritkulás elleni védekezésben.

MAGNÉZIUM

A magnézium elősegíti a kalcium felvételét a csontokba, és szerepet játszhat a csonttömegvesztés lassításában is. Legjobb forrásai az olajos magvak, a hüvelyesek, a halak, a tenger gyümölcsei és a zöld színű zöldségek.

C-VITAMIN

A C-vitamin nélkülözhetetlen a megfelelő csontfejlődéshez, a porcképződéshez, valamint a kollagén kialakulásához, ami a csont egyik szerves alkotóeleme. A C-vitamin tulajdonképpen antioxidáns vitamin, ami azt jelenti, hogy csökkenti az oxidatív stresszt, mely negatív hatással van a szervezetünk sejtjeire. Antioxidánsokra szükségünk van, mert védenek az oxidatív stressztől, s ezáltal a gyulladásoktól. Ha gyulladás van a szervezetünkben, az kalciumot von el a csontokból, tehát a C-vitamin segít lelassítani ezt a folyamatot.

Dohányzás

A dohányzás károsan hat a csontokra (is). A nőknél korai menopauzát idézhet elő, ami az ösztrogéntermelés csökkenése révén tovább növeli a csontritkulás kockázatát. A leszokás nemcsak a csontoknak tesz jót, csökkenti a rákos megbetegedések és a különböző szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát is.

Alkohol

A túlzott alkoholfogyasztás gátolja a csont folyamatos megújulását, és növeli a csontritkulás kialakulásának esélyét. Férfiaknál az alkoholizmus az oszteoporózis egyik vezető oka.

A túlzott mennyiségű alkohol fogyasztása csökkenti a csontképzést, hátrányosan befolyásolja a kalciumfelszívó képességet és az alkohol vízhajtó hatása miatt kalciumvesztést is okoz.

Ez terjed a neten: gumicukor segít megállapítani, hogy eltört-e a gyermek csontja

Így kezdje a rendszeres sportot a család

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink