Életünk második felétől a csontépítés folyamata a visszájára fordul, és a csonttömeg leépülése válik jellemzővé. A csontritkulás általában visszafordíthatatlan folyamat, de azért tehetünk ellene: életmódbeli változtatásokkal megelőzhetjük, illetve mérsékelhetjük a csonttömegvesztés sebességét.

Harc a csontritkulás ellen

Megfelelő étrend

Az egészséges, kiegyensúlyozott étrend, amely biztosítja a szükséges vitamin- és ásványianyag-bevitelt, nélkülözhetetlen a csontok egészségéhez – akárcsak az általános egészség és a jó közérzet megőrzéséhez. Bizonyos ételek és tápanyagok emellett kiemelkedően fontos szerepet játszanak a csontritkulás megelőzésében és kezelésében.

KALCIUM

Legjobb forrásai a tej és a tejtermékek, de nagy mennyiségben található a zöld leveles zöldségekben, a babban és a csontos halakban is. Kutatások szerint a gyerek- és felnőttkorban étrenddel vagy kiegészítőkkel bevitt kalcium fontos szerepet játszik abban, hogy mekkora lesz a 25 éves kor körül elért maximális csonttömeg, és hogy később kialakul-e csontritkulás. Felnőttek számára az ajánlott napi kalciumbevitel 1000 mg, de a csontritkulás szempontjából veszélyeztetett személyeknek érdemes ezt a mennyiséget 1200 mg-ra növelni. Ezt már pusztán az étrendből nehéz fedezni, ezért ilyen esetekben kalciumtartalmú étrend-kiegészítő szedése javasolt.

D-VITAMIN

Ez a vitamin segíti elő a kalcium felszívódását a belekből. A szervezetben lévő D-vitamin java napfény hatására a bőrben képződik. Az elmúlt években azonban egyre kevesebb időt töltünk a napon (illetve az idő előrehaladtával a folyamat hatékonysága is csökken), ezért gyakori a D-vitamin-hiány. Érdemes naponta legalább 15 percet a napon tartózkodni, és D-vitaminban gazdag ételeket, például tojást, dúsított margarint, tonhalat, lazacot vagy szardíniát enni. Az őszi-téli időszakban tabletta formájában fedezhető a D-vitamin-szükséglet.

FITOÖSZTROGÉNEK

Ezek a növényi eredetű anyagok nagyon hasonlóak a szervezetben termelődő ösztrogénhez, bár a hatásuk gyengébb. Egyes kutatások eredményeiből úgy tűnik, hogy a fitoösztrogénekben gazdag élelmiszerek, mint a tofu, a csicseriborsó vagy a lencse segíthetnek a csontritkulás elleni védekezésben.

MAGNÉZIUM

A magnézium elősegíti a kalcium felvételét a csontokba, és szerepet játszhat a csonttömegvesztés lassításában is. Legjobb forrásai az olajos magvak, a hüvelyesek, a halak, a tenger gyümölcsei és a zöld színű zöldségek.

C-VITAMIN

A C-vitamin nélkülözhetetlen a megfelelő csontfejlődéshez, a porcképződéshez, valamint a kollagén kialakulásához, ami a csont egyik szerves alkotóeleme. A C-vitamin tulajdonképpen antioxidáns vitamin, ami azt jelenti, hogy csökkenti az oxidatív stresszt, mely negatív hatással van a szervezetünk sejtjeire. Antioxidánsokra szükségünk van, mert védenek az oxidatív stressztől, s ezáltal a gyulladásoktól. Ha gyulladás van a szervezetünkben, az kalciumot von el a csontokból, tehát a C-vitamin segít lelassítani ezt a folyamatot.

Dohányzás

A dohányzás károsan hat a csontokra (is). A nőknél korai menopauzát idézhet elő, ami az ösztrogéntermelés csökkenése révén tovább növeli a csontritkulás kockázatát. A leszokás nemcsak a csontoknak tesz jót, csökkenti a rákos megbetegedések és a különböző szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát is.

Alkohol

A túlzott alkoholfogyasztás gátolja a csont folyamatos megújulását, és növeli a csontritkulás kialakulásának esélyét. Férfiaknál az alkoholizmus az oszteoporózis egyik vezető oka.

A túlzott mennyiségű alkohol fogyasztása csökkenti a csontképzést, hátrányosan befolyásolja a kalciumfelszívó képességet és az alkohol vízhajtó hatása miatt kalciumvesztést is okoz.

Ez terjed a neten: gumicukor segít megállapítani, hogy eltört-e a gyermek csontja

Így kezdje a rendszeres sportot a család

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink